Vooral ouders vrezen brugklas ^[Jóorns Spiekpen hulpje tegen gedwongen huwelijk in vrije val Vriendschap op werk is goed voor zowel prestaties als geluksgevoel PERSEPOLIS BINNENLAND 7 Tentoonstelling laaggeletterdheid -j—g—r 4701 AK Roosendaal Nieuwe Markt 64 IgSM: 06 177 09 63: Ïiï Tel.: 0165 328470 tm Volgens een onderzoek door net werksite Linkedln onder 11.500 werkenden wereldwijd, onder wie ruim duizend uit Nederland, blijkt dat in het zuiden van het land de banden tussen collega's hechter zijn. Waar in het zuiden oudere colle ga's sneller geneigd zijn jongere te helpen (12 procent), is dat in het westen veel minder het geval (6 procent). Zuiderlingen zijn minder snel ge neigd om ten koste van een be vriende collega carrière te maken. Daar staat wel tegenover dat men sen in het zuiden twee keer vaker roddelen dan in het noorden. Eloe klein de verschillen ook zijn, ze kunnen nét bepalen of je het naar je zin hebt op je werk of niet. De ondervraagde Nederlanders ge ven dat ook aan: een groot deel zegt door vriendschappen op het werk gemotiveerder (43,9 pro cent) en gelukkiger (37,1 procent) te zijn. Bij jongeren liggen die per centages nog veel hoger. „Vriend schap op het werk wordt onder schat", zegt arbeidspsychöloge Ba- bette Ruhaak. „Ik begeleid vaak hoogopgeleide vrouwen. Als ze vriendschappen op het werk krij gen, zie je hun zelfvertrouwen groeien. Ze durven meer te laten zien van wat ze kunnen, krijgen daardoor meer lef en dat is bevor derlijk voor de prestaties." Volgens haar hoeven collegiale vriendschappen niet zo ingewik keld te zijn. „Ga samen lunchen of een wandeling maken, laat iets van je privéleven zien. Als je open durft te zijn, komt die vriend schap ook." DEN HAAG - Een speciale 'spiek pen' met daarin een briefje met tips en telefoonnummers van hulpverleners is het nieuwste wa pen in de strijd tegen gedwongen huwelijken en achterlating van jongeren in landen van herkomst. Minister Edith Schippers (WD, Volksgezondheid, Welzijn en Sport) neemt vandaag op het ROC Mondriaan in Den Haag de eerste spiekpen in ontvangst. Dat gebeurt aan de vooravond van het vakantieseizoen. Daarin worden doorgaans de meeste gedwongen huwelijken in het buitenland ge sloten. Duizenden van deze spe ciale pennen worden uitgedeeld aan scholieren boven de 14 jaar. Doel is de jongeren bekend te ma ken met de problematiek. De spiekpen is een initiatief van Femmes for Freedom (FFF), ont wikkeld samen met de GGD Haaglanden en is gefinancierd door de vrouwenorganisatie Zon- ta Nederland. Naar schatting hon derden jongeren worden jaarlijks het slachtoffer van achterlating en door ouders gearrangeerde hu welijken in landen als Marokko, Turkije, Somalië en Afghanistan. Tijdens de Citotrainingen die ze verzorgde, merkte Julie le Grand dat veel kinderen uit groep 8 op zien tegen de overstap naar een nieuwe school. Vijfjaar geleden besloot ze daarom een brugklas training op te zetten. Negen bij eenkomsten (kosten: 350 euro) om kinderen én ouders voor te be reiden op de verandering. „Ik be reid ze erop voor hoe heftig het is en hoe moe ze de eerste maanden worden. Het geeft rust als je weet wat je kunt verwachten. Als on derwijspsycholoog leer ik de kin deren ook zichzelf goed te presen teren. Vooral kinderen die sociaal minder sterk zijn, hebben vaak meer aanlooptijd nodig in hun nieuwe omgeving." Onzin, vindt Dolph Kohnstamm. De emeritus hoogleraar ontwikke lingspsychologie schreef drie jaar geleden in de Volkskrant al een kritisch opiniestuk over het toene mende aanbod aan brugklastrai ningen. „Het is alleen maar erger geworden. Voor een normaal, ge zond kind zijn die trainingen vol strekt overbodig. Elk kind vindt het een beetje spannend om naar een nieuwe school te gaan, maar miljoenen anderen zijn hen voor gegaan. Ik wil niet geloven dat de trainers over zoveel tovenaars kunst beschikken, dat ze in enke le sessies het zelfvertrouwen van die kinderen enorm vergroten." Volgens Kohnstamm kunnen de trainingen blijven bestaan door dat ouders te bezorgd zijn. „Door de crisis is dat erger geworden. Ze zijn bang dat hun kinderen straks geen goede baan krijgen." Ook schoolbesturen wijzen voor- al naar de rol van de ouders. Woordvoerder Harm van Gerven (PO Raad, primair onderwijs): „De trainingen zijn vooral goed voor hun geruststelling. De mees te scholen besteden al veel aan dacht aan de overstap." Ook Linda Zeegers (VO Raad, voortgezet onderwijs) zegt dat de meeste kinderen zich zonder extra training prima redden. „Er wordt ingespeeld op de zorgen van ouders. Jammer, want het is niet heel normaal om brugklas trainingen te volgen. Hooguit kun je een uitzondering maken voor kinderen met enorme faalangst of autisme. Het past echter in de hui dige tendens, waarin ook veel be langstelling is voor Cito- en exa mentrainingen." Veel deelnemers aan de trainin gen lijden aan een gebrek aan zelf vertrouwen, zegt Heidi Termors huizen van Powerkids (3 x 1,5 uur, 175 euro). „Van de veertig tot vijf tig kinderen die wij trainen, zijn er altijd wel een paar met een zwaar pestverleden. In een nieu we klas wordt de hiërarchie op nieuw bepaald. Voor hen is het een kans om het voortaan beter te hebben.,Daar reiken wij hun handvatten voor aan." NIJMEGEN - Het aantal eekhoorns in Nederland neemt af. Vooral in de duinen lijkt de populatie 'in een vrije val' terecht te zijn geko men, zei de Zoogdiervereniging gisteren. De natuurorganisatie ba seert zich op tellingen die zijn ge daan samen met het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) en vogelorganisatie Sovon. Sinds 1996 is het aantal eek hoorns in duingebieden met 70 procent gedaald. Mogelijk is er sprake van een ziekte onder de dieren, maar daar moet nader on derzoek naar worden gedaan. Het staat wel vast dat er veel inteelt is onder eekhoornfamilies in de dui nen, waardoor de soort verzwakt. Het leefgebied voor de dieren langs de kust is erg versnipperd geraakt, aldus de vereniging. In heel Nederland hebben eek hoorns te lijden gehad onder een gebrek aan eikels en beukennoot jes in de herfst van 2012, gevolgd door een lange winter met veel sneeuw tot ver in 2013. Thssen 2008 en 2011 was er ook al een pe riode met weinig bosvruchten. Daardoor is het totale aantal eek hoorns gedaald. De Zoogdiervereniging denkt dat de stand zich dit jaar iets zal her stellen, aangezien er erg veel beu kennootjes lijken te gaan komen. Bovendien was de afgelopen win ter zacht. DEN HAAG - Om aandacht te vra gen voor laaggeletterdheid en om vrijwilligers te werven, is de foto tentoonstelling van de Stichting Lezen Schrijven na Den Haag in het hele land te zien. Hij komt onder meer naar Utrecht, Henge lo, Amsterdam, Nijmegen, Zwolle en Almere. In 2013 zijn door 300 landelijke en lokale partners van Stichting Lezen Schrijven in zes regio's 5200 cursisten bereikt en 1600 vrijwilligers getraind. De cursisten boeken taaiwinst en zijn sociaal actiever geworden. De tentoonstelling wordt vandaag ge opend. WOENSDAG 9 JULI 2014 1Chloorvrij reinigen en vlekverwijdering op plantaardige basis zonder kleur verlies 2. Reparen en restaureren 3. Afhaal-en leverservice gratis tot 100 km 4. wij hebben oplossingen voor ieder tapijt probleem Gun uw tapijt een scho heids behandeling bij ons Roosendaal door Lilian Dominicus 'S-HERTOCENBOSCH - Houd je niet zo van roddelen, vind je sociaal con tact niks en heb je liever niet dat collega's zich over je ontfermen? Dan werk je mogelijk in het noor den van het land. Gratis levering en ophalen in een straal tot 100 km Wij zijn geopend van Maandag - Vrijdag uur door Orkun Akinci UTRECHT - Ze hebben namen als 'Brugklas Bikkels' en 'De vliegende start': cursussen die kinderen uit groep 8 mentaal klaarstomen voor na de zomervakantie, als ze brug klassers worden. Het wemelt er van, maar niet iedereen kan het aanbod even goed waarderen. Het is best spannend om brugklasser te worden, foto Kick Smeets/HH Brugklastraining is volgens psycholoog Kohnstamm voor een normaal, gezond kind volstrekt overbodig ERVARING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7