CS zetten vaart achter zaak Thermphos Vaderdagje spelen PZC PROVINCIALE STATEN 22 ZEELAND Provinciale Staten maken zich op voor nieuwe verkiezingen. De kandidatenlijsten worden opgesteld. donderdag Ik: „Zullen we vaderdagje spelen?" Zij: „Vaderdagje spelen?" Ik: „Ja, vaderdagje spelen!" Mevrouw Van Dam keek me niet begrijpend aan. „Hoe bedoel je, vaderdagje spelen?" „Nou, gewoon", zei ik, „dan doen we net alsof het vandaag vader dag is. Dan mag ik lekker lang in bed blijven liggen, geef jij me een aai over de bol en breng je me een ontbijtje; twee verse croissantjes, glaasje jus d'orange, een espresso en een zachtge- kookt ei." „Je bent zélf een zachtgekookt ei", riposteerde mevrouw Van Dam. Die aai over mijn bol kon ik krijgen, naar de rest mocht ik flui ten. Ze trok het dekbed van me af, wierp een kritische blik op mijn bleke kuitenstel en bollen de buikpartij en vonniste: „Weet je wat jij moet? Jij moet met je luie donder je nest uitkomen en wat aan je conditie gaan doen." Aldus geschiedde. Ik viste een korte broek en een vrolijk zomerhemd met bloeme tjesmotief uit de kast, pompte de banden op van een racerijwiel dat reeds lang geleden in on bruik was geraakt en trapte me zelf de polder in. Héél even waan de ik me een Woutje Wagtmans. Tot ik werd ik ingehaald door twee leeftijdgenoten die, gehuld in veelkleurige strakke pakjes, de pedalen jaloersmakend soepel ronddraaiden. Ze waren nauwe lijks uit zicht verdwenen of ik hoorde achter me een dwingend belletje - een bejaard echtpaar op een tandem. Joviaal groetend re den ze me voorbij. „Lekker fiets- weertje, hè?" „Heerlijk", gromde ik. Toen ik vervolgens werd ge passeerd door een jonge bakfiets moeder met een opgewekt zwaaiende peuter in de laadbak besloot ik dat het genoeg was ge weest „En", informeerde mevrouw Van Dam toen ik mijn fiets weer in het schuurtje had geparkeerd, „hoeveel kilometer heb je ge fietst?" „Nou", schatte ik nahijgend, „toch minstens een kilometer of vijf." Ik glom van trots. En van het zweet. „Rust maar even lekker uit", zei mevrouw Van Dam, „koffie met een bolus erbij?" En zo werd het toch nog een beet je vaderdag. Vuurtoren Breskens In 1865 werd toestemming gegeven voor de bouw van de vuurtoren van Breskens, in 1866 en 1867 werd de vuurtoren gebouwd. En in 1868 werd de vuurtoren voor het eerst gebruikt. Hij staat op de Zeedijk bij de Nieuwe Sluis. De vuurtoren is gemaakt door L.I. Enthoven en Co Den Haag. De vuurtoren is nu een monument, hij wordt niet meer gebruikt. 1866-18Ó7 ABS Middelburg Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlingen van 74 basisscholen. U krijgt dagelijks een voorproefje. MIDDELBURG - Wie er komen, is nog niet bekend. De huidige elf zittende partijen zijn druk bezig met het voorbereiden en samen stellen van de nieuwe kandidaten lijsten. Dit najaar wordt van de meesten duidelijk met wie ze de verkiezingen in gaan. Van 9 onder de 39 Statenleden staat reeds vast dat ze na 18 maart 2015 niet meer terugkeren. Onder hen is één gedeputeerde: George van Heukelom (SGP). Hij maakt al sinds 1987 deel uit van het pro vinciebestuur, waarvan de laatste twaalf jaar als lid van het college. Wie hem zal opvolgen, mocht de SGP opnieuw in het pluche belan den, maakt de partij in september bekend. De andere gedeputeer den (WD, CDA en PvdA) willen hun werk in principe voortzetten, als de uitslag van de verkiezingen dat mogelijk maakt. De grootste wisseling van de wacht vindt plaats bij coalitiepar tij CDA. Bas Feijtel en Frans Ba- bij n hebben er drie periodes opzit ten. Daarmee komt volgens het re glement van het CDA automa tisch een einde aan hun maxima le termijn als volksvertegenwoor diger. Ben Pauwels houdt het na acht jaar voor gezien. Hij zat eer der voor het CDA in de Staten. Fractievoorzitter Patricia de Mil- liano wil door, maar twijfelt nog of ze de verkiezingen in gaat als lijsttrekker en ook straks het frac tievoorzitterschap ambieert. De WD-fractie neemt in ieder ge val afscheid van twee van de ze ven leden. Carla de Paepe vindt het na acht jaar in de Staten en meer dan veertig jaar politieke ac tiviteiten tijd om het rustiger aan te doen. Piet de Putter zit pas sinds maart 2013 in het provincie bestuur. Hij nam de plek in van Carla Schönknecht die door schoof naar het college, toen par tijgenoot Sjoerd Heijning over leed. De Putter is tevens wethou der van Noord-Beveland en werkt parttime bij de politie. De huidi ge fractievoorzitter Kees Bierens is beschikbaar als lijsttrekker. De zeven leden van de PvdA-frac- tie hebben het volgens voorzitter Annebeth Evertz dermate naar hun zin, dat ze ook een nieuw mandaat van vier jaar niet uit de weg gaan. Dat geldt ook voor gede puteerde Ben de Reu, die aanvan kelijk had aangegeven alleen te willen aanblijven als hem op nieuw een plaats in het college zou zijn gegund. De Reu heeft in middels besloten zich ook kandi daat te stellen voor de Staten, mocht de PvdA na een slecht ver kiezingsresultaat buiten die boot vallen. GroenLinks ziet na twaalf jaar Leen Harpe verdwijnen. Zijn op volger als lijstrekker is nog niet be kend. De SP neemt afscheid van Jeroen van Dijen. Hij wil zich con- contreren op zijn raadslidmaat schap van Middelburg. De SP hoopt het landelijke succes door te trekken en straks een plekje in het college te kunnen bevechten. Fractievoorzitter Ger van Unen is beschikbaar als gedeputeerde. Blijft de wind ook voor D66 uit de goede hoek waaien, dan is frac tievoorzitter Alex Hijgenaar voor zijn partij kandidaat-gedeputeer de. D66'er Tom Aalfs (78) stopt. De Christenunie houdt er reke ning mee dat Martin Otte (22), die in september Arjan Beekman opvolgt, de fractie slechts tijdelijk komt versterken en voorrang geeft aan zijn studie. In dat licht geeft het volgens Gede puteerde Staten geen pas om te verzanden in jarenlange juridi sche procedures met de staat, over wie verantwoordelijk is voor de sa nering, aldus GS in hun antwoord op schriftelijke vragen van Groen Links. De Statenfractie wijst daar in op een uitspraak van minister Kamp van Economische Zaken. De bewindsman vindt dat de vei ligheid en sanering een zaak is van grondeigenaar Zeeland Seaports. „Bij de keuze om in over leg tot een oplossing te komen, hoort ook mede-verantwoordelijk heid nemen. Inclusief financiële consequenties", aldus het college. GS gaan niet nader in op de vraag van fractievoorzitter Leen Harpe met wélke financiële consequen ties rekening moet worden gehou den. Het beheer van het complex kost zo'n 1 miljoen euro. Dat heeft te maken met de brandgevaarlijke fosfor. Volgens GS vormt de bo demsanering slechts een beperkt deel van de kosten. De grootste uit gaven zitten in het opruimen van het fosforslik, de reststoffen en het opruimen van de installaties. Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns UNIVERSITY Merendeel wil nieuw mandaat door Marcel Modde I George van Heukelom (SGP), Statenlid sinds 1987 en vanaf 2003 gedeputeerde. Hij stopt, foto Lex de Meester I Kees van Beveren (I) bij de opening van de tunnelweg. CDA-gedeputeerde sinds 2009. foto Peter Nicolai door Marcel Modde DELTA MIDDELBURG - De noodzaak snel te beginnen met de sanering van het Thermphos-complex is vooral van financiële aard. Met iedere maand die nog langer wordt gewacht, ver dampt zo'n één miljoen euro uit de failliete boedel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22