Andere schooltijden De Linge in Biezelinge 'Dit is grafschennis' Raad Kapelle trekt dikke streep onder 'gedoe' bestuur Facetscholen 44 De begraafplaatsen zijn netjes en we hechten er zeer aan dat het zo blijft 24 BEVELANDEN en THOLEN BELEID BEGRAAFPLAATSEN Reimerswaal verandert voorzichtig de regels voor het onderhoud van graven en grafstenen. .J. EF KRUININGEN - Al ruim veertig jaar lang onderhoudt de gemeente Reimerswaal elk graf op de be graafplaatsen van Yerseke, Krab- bendijke, Kruiningen, Rilland, Hansweert en Waarde. Of het nu om een algemeen graf of een koopgraf gaat en of de overledene nu honderd, tien of één jaar gele den is begraven: alle graven wor den vrij gehouden van onkruid en de grafstenen worden twee keer per jaar schoongemaakt. Vanaf volgend jaar komt hier lang zaam maar zeker verandering in. Nabestaanden van mensen die tussen 1972 en 1990 zijn begraven ontvangen deze week een brief van de gemeente waarin ze voor een keuze worden gesteld. Voor 283 euro blijft het graf onaange roerd en onderhoudt de gemeen te het de komende tien jaar. Betalen mensen niet, dan wordt het graf niet geruimd, maar wordt de steen verwijderd. Met deze methode wil Reimers waal twee zaken bereiken, legt wethouder Jaap Sinke (SGP) uit. „De gemeenteraad heeft in 2011 besloten dat er niet geruimd wordt, iets waar ik heel gelukkig mee ben. De begraafplaatsen zijn netjes en we hechten er zeer aan dat het zo blijft." Het onderhoud kost echter steeds meer geld, om dat er alleen maar graven bij ko men. De kosten voor de begraaf plaatsen worden nu voor 45 pro cent gedekt met inkomsten van begrafenissen. Het andere doel heeft ook alles te maken met het principe dat Rei merswaal geen graven wil rui men. Zodra de uitbreidingsruim te op is (naar verwachting vanaf 2030) worden oudere delen opge hoogd met een dikke laag grond, zodat er bovenop nieuwe graven kunnen komen. Stenen van gra ven waarvoor nog wordt betaald worden tijdelijk verwijderd en daarna met behulp van gps- plaatsbepaling op precies dezelfde plek teruggeplaatst. Boven de graven die niet meer worden onderhouden, kunnen te gen die tijd weer nieuwe graven De Linge start met het zogeheten vijf-gelijke-dagen-model. Daar mee zit de school in de voorhoe de van Zeeuwse scholen die na denken over hun schooltijden. De leerlingen gaan vanaf 25 augustus elke schooldag naar school van 8.30 uur tot 14.00 uur. Oók woens dag. Er wordt onder leiding van de eigen groepsleerkracht met de worden gemaakt, legt Sinke uit. Opmerkelijk is dat sinds 1972 in Reimerswaal één beleid is. Nabe staanden kunnen bij de begrafe nis kiezen voor een algemeen graf, dat maximaal twintig jaar blijft of een koopgraf, dat voor mi nimaal 25 jaar in stand wordt ge houden. Echter, al die jaren is er nooit na het verstrijken van die termijnen actie ondernomen. „Een koopgraf is dus exact hetzelf de onderhouden als een alge meen graf', zegt Goof Tromp van de gemeente. „Vanaf 2012 is dit veranderd. Uitvaartondernemers zijn hier ook van op de hoogte." Reimerswaal neemt overigens al le tijd voor de uitvoering van het in 2011 vastgestelde beleid. „We halen alles uit de kast om dit zo zorgvuldig mogelijk te doen. Er zijn honderden, zo niet duizen den uren besteed aan het vinden van de juiste gegevens van nabe staanden", zegt Jaap Sinke. Bij twijfel plaatst de gemeente een bordje bij het graf. „Uit onder zoek blijkt dat mensen die nog be langstelling hebben voor een graf daar minstens één keer per jaar komen", zegt Tromp. Als na een jaar niemand zich heeft gemeld, gaat de grafsteen in opslag. „Daar blijft de steen twee jaar liggen. Voor mensen die zich alsnog mel den of spijt hebben van hun keu ze kunnen we het grafmonument terugplaatsen op het graf." De eerste brieven worden deze week gestuurd. Op de graven die niet te herleiden zijn naar nabe staanden komen vanaf volgende week bordjes. De eerste grafstenen worden op z'n vroegst eind zomer 2015 weg gehaald. KRABBENDIJKE - Onderhoud van begraafjplaatsen zou, als het aan Marien Weststrate van Leefbaar Reimerswaal ligt, de allerlaatste post zijn om op te bezuinigen. Hij spreek dan ook in ferme be woordingen schande van het feit dat nabestaanden wordt gevraagd om te betalen voor het onder houd van oude graven. „Wat zijn onze ouders en grootouders min der dan de soldaten die op de Grebbeberg begraven liggen? Dat wordt toch ook allemaal onder houden en betaald?", zegt hij. Weststrate beschuldigt het colle ge van lijkenpikkerij en grafschen nis. „Als grafstenen worden be klad of omgetrapt is dat strafbaar, het college pleegt nu zelf graf schennis als mensen niet willen betalen", stelt hij. „Dit onderwerp raakt mij heel diep. Mensen wordt financieel het mes op de keel gezet om te betalen, anders gaat de grafsteen in de schred- der." Dat Reimerswaal als één van de weinige gemeenten geen graven ruimt en relatief lage kos ten voor onderhoud in rekening brengt, maakt het 'schandaal' vol gens hem niet minder groot. eigen klas gegeten en gepauzeerd. De school wil met deze schooltij den voor leerlingen, leerkrachten en ouders rust en duidelijkheid creëren. Kinderen worden niet halverwege de dag uit hun leerrit- me gehaald, maar blijven als groep bij elkaar. Dat komt volgens de school de leerresultaten ten goede. Elke dag is qua tijd hetzelf de en ook dat is fijn, zeker voor de jongere kinderen. Doordat de schooldag compacter wordt, is er na schooltijd meer ruimte voor onder meer huiswerk, speelafspra- ken, hobby's en zorgafspraken. Zo wordt de brede ontwikkeling van kinderen gestimuleerd. Wethouder Jon Herselman deelde dat de gemeenteraad gisteravond mee tijdens de behandeling van een financiële notitie rondom het voortbestaan van het dorpsschool tje. Conclusie van dit onderzoek is dat het voortbestaan van de stichting wordt bedreigd als de ge meentelijke bijdrage van 178.000 euro vervalt. Joyce Bommer (PvdA) vroeg via een motie een extern onderzoek uit te laten voe ren naar de baten en lasten van de 1\innel voor drie scenario's: 23-, 40-, en 50 en meer leerlingen. Ze vond het voorgaande onderzoek 'gekleurd', omdat het was geschre ven onder regie van de meerscho- lendirecteur en het administratie kantoor van de stichting. „De in woners van Schore hebben recht op een duidelijk rapport." Peter Ganseman (Gemeentebe lang vond de vraagstelling van de notitie verkeerd. Die was volgens hem louter gebaseerd op de finan ciële toekomst. „Het uitgangs punt moet zijn hoe de school meer leerlingen kan krijgen." De motie haalde echter geen meerderheid. Het bedenken van scenario's is immers geen verant woordelijkheid van de gemeente raad maar van het bestuur van de stichting, was de algehele conclu sie. Een raadsmeerderheid be sloot wel een dikke streep te trek ken onder het 'gedoe' rondom be stuursleden die in het verleden zonder goedkeuring van de raad in het bestuur van de stichting zijn gekomen. „We willen geen heksenjacht", aldus John Koster (WD). Zoektocht naar duizenden nabestaanden door Joeri Wisse Wethouder Jaap Sinke door Frank van Cooten KAPELLE - In navolging van drie scholen in Borsele hanteert ook ba sisschool De Linge in Biezelinge de laatste schooldagen de huidige les tijden. door Frank van Cooten KAPELLE - De inwoners van Schore horen in september van het be stuur van Stichting Facetscholen of er een scenario is gevonden om ba sisschool de Tunnel na 2017 toch open te houden zonder financiële steun van de gemeente Kapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62