-4 i i Aussies zien de Tour nu eens live en bij daglicht I 66 Als meisje keek ik vroeger met mijn vader in Australië op tv naar de Tour de France 26 ZEELAND OPWARMEN VOOR ZEEUWSE TOURETAPPE De Tour de France is terug op het vaste land. Vandaag start de Tour in leper. Voor een aantal Zeeuwen reden om te gaan kijken. £F Waar zijn de Zeeuwen toch?" Sebastian Nijssen en Wim, Nel en Marije Besuijen uit Middelburg zijn zojuist de Mont Noir opgewandeld, maar een Zeeuwse vlag heb ben ze nog niet gespot tijdens de vierde etappe van de Tour de France. Er zijn über haupt weinig Nederlanders te vinden op dit bergje van de vierde categorie, dat op nog geen uur rijden van Zeeuws-Vlaanderen ligt. Komt het doordat er dit jaar geen Zeeuw meefietst (Johnny Hoogerland is im mers niet van de partij) of door de WK-koorts die Nederland al wekenlang in zijn greep houdt? Opvallend is het wel. Engelsen, Finnen, Au straliërs en uiteraard heel veel Fransen en Belgen zijn naar dit pukkeltje in de middle of nowhere gekomen, maar in oranje uitge doste wielerfans zijn er nauwelijks. Het mag de pret niet drukken, want de stem ming onder de duizenden wielergekken is opperbest en gemoedelijk. Van over de hele wereld staan de knotsgekke wielertoeristen langs het parkoers. De gedachte dat al deze mensen over minder dan een jaar op Neeltje Jans afreizen zal de Zeeuwse veiligheidsdien sten nog menig slapeloze nacht opleveren. De familie Besuijen komt alvast een beetje sfeer proeven voor de Zeeuwse Touretappe van volgend jaar met finish op het voorma lig werkeiland. Campingstoeltje erbij, koel box in het gras en de Zeeuwse vlag hangt pontificaal aan een hekwerk. „Daar hebben we al reactie op gekregen", zeggen ze in koor „maar wel jammer dat er voor de rest geen Zeeuwen zijn, hoor." Daar tegenover staat dat ze niet met lege handen naar huis gaan. Vanuit de reclamekaravaan krijgen ze van alles toegeworpen, van wasmiddel tot zakjes chips. Een aantal keer loopt het maar net goed af, want de reclamekaravaan komt op hoge snelheid het colletje opgereden en dat is zeker voor kinderen moeilijk in te schatten. Marije Besuijen let op deze woensdagmid dag niet alleen op de reclamekaravaan en de renners. Ze heeft bij aankomst ook gekeken hoe het verkeer werd geregeld, vertelt de me dewerkster van Rijkswaterstaat. „Toen de Tour de France en de Giro naar Zeeland kwa men heb ik me onder meer beziggehouden met de verkeersafzettingen. Daar komt nog heel wat bij kijken. Er is heel wat overleg no dig tussen onder meer provincie, water schap en politie. Wat opvalt is dat ze bij de Tour heel vroeg beginnen met de wegafzet- tingen." Wim Besuijen is met heel andere dingen be zig. Hij houdt vooral zijn Tourtoto in de ga ten. „Ik heb Cancellara erbij staan, ik hoop dat-ie morgen wat gaat doen." Morgen is vandaag en dan staat er een etap pe op het programma waarin veel spektakel wordt verwacht met liefst negen kasseistro ken die bekend zijn van de klassieker Pa- rijs-Roubaix. De start is in het Belgische plaatsje leper, op nog geen anderhalf uur rij den van Terneuzen. Daar zullen sowieso meer Zeeuwen zijn dan op de Mont Noir bij de Belgisch-Franse grens. In het historische Vlaamse stadje komt een flinke delegatie van de provincie inspiratie opdoen voor de Zeeuwse Touretappe. Ongetwijfeld met een Zeeuwse vlag in de hand. Blauwe vlaggetjes met een Union Jack in de hoek en witte sterren, een geel-groen lint in het haar. Dit moeten Australiërs zijn. „Klopt", zegt Richard Lenton, die zich in een bolletjestrui heeft gehesen. „We komen uit Brisbane." Hij is met zijn vrouw Vic toria en hun kinderen Hannah en Harry op vakantie aan de Franse kust. Ze staan op de Mont Noir al uren geduldig te wachten. Nee, ze zijn niet speciaal voor de Tour naar Europa gereisd, maar nu het grootste wielerspektakel ter we reld zo dicht bij is, willen ze de kans om de renners met eigen ogen te zien niet aan zich voorbij laten gaan. Ze zijn al jaren wielerfans. „Als meisje keek ik vroe ger met mijn vader op de televisie al naar de Tour de France. Ook al was dat in de hele vroege uurtjes. Het is geweldig om het nu in het echt te zien." De familie overnacht in een hotel in leper, de start plaats van de volgende etappe. Vandaag gaan ze kij ken langs de kasseienstroken die deel uitmaken van het parkoers van de rit naar Arenberg Porte du Hainaut. De Zeeuwse vlag wappert nog eenzaam door Theo Giele en Maurice Steketee Victoria Lenton, Australië Hanny, Victoria, Richard en Harry Lenton uit Australië

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64