Van Gaal ziet geen favoriet of underdog 2014 i De routiniers moeten de weg wijzen naar het goud in Rio de Janeiro „Als je zo jong bent als ik en je komt eigenlijk pas net kjjken, is het geweldig om dit op je eerste toernooi meteen mee te maken", zegt Stefan de Vrij. 66 Als Rensenbrink niet op de paai had geschoten, hadden we ook niet gewonnen 4 Brasïl 2014 66 We spelen in de halve finale tegen Argentinië, niet alleen tegen Messi Wim Rijsbergen kijkt met weerzin terug op zijn deelname aan het WK van 1978 in Argentinië. Hij zag en voelde de repressie van de junta overal. Uiteraard wilde de chef van Oran je na de training in Sao Paulo niets loslaten over zijn strijdplan, maar hij zei wel onder de indruk te zijn van het hoge niveau dat Messi haalt op dit WK. „Hij heeft in het verleden nog niet alles be wezen in de nationale ploeg. Maar op dit WK doet hij dat wel. Volgens mij is Messi wel eens ver kozen tot beste voetballer van de wereld. Dat is niet voor niets. Hij maakt uitzonderlijk veel goals. Maar we spelen in de halve finale tegen Argentinië, niet alleen te gen Lionel Messi." Van Gaal weigerde in de rol van favoriet of underdog te kruipen. In zijn ogen is het krachtsverschil tussen Nederland en Argentinië miniem. Beide ploegen leunen zwaar op hun beste speler, Arjen Robben bij Oranje en Messi bij de Argentijnen. „In de halve finale van een WK zijn alle ploegen te gen elkaar opgewassen. Zo was het ook in de kwartfinales. Ik denk niet dat er een favoriet is. Het is fiftyfifty." Stefan de Vrij, die naast Van Gaal aanschoof bij de persconferentie, zei dat de defensie van Oranje blaakt van het zelfvertrouwen. Ook nu een confrontatie met tove naar Messi wacht. Juist over de laatste linie van het Nederlands elftal waren vóór het WK veel twijfels. De meeste verdedigers zijn onervaren en spelen in de ere divisie. „Voor het WK waren de media niet overtuigd van onze de fensie. Maar wij spelen met enorm veel vertrouwen. Dat kun je goed terugzien bij ons", zei De Vrij. Van Gaal denkt niet dat zijn spe lers nog vermoeid zijn van de wedstrijd van zaterdag tegen Cos ta Rica, een slijtageslag van ruim 120 minuten. De intermezzo's tus sen de wedstrijden worden steeds korter. „Wij hebben een dag min der tussen de duels dan normaal. Doorgaans geef ik twee dagen her stel. Een topsporter die fit is, kan de derde dag weer fit en fruitig zijn. Mijn spelers zullen dat zijn." LEIDERDORP - Wim Rijsbergen geldt als het levende voetbalar chief onder de ex-internationals. Met een twinkeling in de ogen kan hij, zonder hapering, over elk willekeurig detail kleurrijk en bijzonder accuraat vertellen. Het WK '78 in Argentinië vormt hierop een uitzondering. Met de beste wil van de wereld lukt het hem niet enthousiasme op te brengen voor het toernooi waar in Nederland de finale van het gastland verloor. Eigenlijk, zo bekent hij, deugde er niets. Het begon al met de wei nig florissante aanloop. Nog voor de bal rolde, rommelde het flink. De vedetten van vier jaar eerder, Willem van Hanegem en Johan Cruijff, bedankten voor de eer. Als hun afwezigheid het moreel al niet afdoende had geschaad, deed de toevoeging van een pluk je PSV'ers aan de selectie dat wel. Deze 'boeren' vonden wei nig aansluiting bij de kern uit het westen. Er waren kliekjes. Rijsbergen moest zijn mond al ruim voor vertrek roeren. De publieke opinie keerde zich tegen het besluit van de KNVB Oranje naar het totalitaire regi me van generaal Videla te stu ren. Als maatschappelijk bewus te voetballer en lid van de spe- lersraad ging hij met Freek de Jonge en Bram Vermeulen mee om het standpunt van de bond te verdedigen. Als de cabaretiers waren uitgeraasd over de mis standen, gaf hij aan waarom een afmelding niet zou werken. „Journalisten konden, als die hun werk goed zouden doen, dan juist zaken aan de kaak stel len die anders verborgen zou den blijven", herhaalt hij de kern van zijn betoog van des tijds. „Dat gebeurde ook." Rijsbergen hield niettemin een nare smaak over aan het WK. De repressie van de junta voelde en zag hij overal. Op eigen initia tief bezocht hij de Dwaze Moe ders in Buenos Aires. „Ik kon dat niet naast me neerleggen." In Kamp Oranje verliepen de za ken evenmin gladjes. Terwijl bondscoach Ernst Happel vooral kaartte, kneep zijn gefrustreerde assistent Jan Zwartkruis de reser ves af. „Happel nam hem niet se rieus", stelt Rijsbergen. Sportief verliep het moeizaam. Nederland overleefde, dankzij een laat doelpunt van John Rep tegen Schotland (3-2), ternau- wernood de eerste groepsfase. „Succes hangt vaak van toeval af', zegt hij. Voor Rijsbergen markeerde het duel met de Tar tan Army zijn laatste interland. Joe Jordan landde op zijn enkel. „De banden scheurden volledig af', vertelt hij. „Al wisten we dat toen nog niet. Er is van alles geprobeerd me op te lappen, maar de tijd schoot tekort. Wim Suurbier en Johan Neeskens vie len ook uit. Zij keerden nog te rug in de finale. Ik heb het ge probeerd, maar kwam niet ver der dan een beetje fietsen." Rijsbergen, de trip meer dan beu, overlegde met de techni sche staf of hij niet beter naar huis kon gaan. „Dat heb ik uit eindelijk niet gedaan." Zo zag hij Nederland verliezen in het Estadio Monumental. Vanaf de tribune. „Zelfs als Rensenbrink niet op de paal, maar raak had geschoten, hadden we niet ge wonnen", merkt hij grijnzend op. „Gelukkig weigerden we een medaille op te halen. Anders had ik Videla en Jorge Zorreguie- ta nog een hand moeten geven." Voor het Argentijnse elftal kon hij meer respect opbrengen, al zat er een luchtje aan de wijze hoe ze de eindstrijd hadden ge haald. Lachend: „In dat opzicht verandert er weinig. Kijk naar hoe Brazilië is geholpen op dit WK." Pijn of verdriet voelde Rijsber gen niet. „Ik was vooral blij dat de trip erop zat. Al had een zege dat gevoel zeker omgedraaid. Een wereldtitel maakt voor een topsporter alles goed." In West-Duitsland, vier jaar eer der, voelde de nederlaag in de fi nale wel als een dolksteek. Nog altijd kan hij niet langer dan een minuut aaneengesloten praten over die nederlaag. „Ik was op uitnodiging van de Duitse bond onlangs bij de oefenwedstrijd te- 9 Een zinderende strafschoppense- rie in de kwartfinale van een WK kan soms veel duidelijk maken. Bij Oranje was dat zaterdagavond het geval. Op het moment dat de spanning in al die huiskamers, ca fés en op de pleinen in Nederland bijna ondraaglijk werd, stapten de meest gelouterde krachten zon der aarzeling naar voren. Robin van Persie, Arjen Robben, Wesley Sneijder en Dirk Kuijt. Ze namen het gewicht van de natie op de schouders toen de situatie daar dringend om vroeg. Van Persie, Robben, Sneijder en Kuijt weten ook wat het is tot het eind over te blijven op het groot ste podium van de wereld. Samen door Roel Wiche SAO PAULO - Nooit eerder moest Louis van Gaal een list bedenken om de meest begenadigde voetbal ler ter wereld, Lionel Messi, af te stoppen. Het is vandaag de eerste keer in zijn carrière als coach dat hij op het Argentijnse wonderkind stuit. Bondscoach Louis van Gaal 'In 1978 deugde er door Geert Langendorff Wim Rijsbergen door Leon ten Voorde I Klaas-Jan Huntelaar, Wesley Sneijder, Dirk Kuijt en Robin van Persie waren er vier jaar geleden in de finale van Zuid-Afrika ook bij. foto VI Images SAO PAULO - Aan de hand van de grote jongens moet Oranje van avond in Sao Paulo de poort naar de finale openen. De routiniers na men tegen Costa Rica in elk geval al hun verantwoordelijkheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44