Aan Z voert telefonische bereikbaarheidsdienst in Ruw weer leidt tot overlast in Zeeland Veteranen dopen nieuwe roos Bierkreek Regen deert 'grensproevers' niet 24 ZEEUWS-VLAANDEREN SLUITING BASISSCHOOL Juf Barb Koopmans (62) maakte de eerste en de laatste dag van Terneuzense basisschool mee. Dieven gaan er in Kloosterzande met vlaggen vandoor GASTVRIJE GRENS 8 „De spreekuren werden niet slecht bezocht", tekent maatschap pelijk werker Rieuwert Haak aan, „maar het was niet altijd even effi ciënt. Als er mensen kwamen met vragen die jij niet kon beant woorden, moesten ze toch weer een afspraak maken." Een telefonische bereikbaarheids dienst die alle werkdagen is bezet van 9.00 tot 17.00 uur, stelt mede werkers van Aan Z in staat veel ge richter op vragen in te gaan. „Men sen kunnen nog altijd op de oude locaties (het stadhuis in Terneu- zen, het vroegere stadhuis van Axel, 't Meulengat in Sluiskil en De Statie in Sas van Gent) te recht", licht medewerkster Nellie Rijk van Aan Z de nieuwe werk wijze toe, „maar dan op afspraak. De regen leidde op meer plaatsen voor overlast. Door de harde wind belandden er bovendien hier en daar in de provincie takken op de wegen, zo meldden automobilis ten. Meldingen van schade door de harde wind kwamen vooral uit het westen van Zeeuws-Vlaande- ren. Dat betrof gevallen in Cad- zand, Scherpbier en Sluis. Cam- pinggasten die vlak bij de kust verblijven meldden dat ze werden We vragen mensen die ons bellen of mailen wat er aan de hand is. Je kunt dan veel gerichter hulp bieden, oplossingen aandragen en antwoorden geven." Het maatschappelijk werk is heel breed, richt zich op mensen die bijvoorbeeld met schulden worste len, die hun leven (even) niet op orde hebben of die moeite heb ben met de opvoeding van de kin deren. Rieuwert Haak: „We bren gen de vragen in kaart, zoeken naar achterliggende oorzaken, ge ven zo mogelijk hulp en verwij zen door, zoals naar schuldhulp verlening, als dat een oplossing dichterbij brengt." Aan Z is de nieuwe thuishaven van het maatschappelijk werk in Terneuzen. Stichting Jeugd en Jon geren Werk en zo goed als zeker MEE - dat gehandicapten onder steunt - komen er ook nog bij. Volgens Rieuwert Haak en Nellie Rijk biedt het samengaan voorde len. „Je weet beter bij wie je moet zijn. De lijntjes zijn korter." Bang dat de organisatie te groot wordt, zijn ze niet. De bedoeling is zo veel mogelijk op wijk- en dorpsni veau te organiseren. TERNEUZEN - In de hal van basis school Op de Hoogte in Terneu zen staan woensdagochtend de stoelen en tafels opgestapeld. Klaar om te worden afgevoerd. Maandag moet het gebouw leeg zijn. Na de zomer verkassen de leerlin gen en leerkrachten naar het ge bouw van de buurman, de Zuid- landschool. Onder de naam De Twijn wacht de gefuseerde school daar een nieuwe toekomst. Ter wijl de leerlingen voor de laatste keer op het schoolplein spelen, is de grote schoonmaak al in volle gang. Er gaan spullen naar Oost-Europa, tafeltjes en stoeltjes naar ouders van leerlingen en er is materiaal voor een nieuwe school in Hulst. Juf Barb Koop- mans (62) neemt ook twee stoel tjes mee. „Voor mijn kleinkinde ren. En als herinnering aan een heel mooie tijd." Over meubilair gesproken, Barb Koopmans mag zich daar haast zelf ook toe rekenen. Ze was erbij toen de sleutel van de katholieke school in 1973 voor de eerste keer in het slot werd gestoken. Op de allerlaatste dag dat er leerlingen in het gebouw zijn, is ze er nog steeds bij. „Ik loop hier vandaag echt met een vreemd gevoel, al heb ik er ook vrede mee. Het ver langen naar het oude, vertrouwde schooltje is niet langer realis tisch", vertelt Koopmans. „Het ge tuigt van daadkracht van het be stuur van onderwijskoepel Per- specto om niet te veel te kwijnen, maar vooruit te kijken. Er is ook helemaal geen sprake van een vij andige bedrijfsovername. Het is goed zo. Bovendien, het zijn maar stenen die we achterlaten. Het warme gevoel van Op de Hoogte nemen we mee." Haar dagelijkse gangetje blijft straks hetzelfde; De Twijn ligt im mers op een steenworp afstand van Op de Hoogte. „En veel leer lingen ken ik natuurlijk ook al. Maar goed, het wordt wel anders. Je kent je collega's bijvoorbeeld pas als je weet wat ze in hun kof fie drinken. En dat weet ik van de meesten nog niet." Wat blijft, zijn mooie herinnerin gen.- Aan de schoolkampen, waar mee de oudste leerlingen werden uitgezwaaid. Aan de doorgaans stabiele prestaties van de leerlin gen. Maar vooral aan de vertrouw de omgeving waarin leerlingen zich konden ontplooien. „Toen ik begon was ik jonger dan de ouders, nu ben ik ouder. Vroeger noemden leerlingen mij wel eens 'mama'. En nu verspreken ze zich soms door mij 'oma' te noemen. Ik zie dat als een eretitel. Dat doet een kind namelijk echt alleen in een vertrouwde omgeving." 'gezandstraald'. In Zeeland en Zuid- Holland kwamen volgens weerman Ed Aldus van Omroep Rijnmond windstoten voor tot 80 kilometer per uur. In verband hiermee gaf het KNMI de waar schuwingscode geel af. Weerman Jos Broeke uit Ritthem meldde windstoten buitengaats tot 90 kilometer per uur bij De Wandelaar. Dat er toch veel tak ken naar beneden kwamen komt doordat de bomen 's zomers nu eenmaal dik in het blad staan. In de Lammerensteeg in Middel burg kwam een zware tak van een grote kastanjeboom naar be neden. De IJzendijkse rozenkwekerij wil met de nieuwe roos de bevrijders eren en de bevrijding herdenken. Een deel van de opbrengst van de bloem gaat de komende tien jaar naar de oologsmusea Gdynia in Axel en Switchback in Oostburg. De twee voorgaande jaren wer den nieuwe rozen gedoopt door schrijver Redmond O'Hanlon (Redsi) en sterrenkok Edwin Vin- ke (Bon Appetit). Het idee om een biologische her denkingroos te kweken, is geïnspi reerd op de Canadese rozenkwe- ker Brad Jalbert, wiens opa door Zeeland trok als bevrijder. Het Rozenfestival vindt zaterdag en zondag plaats van 10.00 tot 17.00 uur. De biologische rozen staan er op hun mooist bij en een tochtje door de kweekvelden is dan ook een belevenis. Kinderen waarderen vooral de paardenput en de vleermuisbunker. Bezoe kers kunnen deelnemen aan diver se workshops, waaronder één over geuren. Ook is er een markt met tuinplanten, 'nestkasten' voor insecten en aardewerk. KLOOSTERZANDE - In Kloosterzan- de zijn in de nacht van dinsdag op woensdag zeker tien a vijftien Nederlandse en Belgische vlaggen gestolen. Met name aan de Chur- chillhof zijn er verdwenen, maar ook aan de vlakbij gelegen Eisen- howersingel. De vlaggen hingen er vanwege het WK in Brazilië. „Ze moeten van onze spullen afblijven", zegt Ann Maenhaut, bewoonster van de Churchillhof, die een Neder landse en Belgische vlag kwijt is. Ze heeft aangifte gedaan. „Ik hoop dat de dieven berouw krij gen en alles terugbrengen. Dat zou ze sieren." SINT ANNA TER MUIDEN - Weer voor het terras was het niet, maar de liefheb bers van Sint Anna ter Muiden lieten de uitbaters van de vier restaurants (twee uit het stadje, twee van net over de grens) niet in hun vet gaar smoren. Een groot aantal mensen kwam naar de tent bij de kerk voor speciale hapjes die de koks van De Vijverhoeve, Livingroom 102, D'Ouwe Schuure en Ter Mude als grensproeverijtjes klaarmaakten. De Markt zou tot Place du Tertre worden om getoverd, maar de schilders zaten nu in de kerk. Veel eters kwamen voor of na de proeverij cultuur opsnuiven in het voormalige godshuis, foto Peter Nicolai door Harmen van der Werf AXEL - Welzijnsorganisatie Aan Z, waaronder sinds 1 januari ook het maatschappelijk werk in Terneiizen valt, begint maandag een telefoni sche bereikbaarheidsdienst, via 0115-563015 of info@aan-z.eu. De spreekuren van het maatschappe lijk werk vervallen. VLISSINGEN - De brandweer van Vlissingen is gisteren uitgerukt naar de President Rooseveltlaan in Vlissingen wegens wateroverlast door de aanhoudende regen. Op de Hoogte neemt warm gevoel mee door Raymond de Frel Barb Koopmans was als leerkracht bij de allereerste en de allerlaatste schooldag van Op de Hoogte, foto Mark Neelemans IJZENDIJKE - Tijdens het veertiende Rozenfestival laat de Bierkreek za terdag een 'bevrijdingsroos' dopen door een Poolse en een Canadese veteraan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24