De kassa begint voorzichtig te rinkelen voor de KNVB Eén nederlaag slechts, maar wel een heel pijnlijke Drieduizend fans steunen Oranje Topscorers Brasil 2014 7 Prijzen WK-tickets rijzen de pan uit 3 Prijzen voor tickets voor de hal- 2 ve finales en de finale van het 2 WK rijzen de pan uit. Voor de 2 halve finales, die officieel tussen 2 de 8o en ruim 400 euro kostten, 2 wordt nu meer dan het driedub- 2 bele gevraagd. Voor een simpel 2 ticket voor categorie 3, normaal minder dan 300 euro, wordt nu meer dan 1.000 euro gevraagd. Voor de finale van zondag zijn de prijzen ondertussen tot duize lingwekkende hoogten gestegen. Voor een kaartje moet een fan tussen de 5.000 en 7.000 euro neerleggen. Zelfs geboren pessimisten wisten het na het eerste duel van de tweede ronde bijna zeker. Geen WK-deelnemer zou een ant woord verzinnen op het totaal voetbal van architect Rinus Mi- chels. Na een imposante periode bij Ajax zou de markante Amster dammer ook de wereldtitel in de wacht gaan slepen, zo was de alge hele verwachting. Argentinië werd verpulverd, als een soort voetbaldwerg. Zelfs schoppen hielp niet meer in het Park-sta dion van Gelsenkirchen. Johan Cruijff scoorde tweemaal, Ruud Krol en Johnny Rep troffen ook doel. Nooit, maar dan ook echt nooit, was Oranje zo dicht bij de wereld titel als in Estadio Monumental in Buenos Aires. Bij een gelijke stand, na treffers van Mario Kem- pes en Dick Nanninga, en 90 mi nuten op de klok leek Rob Ren- senbrink de titel op zijn voet te hebben. Hij raakte de paal, waar na Kempes en Daniel Bertoni de spijkerharde finale beslisten. Nederland kon gewoon niet win nen, zo doelde bondscoach Ernst Happel op de vijandelijke sfeer en de arbitrage. Wat was er dan ge beurd als Rensenbrink een paar centimeter meer naar rechts had geschoten? Dennis Bergkamp bewaarde zijn mooiste interlandtreffer voor het Vélodrome van Marseille. Na een lange pass van Frank de Boer kap te hij in de voorlaatste minuut op prachtige wijze een tegenstander uit en schoot de bal achter de ver bouwereerde doelman Carlos Roa (2-1). Even eerder had Edwin van der Sar spelmaker Ariel Ortega een rode kaart aangesmeerd, zo dat beide ploegen weer met tien man op het veld stonden. Arthur Numan was het veld al uitge stuurd. Patrick Kluivert opende de score, Claudio López maakte gelijk. Beide ploegen waren al geplaatst voor de achtste finale toen ze el kaar in het Wald-stadion van Frankfurt troffen. Het is dat de Argentijnse fans er een geweldig feest van maakten, anders was er helemaal niets te beleven geweest in het laatste groepsduel. De 18-jarige Lionel Messi deed zeventig minuten mee. Hij trof voor het eerst Wesley Sneijder, Robin van Persie en Dirk Kuijt. Veel zal de KNVB daar echter niet van overhouden, vanwege de ho ge kosten van de vijf weken lange trip naar Brazilië. En als Louis van Gaal samen met zijn man schappen wereldkampioen wordt, moet de bond - met alle plezier - fikse premies betalen. Toen het Nederlands elftal op vrij dag 6 juni voet zette op Braziliaan se bodem, was de KNVB al verze kerd van een startpremie van 8 miljoen dollar en 1,5 miljoen als bijdrage van de FIFA in de voorbe- reidingskosten. Nadat Oranje door overwinningen op Spanje, Australië en Chili de achtste fina le had bereikt, mocht de KNVB wederom 1 miljoen dollar bij schrijven. De winst op Mexico le verde 5 miljoen extra op, waar mee de bond uit de kosten was. „Vanaf toen ging het er voor ons zonniger uitzien", zegt directeur betaald voetbal Bert van Oost veen. „Al zie ik voorlopig alleen maar rekeningen binnenkomen, het geld van de FIFA laat nog even op zich wachten." De winst na strafschoppen op Costa Rica in de kwartfinale was vervolgens nog eens 4 miljoen dollar waard. In 2010 maakte de KNVB dankzij de tweede plaats van Oranje op het WK in Zuid-Afrika een netto winst van 3 miljoen euro. „Maar zo'n bedrag gaan we nu sowieso niet halen. Ik denk dat we een der de daarvan overhouden als we de halve finale verliezen." De bond heeft namelijk behoor lijk geïnvesteerd in de omvang en kwaliteit van de staf (die met 28 man nog groter is dan de spelers groep) en innovaties op het ge bied van het bevorderen van de fitheid van de spelers. Dat betaalt zich voorlopig op het veld uit. „Met dit resultaat neem ik graag genoegen met wat minder winst", stelt Van Oostveen. De FIFA werkt voor het WK in Brazilië met een prijzenpot van in totaal 576 miljoen dollar, een stijging van 37 procent ten opzich te van vier jaar geleden. Een be hoorlijk deel daarvan gaat naar de clubs die hun spelers afstaan voor het WK. Het behalen van de wereldtitel is overigens een stuk lucratiever dan in 2010, toen Spanje 31 mil joen dollar mocht bijschrijven. Voor de winnaar ligt nu 36,5 mil joen dollar klaar, de verliezend fi nalist krijgt als troost 26,5 miljoen en de nummer drie gaat nog al tijd naar huis met een bedrag van 23,5 miljoen. woensdag 9 juli 2014 SAO PAULO - Het Nederlands elf tal wordt in de halve finale te gen Argentinië wederom ge steund door drieduizend landge noten. Dat aantal zat ook op de tribune in de achtste finale te gen Mexico (in Fortaleza) en de kwartfinale tegen Costa Rica (Salvador). Als Oranje in Sao Paulo de Ar gentijnen weet te verslaan, re kent de KNVB zondag bij de fi nale in het Het Maracana-sta- dion van Rio de Janeiro op onge veer vierduizend supporters. De verwachting is dat veel Brazi lianen vanavond de kant kiezen van Nederland. De inwoners van het gastland hebben een zwak voor Oranje en bovendien is Argentinië de aartsrivaal van de Selegao. De Arena de Sao Pau lo biedt plaats aan 65.000 toe schouwers. Samen met de Supportersclub Oranje zal de KNVB vandaag op nieuw een Oranjeplein kunnen opzetten voor de Nederlandse fans. Tijdens de vorige wed strijd in Sao Paulo, tegen Chili, ging dat niet door omdat de lo kale autoriteiten vreesden voor een te massale toeloop. Nu komt het Plein er dus wel. De verzamelplaats voor de fans is bij station de Luz. Na de festivi teiten kunnen de supporters op de trein stappen naar het sta dion. Die reis duurt ongeveer twintig minuten. „We zijn blij en tevreden", zegt Theo Pouw van de Supportersclub Oranje. 1James Rodriguez (Colombia) 2. Neymar (Brazilië) Lionel Messi (Argentinië) Thomas Müller (Duitsland) 5. Arjen Robben (Nederland) Robin van Persie (Nederland) Enner Valencia (Ecuador) Karim Benzema (Frankrijk) 6 Xherdan Shaqiri (Zwitserland) 4 10. Memphis Depay (Nederland) 4 Luis Suarez (Uruguay) 4 Tim Cahill (Australië) 3 Mario Mandzukic (Kroatië) 3 Jackson Martinez (Colombia) 3 André Ayew (Ghana) 3 en 12 anderen SAO PAULO - Oranje en Argentinië treffen elkaar vanavond voor de vijfde keer op het hoogste podium. Treedt Arjen Robben of Robin van Persie in de voetsporen van Johan Cruijff en Dennis Bergkamp, die eerder het verschil maakten? Om het geheugen even op te frissen: een overzicht van de vier eerdere ontmoetingen op een eindronde. WK 1974, 26 JUNI NEDERLAND - ARGENTINIË 4-0 WK 1978, 25 JUNI ARGENTINIË - NEDERLAND 3-1 NA VERLENGING WK 1998,4 JULI NEDERLAND - ARGENTINIË 2-1 WK 2006, 21 JUNI NEDERLAND - ARGENTINIË 0-0 Op het wereldkampioen schap van 2006 ontmoette de 18-jarige Messi Sneijder, Van Persie en Kuijt SAO PAULO - Op het hoofdkantoor van de KNVB in Zeist begint de kas sa voorzichtig te rinkelen. Met het bereiken van de halve finale heeft het Nederlands elftal in Brazilië al 21,5 miljoen dollar (15,8 miljoen euro) verdiend. Dat bedrag kan nog oplopen tot 36,5 miljoen dol lar (26,8 miljoen euro) als Oranje de wereldtitel verovert. Directeur betaald voetbal Bert van Oostveen. foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47