Aanvalsplan binnenstad richt zich op economie Voorzitter golfclub Domburg hoopt op ideaal plan voor uitbreiding 26 WALCHEREN LPV wil studie naar verplaatsing van weekmarkt SCHELDEKWARTIER Westkapelle wil huisvesting voor jongeren Projectleider neemt tevreden afscheid van Scheldekwartier. Vlissingers zijn dat allerminst. VLISSINGEN - De Lokale Partij Vlis- singen wil dat het gemeentebe stuur onderzoek doet naar de ver plaatsing van de weekmarkt. De partij dient daar donderdag een voorstel voor in. Afgelopen winter hield de LPV een enquête onder bezoekers van de binnen stad. Uit dat onderzoek bleek dat een meerderheid van de mensen voorstander is van verplaatsing van de weekmarkt van de Coosje Buskenstraat naar het Spuiplein. Het college wordt nu gevraagd om in overleg te gaan met markt kooplui, winkeliers en horecaon dernemers over de verplaatsing. Na de zomer moet duidelijk wor den of verplaatsing mogelijk is en wat dat kost. De fractie denkt dat de week markt straks - als de Aagje Deken straat wordt doorgetrokken naar de Koningsweg, het doorgaand verkeer blokkeert. 9 WESTKAPELLE - Er moet in Westka pelle echt wat gebeuren, wil het dorp ook toekomst bieden aan de jeugd. Met name de huisvesting voor jongeren staat op een zeer laag peil, is één van de eerste con clusies in de Denktank die het dorp aan een toekomstplan wil helpen. De Denktank is een initiatief van een dozijn bewoners, de gemeen te Veere en de Koninklijke Neder landse Heidemaatschappij, en bor duurt voort op een initiatief van twee jaar geleden. Toen al staken enkele dorpsbewoners de koppen bij elkaar. Eén van hun ideeën was een nieuw dorpshuis met sporthal. Het is de bedoeling nu eerst, met veel inbreng van de inwoners, op een rijtje te krijgen wat Westka pelle allemaal nog meer 'toe- komstbestendig' kan maken. In dat kader lanceerde Jan Kalant al vast een droom: opnieuw een mo len op de dijk, met appartemen ten, horecaterras en podium. VLISSINGEN - Wie vier jaar geleden over het Scheldekwartier in Vlissin- gen liep, zag niet veel anders dan nu. Toch was projectleider Klaas Sa- lomons er bij de gemeente drie da gen per week mee bezig. Wat hebt u allemaal gedaan? „Allereerst heb ik de projectorgani satie van buiten naar binnen ge haald. Vervolgens moest ik het pro ces bewaken. Dat alles wat moest worden gedaan, echt werd gedaan." Wat is er dan allemaal gedaan? „Het eerste bouwblok is afgerond, het tweede komt eraan, er zijn plannen voor de Plaatwerkerij, er zijn partijen geweest voor de Tim merfabriek en onze vrienden van l'Escaut willen gaan bouwen." Van dat eerste blok is maar net de helft verkocht, de rest zijn plannen. Net als vier jaar geleden. „We hadden met AM een con tract uit 2007. In 2008 vielen de banken om, in 2009 werd de vast goedcrisis goed zichtbaar. Nu pas treedt voorzichtig herstel op." Maar je kunt je toch niet altijd ach ter de crisis verschuilen? „Jawel. Als de markt er niet is, kun je niet bouwen. Ik heb raads leden, zelfs wethouders, horen roepen dat er heipalen de grond in moeten. Buitengewoon naïef." Het Scheldekwartier kost alleen maar geld. Veel geld ook. Dan is het toch niet gek dat men daar eens iets voor terug wil zien? „De markt kun je niet verande ren. Maar ik voel me wel aange- EEN BRAAKLIGGEND TERREIN VAN 85 MILJOEN sproken, ik vraag me af of ik iets kan doen. Het is een onmachtig gevoel dat er iets moet gebeuren, maar 't gebeurt niet. Ik houd vol: de markt is de basis, de gemeente moet faciliteren en partijen het ge voel geven dat ze welkom zijn." Gebeurt dat altijd? „Weet je, het gaat altijd om busi ness. Ik heb wel eens het gevoel dat men het moeilijk vindt als par tijen ergens geld mee verdienen. Terwijl daar niets mis mee is. Ie dereen is er om geld te verdienen. AW dacht ook geld te verdienen toen ze die huizen overnam." Dat is ze duur komen te staan. „Ja. Maar dat ze het deden, is buitengewoon lovenswaardig." Zij hebben het project gered. „Zij hebben hun verantwoorde lijkheid genomen. Het blijft een zakelijke overeenkomst. Maar ik moet zeggen, we hebben best ge luk met AW. Ze doen veel in de stad en het is, vanuit mijn erva ring, goed zaken doen met ze." Toch krijgen ze veel tegenwerking. Toen de eerste paal voor het Schelde kwartier de grond in ging werd ieder een bedankt, behalve AW. Het Bri tannia-debacle gaat ook maar door. „Dat weet ik allemaal niet. Maar er komt nu wel een jachthaven." Na jaren van getouwtrek. „Een brug die één keer per dag open gaat, is geen visitekaartje voor een commerciële jachthaven. Maar als gemeente hebben wij ook contracten met onze vrien den van Damen. We moesten ge woon samen tot een oplossing ko- aJ men en dat is nu gelukt. Intussen zit Volker Wessels weer aan tafel om te praten over aanleg van een definitieve marina. „Dat klopt. Eerder leidden die ge sprekken niet tot een plan, maar we proberen het opnieuw. Veel al ternatieven zijn er ook niet." Wethouder John de Jonge zei on langs dat AW het kan doen. „Ons ambitieniveau ligt hoger." Zijn ze nou welkom of niet? „Een marina aanleggen kost twee ënhalf tot drie miljoen euro, al leen al een steigermateriaal. Als AW dat kan opbrengen: prima." Wat kan de gemeente zelf nog doen? Meer tijdelijke activiteiten? Er zijn meer dingen die aandacht verdienen, maar die horen niet thuis in dat aanvalsplan, vindt de gemeenteraad. Dat is puur een kwestie van geld: de gemeente trekt 15.000 euro uit voor dat aan valsplan en met zo weinig geld moet je scherpe keuzes maken, stelt de gemeenteraad. Die nam deze week een motie hierover aan van Christenunie, CDA en LPM. Alleen GroenLinks en D66 waren tegen die motie. Aalberts had de doelstelling van het actieplan niet duidelijk ge noeg omschreven. Daarom scherp te de raad die aan. Volgens Aal berts worden de hoofdlijnen van het aanvalsplan voor december ge presenteerd. De Vereniging On dernemers Middelburg heeft een eerste aanzet klaar en die wordt verder uitgewerkt. De gemeente werkt daarbij samen met onderne mers en bewoners van de binnen stad, zegt Aalberts. De WD vindt het onbegrijpelijk dat het college in haar beoorde ling van de negen initiatieven niet wilde wachten op de resulta ten van de meest recente onder zoeken naar bijvoorbeeld de finan ciële en maatschappelijke haal baarheid. In plaats daarvan stelde het college dat de ingediende plan nen niet voldoen aan de eerder door de raad gestelde voorwaar den, bijvoorbeeld op het gebied van het beperken van verkeers overlast. Ton van der Poel, bestuursvoorzit ter van de Domburgsche Golf club, lijkt niet wakker te liggen van het voortdurende gekrakeel over de golfbaan. „We wilden in 1914 al van 9 naar 18 holes. Natuur lijk is het vervelend dat dit proces nu al zo'n tien jaar sleept, maar het is nu eenmaal niet met een vingerknip geregeld. Het is een complex proces waar andere clubs die willen uitbreiden ook mee te maken hebben. Problemen die ontstaan met betrekking tot ver keer bijvoorbeeld, daar hebben wij als vereniging geen grip op." Van der Poel is wel blij dat de ge meente heeft laten weten de uit breiding van de golfbaan een meerwaarde te vinden voor Dom burg. „Wat ik nu hoop is dat de plannen niet in de ijskast verdwij nen waardoor er bijvoorbeeld de komende drie jaar niets meer ge beurt. Het zou fijn zijn als de ge meente weer met een schone lei begint en dat daar dan straks het ideale voorstel uit voortvloeit." door Nadia Berkelder Er moet iets gebeuren, maar 't gebeurt niet door Wendy Wagenmakers 0 De gemeente Vlissingen kocht het 33 hectare tellende Scheldeterrein in 2004 voor 34 miljoen euro. 0 Aanvankelijk was het plan om er 1500 woningen te bouwen. Om het plan haalbaar te houden, staat de teller nu op tweeduizend. 0 Tot dusver zijn er 51 woningen ge bouwd. De helft is verkocht. 0 Elk jaar niet bouwen kost de ge meente vier tot vijf miljoen euro. 0 Het tekort op het Scheldekwartier bedraagt inmiddels 85 miljoen. 0 Het Scheldekwartier is 'hoofdver antwoordelijk' voor de Vlissingse schuldenlast van 259 miljoen. 0 Projectleider Salomons verdiende volgens het college 145 euro per uur, maximaal drie dagen in de week. door Maurits Sep MIDDELBURG - Een plan om de bin nenstad van Middelburg te verster ken moet zich alleen richten op de economie. Dat stelt de gemeente raad als voorwaarde bij het aanvals plan waar wethouder Johan Aal- berts mee aan de slag is. door Wendy de Jong DOMBURG - De WD in Veere dient vandaag tijdens de raadsvergade ring een amendement in waarin ze het college vraagt om alsnog de nieuwste onderzoeksresultaten mee te nemen in het besluit om de negen ingediende voorstellen voor de uitbreiding van de golfbaan in Domburg van tafel te vegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26