Vuurwerkvrije zone moet oudejaarsellende beperken 24 Maanden 50% korting en gratis de iPhone 4s twv €399.- MAUT Vliegveld Weeze vreest voor reiziger Bestel snel op: www.vodafone.nl/pzc BINNENLAND 5 66 In centrum zijn duizenden mensen bijeen en dus is vuurwerk daar gevaarlijk van £45> voor Emden TOLVIGNETTEN DUITSLAND maanden Emmen Enschede 230 miljoen KLEEF - Theo Kuypers van Kuypers Wein Spi- rituosen in Kleef zag steeds meer Nederlan ders naar de grensplaats bij Nijmegen komen. Het is er goedkoop tanken, voordelig een bier tje drinken en lekker eten. „Hier is 25 procent van de klandizie Nederlands, in Kranenburg is dat zeker de helft. Dat valt straks allemaal weg", vreest de Duitse slijter, nu zijn regering van plan is tol in te voeren op alle Duitse we gen. „Dat wordt echt heel moeilijk." Niet alleen veel Nederlanders zien het niet zit ten om straks tol te moeten betalen, ook in de regio's aan de andere kant van de grens vreest men de Maut. „Een erg Beiers plan", noemt di recteur Ludger van Bebber van Vliegveld Wee- ze het. Zo'n 40 procent van zijn reizigers komt uit Nederland, ofwel zo'n 800.000 passagiers. „Ze houden geen rekening met andere regio's. Met dit voorstel gaan we jaren terug in de tijd, terwijl we al die tijd hebben gewerkt aan het wegwerken van de grens. De belasting op vlieg tickets had al een slechte invloed op het aantal passagiers uit Nederland, dit zal net zo'n nega tieve impact hebben." Het Duitse midden- en kleinbedrijf kan ook een knauw verwachten. Een dagje shoppen of een bezoekje aan een Kerstmarkt zal meer gaan kosten. „Nederlanders gaan zich per rit af vragen of het de moeite waard is", denkt Edwin Kok van het Grensoverschrijdend Pro jectbureau voor Toerisme, waarin regionale toerismebureaus uit Nederland en Duitsland samenwerken. „En denk aan het gemak. Hoe spontaan kan je straks nog naar Duitsland? Het gaat om miljarden die Nederlanders in Duitsland uitgeven aan boodschappen, winke len of bijvoorbeeld een bezoek aan Tiergarten Nordhorn of het kasteel in Bad Bentheim." De Euregio Rijn-Waal, een politiek samenwer kingsverband, roept premier Rutte en bonds kanselier Merkel op een oplossing te vinden voor de grensregio's. „Er wordt een nieuwe hin dernis voor het lokale grensverkeer opgewor pen. Een baan in Duitsland, die interessante stageplek bij dat Duitse bedrijf en het wekelijk se bezoek aan de supermarkt in Kranenburg of Emmerich worden een stuk minder aantrekke lijk", aldus voorzitter Ulrich Francken. Dit is een erg Beiers plan, ze houden geen rekening met andere regio's Hilversum was gisteren gastheer voor het 'landelijk overleg vuur werk', waar ambtenaren van Ne derlandse gemeenten met meer dan 100.000 inwoners hun erva ringen met de aanpak van vuur- werkoverlast bespraken. Zo kon den ze van elkaar leren. Hilver sum loopt in die strijd met oudejaarsellende voorop en dus is Broertjes trots dat juist zijn ge meente werd uitgekozen als gast heer. „Ik heb ons de vuurwerk hoofdstad van Nederland ge noemd. Het is toch een stukje er kenning." Komende jaarwisseling wil Hilver sum een deel van het centrum vuurwerkvrij verklaren en daarop handhaven. Het gaat om het uit gaansgebied. „Daar zijn duizen den mensen bijeen en dus is vuur werk daar gevaarlijk", verklaarde Broertjes. Andere gemeenten zien wel wat in deze zones en bekij ken of ook zij dit jaar een vuur werkloos gebied zullen instellen. „Het Hilversumse model werd vandaag aangehaald. We proberen mensen op een ander spoor te zet ten en gezelligheid te faciliteren met bijvoorbeeld een vuurwerk- show en muziek. Jongeren kun nen daar ook heen, zonder een kaartje te kopen. Zo voorkom je dat ze op straat gaan rondhan gen", legt Broertjes uit. Gemeén- ten als Enschede, Papendrecht, Den Haag en Rotterdam zijn ook al een eind op weg met een derge lijke aanpak en dus zal Hilversum met onder meer deze gemeenten en de landelijke overheid optrek ken in de strijd tegen overlast door vuurwerk. Dat is echter de aanpak van legaal vuurwerk. Een ander probleem is illegaal vuurwerk, dat steeds ge makkelijker te verkrijgen is. „Vooral jongens kopen het, ge woon op internet", zei Broertjes. Met extra voorlichting willen ge meenten de jeugdige kopers van het zware knalwerk ervan overtui gen dit niet te doen. Verder gaan de gemeenten in sep tember opnieuw met elkaar om de tafel zitten. Dan schuiven ook Europese vuurwerkexperts aan. De gemeenten zien namelijk graag dat in Europa in elk geval de regels voor zwaar vuurwerk ge lijk worden getrokken. De ont moeting met de experts moet dui delijk maken hoe dat zou kunnen. Of de Europese regels daadwerke lijk zullen veranderen, valt te be zien. De Nederlandse overheid roerde zich de afgelopen maan den echter wel. De Tweede Ka mer besloot vorige week nog om, zoals het kabinet graag zag, de pe riode waarin vuurwerk mag wor den afgestoken, in te dammen. Vuurwerk mag niet meer vanaf 10.00 uur, maar pas vanaf 18.00 uur worden afgestoken. Ander zijds had het kabinet graag gezien dat ook de vuurwerkverkoop te ruggebracht zou worden naar twee dagen, maar dat voorstel haalde het niet. „Dat is jammer, maar die tijd gaat zeker helpen", aldus Broertjes. De burgemeester gaf zelf eerder dit jaar te kennen dat hij Hilver sum uiteindelijk het liefst volle dig vuurwerkvrij zou verklaren. „Dat is een punt aan de horizon. Maar we veroveren wel stap voor stap terrein." Speciale aanbieding van Vodafone voor de lezers van deze krant - ^1^^ mÊÊÊÊÊ W p/mnd 240MIN 180SMS 400MB Ander toestel of goedkoper abonnement? Kijk op de website! Voor vragen en meer informatie bel: 0900-0603cc 0,45 per gesprek) inkomsten aan accijns van buitenlanders door Freke Remmers Ludger van Bebber, directeur Vliegveld Weeze door Koen Nederhof HILVERSUM - Een aantal Nederland se gemeenten denkt erover om met oud en nieuw vuurwerkvrije zones in te stellen. Dat werd duide lijk tijdens een overleg van de gro te gemeenten in Nederland, zo liet de Hilversumse burgemeester Pie- ter Broertjes gisteren weten. Wel ke gemeenten dat zijn, is nog niet duidelijk. De Hilversumse burgemeester Pieter Broertjes, foto HH Burgemeester Pieter Broertjes B €22.50 Een actieabonnement Heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen €30.- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 10-07-20.14 en aiieen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5