ZEELAND o Stripclub Sluis wil de finale met Nederland ook in tent zien Vertrek Staten almanak Meer geslaagde havo-leerlingen kiezen voor een overbruggingsjaar om in België een hbo-opleiding te kunnen volgen. Tot 18.00 uur vanmiddag! De Jackpot valt zeker! DONDERDAG 10 juli 2014 'Hee gao de mee' naar Pastorale Nisse Middelburg met de tram ontdekken TERNEUZEN - Meer Zeeuwse jonge ren die het havo hebben gedaan, kiezen voor een overbruggings jaar om door te kunnen stromen naar een hbo-opleiding in België. Het aantal is zeker nog niet over weldigend, maar een trend lijkt wel gezet. Mbo-school Scalda en de Associa tie Universiteit Gent boden afgelo pen schooljaar voor het eerst de mogelijkheid van een brug jaar aan, onder de Vlaamse titel 'havo piste'. Geslaagde havisten en nog net niet geslaagde havisten - die enkele vakken moeten overdoen - krijgen daarmee de kans door te stromen naar een Belgische hbo- opleiding. Voor het hbo in België is een vwo-diploma nodig, maar wie de 'havo-piste' succesvol af rondt, kan er ook met een havo-di ploma terecht. Vorig jaar begonnen elf havisten aan de eerste 'havo-piste', van wie er acht het hele traject hebben ge volgd. Ze maakten één dag in de week kennis met het Belgische on derwijs door cursussen te volgen in Gent en Terneuzen. „We zijn vorig jaar pas in april naar buiten getreden", zo verklaart coördina tor Mirjam van Schoonhoven het geringe aantal deelnemers. „We hebben dat dit jaar veel eerder ge daan. Dat heeft resultaat gehad. We hebben twintig studenten." Alle deelnemers kwamen het eer ste jaar uit Zeeuws-Vlaanderen. De Zeeuws-Vlamingen zijn op nieuw in de meerderheid; vijftien van de twintig. Twee komen er van Walcheren en drie uit de rest van Nederland. De laatsten wo nen in België en grijpen de 'havo piste' aan om zich te kwalificeren voor een hbo in de omgeving. De voordelen van het volgen van het brugjaar zijn legio, aldus Van Schoonhoven. De cursus is maar één dag in de week. Studenten kunnen andere dagen doen wat ze willen, zoals werken of afstude ren voor vakken die ze nog niet hebben gehaald. Het brugjaar is ook geen verloren jaar, omdat een hbo-opleiding in België drie in plaats van vier jaar duurt. Het on derwijs bestaat er wel meer uit 'stampen', is theoretischer. Nina Pierar uit Hengstdijk heeft de 'havo-piste' afgerond en gaat taal- en letterkunde studeren in Gent. In Nederland zou ze voor die opleiding naar Maastricht moeten. „Nu kan ze thuis blijven wonen", vertelt haar moeder, „en we zijn minder collegegeld kwijt. Dat is ook mooi meegenomen." SLUIS - Of het zo ver is gekomen, wisten de aanwezigen in de tent natuurlijk nog niet, woensdaga vond om kwart voor negen op de Markt in Sluis. Maar ze hoopten van harte dat het Nederlands elftal in de finale staat. Want dan kunnen ze nog eens gezellig met z'n allen in een tent naar de wedstrijd kijken, be loofden enkele horeca-onderne- mers. De uitbaters van De Zeven de Hemel, de Friterie en Hart van Sluis willen zondag nog eens een groot scherm op de Markt zetten. „Maar alleen als Nederland wint. Voor de derde plaats doen we het niet", meldde eigenaar Marco Hoo- gesteger van Hart van Sluis. Het grote scherm stond vóór het belfort. Kijkers stonden droog in een tent met uitzicht op scherm en stadhuis. Hoogesteger: „Ook Belgen vinden dat leuk. Die kwa men zaterdag nog nadat ze zelf van Argentinië hadden verloren." Trekking 10 juli MIDDELBURG - Zeker 9 van de 39 Statenleden keren na de verkiezin gen van 18 maart 2015 niet meer terug in het provinciebestuur. De wisseling van de wacht is het grootst bij het CDA (3 van de 6). Coalitiegenoot WD ziet 2 men sen vertrekken. Gedeputeerde Van Heukelom (SGP) stopt ook. Een verslaggever van deze courant werd onlangs naar de hoofdstad ge zonden om verslag te doen van de presentatie van het nieuwe nummer van een bekend mannenmagazine, aangezien daarin ditmaal een be kende Zeeuwse schone in evakos tuum is te bewonderen. Het werd een latertje, merkte het thuisfront. Toen beide zoons bij de avonddis zich afvroegen waarom hun vader verstek liet gaan, antwoordde hun moeder schertsend: „O, die zit bij een stripclub." De ogen van de jongste, groot fan van Donald Duck en aanverwante lectuur, begonnen te glimmen. „Een stripclubDaar wil ik ook heen." Belgisch onderwijs trekt aan door Harmen van der Werf pagina 23: Commentaar Oranjefans draaien alvast warm vóór het grote scherm bij het Sluise belfort, foto Peter Nicolai miljoen Staatsloterij Tip? redactie@pzc.nl pagina 22 en 23: Merendeel wil nieuw mandaat ï-;:..'..1. ïiL -V-.&

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21