Gemorrel aan gereserveerde zetels waterschap Oranjekoorts Negatief advies over vissen op garnalen commentaar ZEELAND 23 Er zijn bedrijven waar televisie kijken onder werktijd uit den boze is in verband met de veiligheid. TERNEUZEN - De mensen van Dow in Terneuzen die woensdagavond moeten werken zullen niet veel van de wedstrijd meekrijgen. Woordvoerster Bregje van den Braak legt uit dat er niets speci fieks geregeld is in de fabrieken van Dow. De veiligheid blijft voor op staan in het bedrijf. En ook on der normale omstandigheden zijn er geen televisies in het be drijf. Het is, ook als er geen voet bal is, werknemers ook niet toege staan om mobiele telefoons of iPads te gebruiken als ze het aan het werk zijn. Alles ten behoeve van de veiligheid. Wat de Zeeuwse politie woens dagavond gaat doen houdt ze ach ter de kiezen. Een woordvoerder vertelt dat de politie er vanuit gaat dat het wereldkampioen schap een feest is. Dat moet ook zo blijven. De politie is wel voor bereid op verstoringen van de openbare orde, maar hoe, dat wil hij niet vertellen. Het is niet ge bruikelijk dat wij van te voren ver tellen hoe onze inzet is, voegt hij er aan toe. De meeste Zeeuwse basisscholen treffen geen maatregelen met het oog op de wedstrijd. Het is aanne melijk dat heel wat kinderen naar de voetbal hebben gekeken en dus met kleine oogjes donderdag op school verschijnen. Maar ze worden gewoon op school ver wacht. Het is voor veel ouders te lastig om oppas te regelen als de basisscholen ineens een uur later zouden beginnen. Desondanks zal het Nederlands elftal in veel basisschoolklassen onderwerp van gesprek zijn. Bij de kerncentrale in Borssele is het niet de bedoeling dat er in de regelkamer naar de wedstrijd ge keken wordt. Daar zijn afspraken over gemaakt met de werkne mers. Ook smartphones en derge lijke zijn uit den boze. Er heerst bij EPZ wel oranjegekte, maar dat gaat niet verder dan wat vlagge tjes en posters. Rijkswaterstaat heeft verschillen de werknemers die niet naar de wedstrijd kunnen kijken. Dat zijn bijvoorbeeld de weginspecteurs die met hun gele auto's continu in de weer zijn. Maar die kunnen de wedstrijd dan nog op de auto radio volgen. Ook bij het Schelde Coördinatie centrum van Rijkswaterstaat, dat de scheepvaart op de Westerschel- de begeleidt, wordt geen voetbal gekeken vanavond. De mensen daar zijn te intensief bezig met de begeleiding van de scheepvaart. flPBS Dat is het gevolg van een motie waar een meerderheid van Provin ciale Staten (D66, PvdA, Groen- Links, Natuurlijk Zeeland, Chris tenunie en SP) zich achter heb ben geschaard. Zij vinden dat het huidige systeem niet met de hui dige tijdsgeest strookt. Het algemeen bestuur van water schap Scheldestromen telt dertig leden. Van hen worden er 21 de mocratisch gekozen. De andere negen plekken zijn 'geborgde ze tels' voor belangengroepen. Vier zetels worden bezet door 'onge bouwd' (agrariërs, voorgedragen door ZLTO), vier door 'bedrijven' (via Kamer van Koophandel) en één door natuurbeheerders. Provinciale Staten bepalen het aantal geborgde zetels. Een meer derheid vindt ze 'democratische ondingen' en wil er het liefst hele maal van af. Als eerste stap naar verdere democratisering wordt het aantal teruggebracht naar het huidige minimum van zeven. 'On gebouwd' en 'bedrijven' verliezen bij de komende verkiezingen, op 18 maart 2015, allebei een zetel. De fracties zijn onaangenaam ver rast. Willem Ginjaar (bedrijven) maakt zich zorgen over de toene mende politieke invloed binnen het waterschap. „Water, dijken en wegen zijn niet rood, groen of blauw. Het waterschap zou wars moeten zijn van politieke beslis singen." „We zijn hier zeker niet gelukkig mee", zegt Wim van Gorsel (onge bouwd). „Agrariërs zijn voor hun inkomen afhankelijk van het goed functioneren van het waterschap. Het belang van agrariërs en bedrij ven is groot, maar zij betalen ook veel meer dan ingezetenen." Nederland stemt van avond om tien uur massaal af op de wedstrijd Neder- land-Argentinië. Er zijn men sen die niet in de gelegenheid zijn om thuis of in een hore- ca-gelegenheid de wedstrijd te volgen, want om 22.00 uur wordt er op diverse plekken ge woon gewerkt. Hoe gaat de baas daar mee om? Redelijk soe pel, leert een rondgang langs een aantal Zeeuwse bedrijven. Als het werk het toelaat, kan de werknemer met een gerust hart regelmatig een blik op de tv werpen. Dat ligt uiteraard anders bij bedrijven waar het volgen van de wedstrijd een veiligheidsrisico vormt. Aan de ze nuchterheid kunnen door oranjekoorts bevangen mensen een voorbeeld nemen. Het is prima om met volle teugen van deze belangrijke bijzaak in het leven te genieten. Maar tot vei ligheidsrisico's - zoals het afrea geren van frustratie op ande ren of het onder invloed van al cohol deelnemen aan het ver keer - mag dat niet leiden. GS sluiten niet uit dat op grond van studies in onder meer de Voordelta, de garnalenvisserij sig nificant negatieve effecten zal hebben op het bodemleven. De beperkte draagkracht van de Oosterschelde wordt een steeds groter probleem, stelt het dage lijks bestuur van de provincie vast. Dat heeft het ministerie van Economische Zaken ook gezien. „Momenteel worden de beheer- plannen N2000 opgesteld, garna lenvisserij is momenteel geen on derdeel van de beheerplannen Deltawateren en kan niet meer meegenomen worden in het pro ces. Uit evaluatie van het eerste Natura 2000-beheerplan bleek dat het gebied gevoelig is voor de ze vorm van visserij. In het nieuw op te stellen tweede beheerplan wordt deze vorm van visserij niet vrijgesteld van de vergunning plicht. De effecten van deze bo demvisserij op de bodemfauna en onttrekking van jonge vis en schaaldieren op ecosysteem niveau zijn mogelijk aanzienlijk," schrijven GS. Zij adviseren de mi nister van EZ de vergunning dan ook niet te verlenen. WOENSDAG 9 JULI 2014 gaat voor alles Veiligheid In controlekamers van continubedrijven kan er vaak in verband met de veiligheid geen televisie gekeken worden, foto Hollandse Hoogte door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De macht van agra riërs en ondernemers in het Zeeuw se waterschapsbestuur wordt inge perkt. Beide groeperingen moeten, tot hun grote ongenoegen, een van hun zetels inleveren. MIDDELBURG - Gedeputeerde Sta ten van Zeeland voelen er niet veel voor om aan 94 garnalenvissers een vergunning te geven, zodat ze kunnen vissen in Zeeuwse Natura 2000-gebieden. Vooral met garna lenvisserij in de Oosterschelde heb ben GS moeite.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 61