Ik speel wel eens advocaat van de baby Vrachtwagens prooi van inbrekers 24 ZEEUWS-VLAANDEREN Verbouwing De Vurssche van start Nog altijd veel klachten over afstelling van verkeerslichten op kruising met N61 en Guido Gezellestraat. Uit de zorg Marieke van den Worm (38) uit Sluis is maar wat blij dat ze een vrouw is. „Stel je voor dat ik een man was, dan had ik drie borstvoedingsperiodes gemist!" Nu klinkt dit misschien een beet je als een promotiepraatje, zeker uit de mond van een lactatiekun dige die wekelijks spreekuur houdt in het borstvoedingscafé in het ziekenhuis in Terneuzen. Maar wat als een moeder in spe aangeeft écht geen borstvoeding te willen geven? „Dan is dat pri ma. Ik vraag wel waarom, maar ik ga echt niet drammen. Er is een keuzevrijheid. Als je geen borst voeding geeft, ben je heus niet minder moeder, hoor. Maar je ba by en jij missen wel heel wat." ZorgSaam maakt zich sterk voor het geven van borstvoeding, ook omdat er in Zeeuws-Vlaanderen op dat gebied nog heel wat te win nen valt. „Niet veel moeders star ten hier met borstvoeding. Vaak is de omgeving bepalend in die keuze. Als je het wel doet, word je eerst geprezen. Na drie maanden krijg je steeds de vraag of het nog geen belasting is. En na een half jaar vinden veel mensen dat je maar moet stoppen. Alsof je het al leen maar voor jezelf doet." In het borstvoedingscafé kunnen moeders dit soort ervaringen uit wisselen. Hoe kolfje op het werk? Hoe geef je voeding in het open baar? Wat doe je met opmerkin gen van buitenaf? „Het is heel nor maal dat je weieens het gevoel hebt dat je als moeder 'alleen maar goed bent voor het eten'. En dat je er weieens van baalt dat jouw kindje nog niet doorslaapt. Maar je kunt dat ook omdraaien. Is het gek dat een baby, die nog maar net dat warme plekje bij zijn moeder heeft verlaten, nu drie kamers verderop nog niet van voeding tot voeding slaapt? Ik speel dan weieens advocaat van de baby. louw kindje heeft jou dan nodig, zo simpel is het." De Wereld Gezondheids Organi satie adviseert om in elk geval de eerste-zes maanden borstvoeding te geven en ziet moedermelk tot twee jaar als belangrijk deel van de totale opvoeding. De op maat gemaakte antistoffen zitten name lijk in geen ander voedingsmid del. „Eigenlijk is borstvoeding ge ven heel logisch. Het lichaam van een zwangere vrouw wil de baby van melk voorzien. Maar daar naast hebben kinderen die borst voeding krijgen minder kans op bijvoorbeeld oorontstekingen, dia betes en hart- en vaatziekten. En denk ook eens aan het milieu. Koeien, transport, industrie, dat gaat allemaal gepaard met kunst voeding. Ik zou graag zien dat borstvoeding geven normaal is in plaats van een leuk extraatje." TERNEUZEN - Twee jaar geleden be loofde Rijkswaterstaat 'te kijken' naar het opnieuw afstellen van de verkeerslichten op de kruising Guido Gezellestraat-N6i-Tractaat- weg bij Terneuzen. Het is bij kij ken gebleven, blijkt uit de reacties na een ernstig ongeluk op die plek, maandagochtend. Dat beaamt woordvoerster Lia van Rijkswaterstaat. „De lichten waren toen en zijn nu nog steeds volgens de norm afgesteld. Er is dus geen reden om aanpassingen te doen." De gemeente Terneu zen drong er in 2012 al bij Rijkswa terstaat op aan iets te doen aan de situatie. De gemeente kreeg toen al regelmatig klachten over de wel erg scherp afgestelde verkeerslich ten. Toen ook wethouder Co van Schaik daardoor een ongeluk kreeg - hij werd aangereden door een vrachtwagen die niet meer kon remmen voor oranje -, kwam het kruispunt in de publiciteit. Volgens Patricia Raes, taxichauf feur bij De Zwart, is er sindsdien niets veranderd. Ze noemt het kruispunt 'het gevaarlijkste in de regio'. „Ik kom voor mijn werk in Antwerpen, in Gent, in Vlissin- gen... maar zoiets kom ik nergens anders tegen." Volgens Raas gaan de verkeerslich ten soms zo snel weer op rood, dat er maar één auto door kan. „Maar wie dat niet weet, kan niet meer remmen, en gaat zo door rood." Het zou haar dan niet ver bazen als de 'schuldige' van het ongeluk van maandag helemaal niet zo schuldig is. „Die kon er waarschijnlijk niets aan doen." Al haar collega's delen haar mening, vertelt Raas. „We zeggen regelma tig tegen elkaar: er moeten daar eerst doden vallen zeker!?" Ook op de website van de krant regent het reacties in de trant van 'je kon er op wachten'. „Ik heb dit al een aantal malen gemeld bij de politie, maar die doen er verder volgens mij ook niets mee. Ik weet zeker dat ik meerdere malen heb meegemaakt dat ik een groen licht had en dat er nog vrolijk au to's door reden, die zeker niet door rood reden", schrijft Mario. Wie de verkeerslichten obser veert, ziet dat door oranje rijden écht gevaarlijk is. Een fractie na dat het sein op rood springt, krij gen automobilisten uit een ande re richting groen licht. Meer dan eens bevindt een 'oranje' rijder zich nog op het kruispunt als ver keer uit een andere richting al na dert. Ook over de afstelling van de verkeerslichten bij het kruis punt Guido Gezellestraat-Alvarez- laan wordt geklaagd. Deze lichten vallen onder verantwoordelijk heid van de gemeente. Een woord voerster meldt dat ook hier alles volgens de richtlijnen is afgesteld. Zorgorganisatie SVRZ bouwt De Vurssche om tot een huis voor mensen met dementie en/of een lichamelijke aandoening. Alle be woners krijgen een eigen slaapka mer met eigen sanitair. Er komen ook meerdere ruimten waar men sen elkaar kunnen ontmoeten of zich kunnen ontspannen. Het zorgcentrum krijgt een 'open ka rakter'. Een metamorfose van de entree, het restaurant en de recep tie moet er voor zorgen dat er meer contact komt met bewoners uit de wijk. Ook de oefenruimtes voor fysio- en ergotherapie wor den vernieuwd. Vrachtwagenchauffeur Lou Ver- braeken is één van de gedupeer den. Hij vertelt dat er 1400 liter dieselolie uit zijn auto is overge pompt. De tankdop is met een schroevendraaier ingeslagen. De dieven hebben ook de sideskirts - zijstukken van de wagen - meege nomen, wat alleen al een schade post oplevert van zevenduizend euro. De schade aan de tweede vracht auto, die wordt gereden door een chauffeur uit Hengstdijk is zo mo gelijk nog groter. Vermoedelijk is geprobeerd die wagen te stelen. Dat is niet ge lukt. De stuurkolom van de vrachtauto was gesloopt. Verbraeken en zijn collega heb ben aangifte gedaan bij de politie. Het terrein waarop de vrachtwa gens stonden - ze mogen niet in het dorp staan -is eigendom van de gemeente Hulst. Het kan wor den afgesloten met een hek, maar het slot daarvan is kapot. Verbrae ken heeft gevraagd het slot te her stellen. In een reactie laat een woordvoer ster van de gemeente Hulst we ten dat dit niet zal gebeuren. Het slot is al diverse keren geforceerd en tevergeefs vernieuwd. Zij wijst er ook op dat het om een open baar terrein gaat. „Het is erg verve lend wat er is gebeurd, maar de verantwoordelijkheid ligt bij de ei genaren, zoals op alle openbare parkeerplaatsen." Verbraeken is te leurgesteld. „We mogen het dorp niet in en zijn nu wel slachtof fers." Marieke van den Worm houdt sinds een jaar elke maandag van 10.00 tot 12.00 uur spreekuur in het borstvoedingscafé van ZorgSaam. door Raymond de Frel In deze rubriek belichten we de werknemers en locaties van ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen, een van de grootste werkgevers in de regio. Vandaag lactatiekundige Ma rieke van den Worm. Op het kruispunt Cuido Gezellestraat-Tractaatweg-N61 in Terneuzen staan de verkeerslichten volgens veel wegge bruikers te scherp afgesteld, foto Peter Nicolai Tractaatweg blijft gevaarlijk punt' door Martijn de Koning en Raymond de Frel AXEL - De verbouwing van zorgcen trum De Vurssche in Axel begint vrijdag. Een bewoner, vrijwilliger en een medewerker van De Vurs sche luiden de modernisering op lu dieke wijze in. door Harmen van der Werf VOGELWAARDE - Twee vrachtauto's die op een speciaal parkeerterrein stonden in Vogelwaarde, zijn afge lopen weekend prooi geweest van inbrekers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68