A i Nederland hoopt op wonderbaarlijke genezing Nigel de Jong 2 Brasil 2014 to to S5L aV> Nog één afslag te gaan Interland 750 van Oranje vanavond is een heel bijzondere. Het blauwtje van Messi, het dilemma van Maxima en die vervloekte paal. V De laatste WK-duels dagelijks in de e-paper Het bord hangt op zo'n 50 me ter van het ho tel in Rio waar Oranje tot deze week verbleef, voordat de selectie door de bo bo's van de FIFA werd verdre ven. Elke keer als Louis van Gaal in de afgelopen maand uit zijn raam keek, kon hij het zien, als een wenkend paradijs: het Maracana, met een pijltje naar links. Hemelsbreed is de afstand van het hotel naar het stadion van de finale niet eens zo groot. Maar Oranje moet vanavond in de halve finale tegen Argenti nië nog een hele berg beklim men voordat de laatste halte is bereikt. Of dat lukt... Oranje in de halve finale. Laat het vaak armetierige spel even los en bedenk hoe bijzonder die prestatie eigenlijk is. De FIFA-ranglijst telt 207 landen, voetbal is de grootste en popu lairste sport ter wereld. Miljoe nen mensen, tot in de kleinste uithoek van de aarde, aanbid den de bal en hebben deze maand alles gevolgd. En wij - dat kleine, eigenwijze polder volk aan de Noordzee - staan 'gewoon' voor de vijfde keer in de historie in de halve finale. Net als vier jaar geleden en in '74, '78 en '98. Wij zijn geneigd alles al snel normaal te vinden, ook de pers is daar goed in. Maar dat is het dus niet. We hebben mis schien de kwalitatief minste selectie ooit op een WK, maar we staan er vanavond wel. En niet de Belgen, met al die be wierookte talenten. Hoe het tegen Messi en consor ten ook afloopt, voetballand Nederland verdient een staan de ovatie. Respect en hulde. Het Maracana, linksaf. Oranje heeft de borden op dit WK nog niet gevolgd. Een keer is ook voldoende. Zondag dan maar? Ben Stom, Peet Stol, Karei Gleenewinkel Kamperdijk, Dolf Kessler, Bok de Korver: kent u ze nog? Zij speelden in de aller eerste interland van Oranje, te gen België, op 30 april 1905 in Beerschot. Voor 800 toeschou wers werd het 1-4. De Arjen Robben van het Nederlandsch XI-tal heette Eddy de Neve. Hij maakte alle vier de treffers. Ne derland speelde in prachtige wit te shirts met een rood-wit-blau- we band. Vandaag, 109 jaar later, wordt een jubileum gevierd. Het affiche van interland num mer 750 is geweldig: de halve fi nale van het WK tegen Argenti nië. DE SERVEERSTER De beste voetballer ter wereld lo geerde tussen 17 en 23 juni 2005 in het Giraffe Hotel in Emmen, om de hoek bij de plaatselijke dierentuin. "Rissen 26 juni en 3 juli sliep hij in het Mitland Ho tel in Utrecht, rustig aan het wa ter. In gebouw C, kamer 720. Ris- sendoor verbleef hij in Ensche de in het Dish Hotel, waar hij een blauwtje liep bij een ser veerster. Je kunt gerust stellen dat de defi nitieve doorbraak van Lionel Messi begon in Nederland. Als supertalent greep hij met Argen tinië de wereldtitel tijdens het WK onder 20 jaar. En passant werd hij in ons land ook offici eel volwassen. Op 24 juni 2005, in Enschede, zongen alle ploeg genoten 'Que los cumplas feliz' voor hem. Zou Lionel Messi van daag nog heel even aan die bij zondere polderzomer terugden ken? DE GROTE BABY De Argentijnen mogen vandaag dan verreweg het grootste le- gioen hebben in Sao Paulo, ze moeten het wel zonder hun lei der doen. Pablo Alvarez, een be ruchte hooligan van de harde supporterskern van topclub In- depediente werd tijdens de kwartfinale tegen België in Brasi lia op de tribunes opgepakt. Hij was een van de 2100 Argentijnse fans die vanwege hun geweldda dige verleden op een zwarte lijst stond. Alvarez, bijgenaamd 'Gro te Baby', had zich steeds ver kleed als supporter van een an der land, maar werd toch ont maskerd. Het leger van Oranje heeft wél zijn leider nog, maar die is volstrekt ongevaarlijk. Winfried Witjes, alias De Gene raal, maakt alleen indruk met de tientallen speldjes die hij met een timmermansoog op zijn re vers heeft geprikt. Waarom zit koningin Maxima vandaag eigenlijk niet in de ere- loge van het Estadio Itaquera? Durft ze niet te kiezen tussen Ar gentinië en Nederland? Is ze bang dat Louis haar gaat uitleg gen waarom Alex beter kan schaatsen dan voetballen? We weten het niet. Tijdens het WK 2006 waren Maxima en Wil lem-Alexander wél aanwezig bij de wedstrijd Nederland-Argenti- nië. Maxima droeg een beige jas je, maar had in tegenstelling tot haar man geen oranje sjaal om haar nek. Het werd overigens een gelijkspel, vermoedelijk tot haar grote opluchting. Als Oran je de finale haalt, vliegt het ko ningspaar alsnog naar Brazilië. Maar daar durven we nog even niet aan te denken. Zou het rechterdoel in het Esta dio Monumental in Buenos Ai res, beter bekend als het stadion van River Plate, in de afgelopen 36 jaar wel eens vervangen zijn? Of staat de meest vervloekte paal uit de Nederlandse voetbal geschiedenis nog steeds fier over eind? De herinnering aan die 75.000 hysterisch juichende Ar gentijnen zal nooit helemaal ver dwijnen. Als Rob Rensenbrink een paar minuten voor tijd wél zou hebben gescoord, dan was het de vraag geweest of de Ne derlanders levend de blauwwit te tempel hadden kunnen verla ten. Vanavond kan het Nederlands elftal de pijn van die misser weer een stuk verzachten, zoals Bergkamp dat in 1998 ook al eens deed. Nigel de Jong oogde, voordat bondscoach Louis van Gaal de poorten dichtdeed en in besloten heid verder trainde, opmerkelijk fit. Maar of dat genoeg is voor een optreden in de halve finale tegen Argentinië? „Dat weet ik op dit moment ook nog niet", zei Van Gaal een paar uur later. „We hebben Nigel ge test en moeten nu afwachten hoe vandaag zijn reactie is. Als je zo snel wilt terugkomen, komt er al tijd een reactie. Als die meevalt of goed is, kan het wonder zich vol tooien." Een dag nadat De Jong was afge- door Leon ten Voorde onze website/epaper Gratis voor abonnees, verschijnt ook op zondag Waarom interland 750 zo belangrijk is door Roel Wiche HET JUBILEUM 18 Lionel Messi vierde in 2005 zijn 18e verjaardag in Enschede. In het Dish Hotel liep hij een blauwtje bij een serveerster. De Argentijnse ploeg won dat jaar het jeugd-WK. DE KONINGIN DE PAAL De Argentijnse doelman Ubaldo Fillol verkleint zijn doel, maar Rob Rensenbrink weet de bal er langs te schieten. Waar die ein digt is bij heel Nederland be kend. De paal... foto VI Images door Leon ten Voorde Robin van Persie heeft maag- en darmklachten en nam gisteren niet deel aan de groepstraining van Oranje, foto VI Images SAO PAULO - In het oude stadion van Corinthians trok hij gistermor gen gewoon zijn sprintjes. Links af zetten, rechts weglopen: wie niet beter wist, zou denken dat hier een speler aan het werk was die in de achtste finale tegen Mexico een spierscheurtje in de lies opliep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42