Vakantiegevoel ZEEUWS-VLAANDEREN almanak Maike Boerdam De Jackpot valt zeker! Tot 18.00 uur morgenmiddag! Belgische tomatenkweker is kandidaat voor laatste hectares, glastuinbouwgebied waarschijnlijk 'pas' in 2019 helemaal af. 126 en 27 Trekking 10 juli WESTDORPE - Praktisch niemand had het een jaar geleden durven dromen, maar het is echt waar: het glastuinbouwgebied bij West dorpe is bijna uitverkocht. Voor de laatste hectares in de Autriche- polder is een kandidaat, tomaten- kweker Hortipower uit het Vlaam se Merksplas. Hortipower en WarmC02, de le verancier van de groeistof CO2 en restwarmte aan de glastuinbou wers, hebben onlangs een inten tieovereenkomst getekend. „Het is dus nog niet zeker dat Hortipo wer daadwerkelijk komt", tekent WarmC02-directeur Jenny Crone aan, „maar we doen er alles aan om er samen uit te komen." Tot 1 september hebben de partijen daarvoor de tijd. Van recente datum is een ander goed bericht voor het glastuin bouwgebied, waarvoor met name havenbedrijf Zeeland Seaports en ook kunstmestfabriek Yara Sluis kil (de producent van CO2 en rest warmte) de nek hebben uitgesto ken. Paprikateler 4Evergreen van de Grootscholte Groep heeft de laatste veertig hectare verworven in de andere polder in het gebied, de Smitsschorrepolder. 4Ever- green nam eind 2013 al de kas van het failliete tomatenbedrijf Toma- holic over. Vier glastuinbouwbedrijven zijn nu bij Westdorpe actief; een vijf de, de Verenigde Groentetuinders (VGT) uit het Belgische Rijkevor- seh is in de Autrichepolder volop bezig met de bouw van de groot ste kas tot nu toe, van ruim vijf tien hectare. De productie van pa prika's moet daar eind dit jaar be ginnen. Het is volgens Crone niet verwonderlijk dat de Belgische in teresse is toegenomen. „Wij bie den grote percelen aan, die heb je in België niet." Tom Lefevre van kandidaat-koper Hortipower be vestigt dat. Het lek lijkt met alle nieuwko mers boven water voor het sinds 2009 kwakkelende glastuinbouw gebied bij Westdorpe. Van de 150 hectare die met glas bezet kan worden, is echter nog maar 35 hec tare ingevuld; met VGT straks 50 hectare. Of de rest snel wordt be bouwd, hangt volgens WarmC02- directeur Crone voor een belang rijk deel af van de banken, waar van de Rabobank in de glastuin bouw de grootste is. Zij zijn naar haar oordeel te huiverig om kre dieten te geven. Crone gaat er voorzichtigheidshalve van uit dat het glastuinbouwgebied 'pas' in 2019 vol glas staat. WarmC02 zal dan op volle toeren draaien. Het bedrijf is door Zee land Seaports een overbruggings krediet gegeven tot half 2015. Cro ne sluit niet uit dat dit nog eens moet gebeuren. Zij meldt over WarmC02 ook nog een succesje. Het bedrijf is gevraagd kennis in te brengen voor de levering van industriële CO2 uit het Rijnmond gebied aan het Westland. Crone: „Je praat hier over Zeeuws-Vlaam se knowhow!" Voor de werkgelegenheid is het glastuinbouwgebied alvast een op steker. Elke hectare levert vier a vijf banen op. Hij doet het graag, die chef op dat Middelburgse kantoor, een beetje spottend mopperen op de mensen die in het onderwijs werken. Giste ren weer, tegen zijn collega's. „Ze zeggen dat ze zes weken vakan tie hebben, maar ze sturen die kinde ren nu al naar huis. Lekker ontspan nen hoor: om half negen beginnen en om kwart over drie de deur weer dicht doen.' „Nakijken?", ging hij verder. „Dat is geen nakijken, je hebt van die sjabloontjes die je ge woon over de toetsen kunt leggen." En, op dreef: „Je geeft gewoon ieder een een vijf." „Nee, ik zou best een maandje wil len ruilen met een leraar." Dat geloofden zijn collega's meteen: „Ja, in juli zeker!" Zeeuwse vlag wappert g nog eenzaam in de Tour Zeeuws elftal warmt op voor duel met Excelsior WOENSDAG 9 juli 2014 21 sluis - De Sluise musicalster Mai ke Boerdam is de nieuwe ambassa deur van de Zeeuwse afdeling van Europa Kinderhulp. Zij hoopt door haar bekendheid meer men sen betrokken te maken bij Euro pa Kinderhulp. Boerdam haalt binnenkort met een crew kinde ren uit Berlijn op, die in Zeeland van een vakantie mogen genieten. Ook tijdens een familiedag in Goes, 26 juli, is Boerdam present. Westdorpe 'bijna uitverkocht' door Harmen van der Werf Tip? redactie@pzc.nl Het jongste kassencomplex in de Autrichepolder bij Westdorpe, waar vooraf al een natuurgebied als bufferzone is aangelegd, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 65