O» Arjen Robben Brasil 2014 5 Hiddink begint tegen Italië Rust Feyenoord-internationals m woensdag 9 juli 2014 Het Nederlands elftal speelt op 4 september een oefenwedstrijd te gen Italië. Het duel vindt plaats in Bari. Enkele dagen later worden al weer wedstrijden gespeeld in het kader van de kwalificatie voor het EK. Op dinsdag 9 september speelt Oranje in Praag tegen Tsje chië. Na het WK neemt Guus Hid dink de rol van bondscoach over van Louis van Gaal. Onduidelijk is nog wie dan de technische lei ding bij Italië heeft. Cesare Pran- delli stapte op als bondscoach na de uitschakeling van het land in de eerste ronde van het WK. De spelers van Feyenoord die met Oranje nog actief zijn op het WK in Brazilië ontbreken op 20 juli bij de open dag. Feye noord wil Jordy Clasie, Bruno Martins Indi, Daryl Janmaat, Ste fan de Vrij en Terence Kongolo voldoende rust geven zodat ze wel hun opwachting kunnen maken in de voorronde van de Champions League. Feyenoord speelt op 29 of 30 juli in de der de ronde van de Champions Lea gue. In de week voorafgaand aan het duel melden de internatio nals zich in De Kuip. 2? gen Kameroen. In het bijzijn van de kampioenen van '54, '74 en '90 droeg ik het shirt van Gerd Müller, dat ik van hem had gekregen, over aan het nationale voetbalmuseum. Als de 'num mer twee' voelde ik me daar niet thuis. „Iedereen praat nog altijd over hoe we voetbalden in 1974. Dat is leuk, maar ik zou me toch lie ver Weltmeister noemen. Het voetbal waarmee Oranje nu speelt, is catenaccio. Lelijk, maar effectief. Hopelijk blijft dat zo, te beginnen tegen Argentinië." Die ploeg kan hem vooralsnog evenmin bekoren, al bestrijdt hij de mening dat Lionel Messi niet in grootse doen is. „Tegen België gaf hij de pass van het toernooi. Dat kan hij tegen Ne derland ook gewoon doen." De 28-voudig international wenst bondscoach Louis van Gaal en zijn spelers alle goeds toe, maar zou een zege niet zien als een genoegdoening voor de nederlaag in 1978. „Zo denk ik niet. Ik bekijk het leven sowieso niet door een oranje bril", stelt hij. „Ik hoop eigenlijk op een fi nale tussen Duitsland en Neder- Er vormden zich kliekjes, er was verveling. Wim Rijsbergen (op de voorgrond) vond het WK van '78 in Argentinië maar niets. foto VI Images land. Niet om het verleden, maar omdat een Europees land nog nooit een WK in Zuid-Amerika heeft gewonnen. Dan schrijf je historie." met de nu geblesseerde Nigel de Jong stonden zij vier jaar geleden al in de WK-finale. De nummer vijf van de strafschoppenlijst, Klaas-Jan Huntelaar, maakte in Zuid-Afrika ook al deel uit van de selectie. Die WK-ervaring heeft geen enkele andere halvefinalist in Brazilië. Van de vier routiniers met een ba sisplaats is de invloed van Rob ben het grootst en de functie van Kuijt het meest bijzonder. Tegen Costa Rica was Sneijder zichtbaar aan de beterende hand. Alleen de aanvoerder was een groot myste rie. Hef spel van Van Persie oogde stroperig, futloos. Als hij aanzette voor een actie, kwam er nooit een flitsend vervolg. Ergens zat een blokkade, maar waar? Het sierde hem wel dat hij zich na 120 minuten niet verstopte. Nauwelijks een bal raken, vlak voor tijd twee dotten van kansen missen en dan de eerste straf schop opeisen - én feilloos bin nenschieten - is bijzonder knap. Toch lijken Robben en Kuijt op dit WK mentaal meer in even wicht. In de pauze voor de verlen ging nam Robben, net als tegen Mexico, het woord in het kringge sprek. Captain Van Persie gaf het initiatief uit handen en hoorde de peptalk van zijn ploeggenoot aan. Zelfs controlfreak Louis van Gaal deed even een stapje opzij toen Robben zijn ploeggenoten nog een boost probeerde te geven. Dat vuur brandt bij hem het hele toernooi al. Het is een machtig Arjen Robben lijkt dit WK mentaal het sterkst. Tegen Costa Rica nam hij opnieuw het woord in de cirkel gezicht Robben vlak voor de wed strijd te zien in de spelerstunnel. Dan staat hij, even alleen, zich bo venaan de trap als een gladiator op te pompen. De adrenaline wer velt werkelijk door het lichaam en dat oergevoel probeert hij ook te injecteren bij de rest van de ploeg. Kuijt is altijd al een teamdenker geweest. Zo voetbalt de aanvaller die verdediger werd ook. Jullie vragen, ik draai; dat werk. Sneijder was de beste in 2010, maar heeft zich verzoend met zijn optreden in de schaduw. Tot en met de achtste finale offerde Het spel van captain Robin van Persie was stroperig, futloos. Ergens zat een blokkade, maar waar? hij misschien wel te veel zweet. Want de speler die voor het WK het meest werd bekritiseerd van wege zijn broze fysieke gesteld heid, legt al het hele toernooi de grootste afstanden af bij Oranje. Maar tegen Costa Rica zag ieder een eindelijk wat flarden van de oude Sneijder terug. De nummer 10 had weer de controle over zijn passes en verstuurde enkele ragfij ne balletjes vanuit de regiekamer van het elftal. En hij nam een paar vrije trappen die eigenlijk meer hadden verdiend. Dat is de Sneijder die Oranje van avond tegen Argentinië nodig heeft. Als Sneijder, Kuijt en Rob ben de weg banen voor de ande ren, Van Persie zich verbetert en Nigel de Jong eventueel ook nog inzetbaar is, dan gloort er zondag aan de hand van de meest gelau werde krachten iets moois aan de horizon van Rio de Janeiro. Tijdens het maken van een documen taire over het WK 1974, vonden we tenslotte in Zweden de ver dwenen beelden van de eerste helft van Nederland-Brazilië te rug. Het bleek dat wij (Krol, Van Hanegem, Suurbier) wa ren begonnen met schoppen. Ons collectieve geheugen had ons twintig jaar lang bedro gen. In de Volkskrant waarschuw de Arthur Numan gisteren voor Argentijnse trucs. Dat wa ren duikelaars! Alsof in 1998 Van der Sar niet de allergroot ste duik had gemaakt. In 1978 trokken ze aan ons haar, volgens Willy van de Kerkhof. In 1988 zag ik tijdens Nederland-Duitsland Rijkaard de krijsende Voller aan zijn haar omhoog trekken. Over Argentinië maak ik me dan ook weinig zorgen. Hun keeper durft echt niet te flik ken waar Tim Krul tegen Costa Rica mee weg kwam. Niet al leen kunnen we heel goed voetballen, ook onze truk- endoos zit boordevol ta lent. Arjen Robben laat zich ook wel eens vallen. 9+ helemaal niets'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 45