Band tussen maffiosi en pastoors onder druk outers fata af 8 BUITENLAND ANNEXATIE KRIM Meer veiligheid, meer loon en verlost van Kiev. De Krim is blij met het nieuwe moederland. SIMFEROPOL - Het verschil met de gure weken van eind februari, be gin maart in Simferopol is hemels breed. Natuurlijk geeft de zomer de hoofdstad van de Krim, vier maanden na de annexatie door Rusland, een zachter aanzien. Maar er hangt ook iets anders in de lucht: verandering. De camou flagepakken zijn nog niet hele maal uit het straatbeeld verdwe nen, maar de militairen dragen geen wapens meer. Artjom Morozov (18) staat met twee kameraden in het vriendelij ke centrum van Simferopol op straat gitaar te spelen. „Het leven is rustiger geworden na de hereni ging met Rusland", zegt-hij. „Hier heeft de bevolking meer dan twin tig jaar van gedroomd. Er is ver wachting, iets nieuws, een veran dering van het moreel." Morozov erkent dat de veranderin gen 'niet kardinaal' zijn. „Maar het is geestelijk allemaal wat lich ter geworden, na alle moeilijke ja ren in Oekraïne." En zeker, er zijn ook praktische verbeteringen, stelt Morozov: er heerst meer orde, de politie werkt beter. „Ze patrouilleert langs de wegen, treedt op tegen alcohol misbruik en handhaaft rookverbo den", somt de jonge muzikant op. Bovendien is de corruptie aan zienlijk gedaald. „Nee, dat heb ik niet alleen maar in de krant gele zen, ik weet het uit eigen erva ring", grijnst Morozov. De in Rusland geboren Gennadi Markin (75) kan alleen maar be- De prijzen zijn hier altijd nog lager dan in Rusland, maar de salarissen hoger vestigen dat de terugkeer naar Rusland een goede zet was. „Ik heb me de laatste vijfjaar echt ontkend gevoeld. Alles, maar dan ook alles was in het Oekraïens. Waarom werd ik een nationale minderheid genoemd? En kijk nou eens: nu de Krim weer deel uitmaakt van Rusland is de taal geen enkel probleem meer. Wilt u Oekraïens of Krimtataars spre ken? Ga gerust uw gang", schetst Markin een wel heel coulant beeld van de Russische overheid. Afgezien van de taalkwestie, voelt Markin zich ook veiliger. „We hoe ven nu niet meer bang te zijn voor de banderovtsi (aanhangers van de Oekraïense ultranationa list Stepan Bandera, die heulde met de nazi's). Het is zoals Poetin heeft geschreven: de Krim is te ruggekeerd in zijn thuishaven." Het beeld dat de mensen op straat schetsen, is overwegend positief: de inkomens zijn hoger gewor den, de veiligheid is gegarandeerd en van die immer ruziënde kliek in Kiev zijn we verlost, zo klinkt het verhaal. Er waren wat proble men met de overgang van de banksystemen en ja, de prijzen zijn gestegen: doordat de goede renexport vanuit Oekraïne vrij wel is komen stil te liggen, moet alles vanuit Rusland worden aan gevoerd. En dat is duur, want het kan niet over land, de enige ver binding tussen Rusland en de Krim is over water. Het weerhoudt sommige Russen er niet van de Krim juist hun nieuwe thuis te maken. Stanislav Tsjernikov (30) is net komen aan vliegen vanuit de Zuid-Russische Altajsk-regio. De jonge kinderarts is vrijgezel en heeft bewust voor de Krim gekozen. „De prijzen zijn hier altijd nog lager dan in Rus land, maar de salarissen hoger. En artsen zijn overal nodig, dus ook op de Krim. Veel moeite met werk vinden, zal ik niet hebben. Maar ik moet eerst woonruimte hebben", zegt Tsjernikov en hij duikt weer in zijn krantje op zoek naar een kamer. Italië staat op zijn achterste be nen door het incident in Oppido Mamertina, een 5000 zielen en 30 mafflamoorden tellend dorpje in de teen van de Italiaanse laars. Echt verbazingwekkend is het niet De kerk is voor lokale maffia bazen wel vaker een vehikel om consensus te krijgen over de ge organiseerde misdaad. De lokale boss is altijd extreem religieus en een genereuze donateur, wetende wat hij ervoor terugkrijgt. Zo ook clanleider Peppe Mezzagatti in Oppido. Hij werd tot levenslang veroordeeld, maar mag vanwege zijn slechte gezondheid zijn straf thuis uitzitten. Toen paus Franciscus de regio en kele weken geleden bezocht, ver oordeelde hij in ongekend harde woorden de 'Ndrangheta, de maf fia die in Calabrië de dienst uit maakt. „Degenen die de weg van het kwaad kiezen - de maffiosi - zijn niet één met God; ze zijn geëxcommuniceerd", aldus Fran ciscus. Niet eerder koos een paus zo nadrukkelijk voor de confronta tie. De boodschap was ook ge richt aan het personeel van de kerk. Elke bisschop en priester weet wie wel en wie niet maffi oos is. Zij moeten stelling nemen 'op de grond'. De pastoor van Oppido legde de boodschap van Franciscus naast zich neer. Een dertigtal kopstuk ken van de maffia dat gevangen zit in de zwaarbewaakte gevange nis van Larino, kwam ook in op stand. Ze weigeren naar de mis te De lokale boss Is altijd extreem religieus en een ge nereuze donateur, wetende wat hij ervoor terugkrijgt. gaan. „De paus moet hierheen ko men. Alleen hij kan ons vertellen of we nu wel of niet de hostie mo gen ontvangen." Het klinkt als oprechte twijfel, maar maffiabestrijders zijn ervan overtuigd dat de dertig hiermee de oorlog verklaren aan Francis cus. Volgens maffiabestrijder Ni- cola Gratteri verschuilen de maffi osi zich achter het geloof, net als hun families die klagen dat poli tie en pers 'opruien' en een 'on schuldig, oud, religieus volksfeest verstoren'. Gratteri denkt dat de paus iets heeft gezegd 'waar velen anderhalve eeuw op wachtten'. „Het stelt de stilzwijgende akkoor den tussen kerk en maffia ter dis cussie. De lokale kerk moet nu kiezen." MÜNCHEN - In Duitsland komen jaarlijks zo'n honderd mensen om bij erotische spelletjes. Het gaat vooral om verstikkingsslacht offers die masturberend overlij den met een plastic zak over hun hoofd. De slachtoffers zijn bijna al tijd mannen. Dit schrijft de Süddeutsche Zeitung op gezag van wetenschappers en ervarings deskundigen. Zuurstofgebrek kan de orgasmebeleving intenser ma ken. Daardoor kan een soort ver slaving ontstaan die door weten schappers hypoxyfïlie wordt ge noemd, 'liefde voor weinig zuur stof. Volgens experts ligt het wa re dodental mogelijk hoger. Nabe staanden proberen vaak de doods oorzaak te verdoezelen door het slachtoffer weer aan te kleden. lijkt beter te gaan door onze correspondent Joost Bosman Alles Onder toeziend oog van de Russi sche president Vladimir Poetin legt een medewerkster van een boekwinkel de nieuwe grondwet van de 'Republiek van de Krim' op de toonbank, foto Andrey Iglov/HH Stanislav Tsjernikov, arts door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Een processie met een Ma donna in Zuid-ltalië die stopt en knielt bij het huis van een maffia baas. De meelopende carabinieri, politie-agenten, verlaten uit pro test de stoet en maken proces-ver baal op, maar de burgemeester en meneer pastoor doen of hun neus bloedt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8