Handige gadgets voor op de fiets Duister en toch sprankelend T Zomerdrankje 34 De ambassadeur Shop Top-3 Fietsen is iets wat veel men sen dagelijks doen. Er zijn een aantal handige gadgets die het fietsen nog leuker maken. De fietsnavigatie is handig voor als er in onbekend gebied wordt gefietst. Door de route van tevo ren in te voeren in het systeem, kan overal naartoe worden ge fietst. Met de Bryton Rider 40E kan ook een trainingsschema wor den gemaakt. Handig voor als je je conditie wil verbeteren. De Bryton Rider 40E is verkrijgbaar voor 159 euro. Met het Fietsalarm SP50 weet je zeker dat je fiets op zijn plek blijft staan. Mocht iemand je fiets wil len stelen, dan gaat er een alarm af. Het slot sluit met een sleutel en kost 30,95 euro. Fietsen is leuk, maar zodra het donker wordt, zijn er ook risico's. Met de richtingaanwijzer voor je fiets weet je in elk geval zeker dat iedereen ziet welke kant je op gaat. De draadloze richtingaanwij zer kost 34,95 euro. Tijdens je vakantie een dagje shop pen in het hartje van Middelburg en als afsluiter een bezoek aan het Zeeuws Museum. Een ideale combinatie, zegt Yvette Lardi- nois, communicatie- en marketingmanager van het Zeeuws Museum. „Omdat ons mu seum midden in het centrum ligt." Wanneer je het Abdijplein op loopt, zie om je heen het voormalig klooster. Van daag de dag doet dat dienst als provinciaal bestuurscentrum van Zeeland én biedt plaats aan het Zeeuws Museum. De ideale manier om de collectie van het museum te bekijken, is een rondleiding. Die begint altijd in de mode- en streek drachtzalen. „We laten de klederdracht in alle lagen zien, vroeger droegen ze wel vijf rokken over elkaar heen. Dat zou je niet zien als we het niet op deze manier had den tentoongesteld", legt Lardinois uit. Als we een stukje verder lopen, hangen er aan de wand glazen vitrines met daarin een speciale collectie. „Elke streek had vroe ger zijn eigen hoofdbedekking. Zo kon je goed zien waar iemand vandaan kwam." Aan de wand zijn meer dan twintig hoofbe- dekkingen te zien. De gids leidt de bezoekers door de geschie deniszalen, langs het zilverwerk en de wandtapijten van het museum. Door de zes wandtapijten beleef je de Tachtigjarige Oorlog opnieuw. Lardinois: „Onze wand tapijten zijn uniek, de plaatsen uit de streek zijn hierop ook nog duidelijk zicht baar." Op de wandtapijten zie je de zeeslag tussen de Zeeuwen en de Spanjaarden, de ze tapijten zijn gemaakt tussen 1593 en 1604. In het museum zijn drie wonderkamers in gericht met verschillende thema's: Huis Handel, Leven Dood en Macht en Pracht. De erfstukken uit die tijd worden hier ten toongesteld. „Vroeger gingen de Zeeuwen veel op pad, en van alle plaatsen waar ze heen gingen namen ze iets mee. In één van de houten transportkisten ligt een Egypti sche mummie; die hebben wij een aantal jaren geleden door de scanner in het zie kenhuis laten halen. Het bleek een meisje van acht jaar te zijn." De veel meegebrach te sieraden, onderscheidingen, wapens en uniformen worden hier ook tentoonge steld. Door het jaar heen zijn er wisselende ten toonstellingen te zien; op dit moment staat Tast in het duister centraal. Een zestiende- eeuws schilderij dat wordt toegeschreven aan de Zeeuwse schilder Marinus van Rey- merswal staat in deze expositie centraal. De grootste groep toeristen in Zeeland is niet vergeten: in juli en augustus geeft een speciale gids elke dinsdag om 16.00 uur een rondleiding in het Duits. En kijk je lie ver zelf rond? Ook geen probleem: „In elke zaal zijn informatiepanelen of stickers om het verhaal achter een museumerfstuk dui delijk te maken." Na de rondleiding loop je door het restau rant; hier staat het personeel klaar om ver schillende verse streekproducten te serve ren. Binnen óf buiten: „Het Abdijplein is autovrij, bezoekers kunnen hier ook genie ten van een hapje en een drankje op ons terras." oewel Black Velvet al een vrij oud drankje is, is het nog steeds populair, voor al in Engeland. Het werd in 1861 bedacht in een club in Londen. Door de dood van Prins Albert, de man van koningin Victoria van Engeland, was iedereen in rouw. De bezoekers van de club in Lon den vonden dat zelfs de champag ne moest rouwen, en dus een zwarte kleur hoorde te hebben. Op die avond werd voor het eerst Guinness over de champagne ge goten, zodat het een lichtbruine kleur krijgt. Black Velvet wordt geserveerd in een champagneglas, voor de helft gevuld met champagne, en voor de andere helft met Guinness. Zo ontstaan er laagjes in het glas. Be langrijk is dat het drankje koud wordt geserveerd. Black Velvet is een verfrissend drankje dat het vooral op feestjes erg goed doet. Met de Bryton Rider 40E fiets je overal naartoe. Deze fietsnavigatie is verkrijgbaar op www.fietscompu- terstore.nl, of bij de fietsenmaker voor 159 euro. Het fietsalarm is er in verschil lende soorten en maten. Het Fietsalarm SP50 is te koop op www.gadgetsentrends.nl voor 30,95 euro. Met de fietsrichtingaanwijzer ben je altijd veilig op de weg. De Wire less Bike SignalPod is verkrijgbaar bij www.globe-gadgets.com en kost 34,90 euro. door Lilian van Gaaien Dwalen door het Zeeland van vroeger De rondleiding begint in de streekdrachtzalen. foto Zeeuws Museum door Jerry van Luijk Toegangsprijs: 8,50 euro. Tussen 16.00 en 17.00 uur: 4,25 euro. Voor personen tot en met 18 jaar is de toegang gratis. Het museum is toegan kelijk voor minder valide personen. door Lilian van Gaaien

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34