Zeeland als lekker zoekboek Leestip me Zou dat lukken, van zand een boekenlessenaar ma ken? Die heb je voor het boek Op zoek naar Zeeland eigen lijk wel nodig. Klap het boek open op één van de tekeningen van Danker Jan Oreel en ga er op je buik voor liggen. Zoek de mol in de tien prenten, en de haaien- vin. En probeer maar eens te ach terhalen - om een voorbeeld te ge ven - welke schrijvers en boeken in de tekening van literair Zee land verstopt zitten. Kapitein Had dock kun je niet missen. Maar doen de opwaaiende zomerjur- WOENSDAG 9 JULI 2014 ZOMERKRAN 33 ken ook een bel rinkelen? Op zoek naar Zeeland is een lekkere grab belton. Voor wie in Zeeland woont en iets van Zeeland weet, zal er veel herkenbaars in zitten. Illustrator Danker Jan Oreel is het anker in het boek. Hij tekende tien lekker overvolle over twee pagina's uitgesmeerde thema- prenten: Handel en industrie, Boeken, Maritieme historie, Sport, Godsdienst, Strijd tegen het water, Openbaar bestuur, Toe risme, Het platteland, Populaire muziek en kleinkunst. Zeven schrijvers vullen de prenten van Oreel aan met anekdotes uit de Zeeuwse geschiedenis. Van de on dergang van Reimerswaal tot Blof en Racoon. Laten we het maar zo zeggen: Op zoek naar Zeeland is een geschikte inburgeringcursus voor tijdelijke en eeuwige Zeeuwen. witte De bezoekers komen natuurlijk voor Wa- terdunen, maar vinden het ook leuk om met elkaar te kletsen. „Het is een gezelli ge groep, en omdat we hier allemaal zijn, hebben we toch een beetje dezelfde inte resses", vertelt een bezoeker. Op de terugweg lopen we langs de nieu we vogeltelpost en de vuurtoren van Bres- kens. Dit belangrijke aanzicht blijft staan, maar wat er verder mee gaat gebeuren is nog niet bekend. De groep komt meteen met een aantal suggesties, zoals de vuur toren openstellen voor publiek. Dit soort informatie krijg je alleen te horen als je meegaat met de zomerexcursies. Dat maakt de excursies op Waterdunen zo bij zonder. Andries zeifis heel blij met Waterdunen. „Ik vind het een prachtig project. Als het af is, ziet het er heel mooi uit. Dan is ie dereen blij dat we al deze moeite hebben gedaan. Ik ben dan ook trots dat ik heb mogen meewerken aan zo'n project. Mijn interesses liggen daar, en ik vind het bij zonder interessant. Ik wil andere mensen daar graag mee inspireren." Ik vind het zelf een prachtig proj'ect. Als het af is, ziet het er heel mooi uit Hij raadt iedereen aan om eens te komen kijken en mee te gaan met een zomerex- cursie. „Waterdunen is echt de moeite waard om eens te gaan kijken. Voor ieder een die meer wil weten over Waterdu nen of over het hele project, is het zeker leuk. Voor toeristen, maar ook voor bewo ners, zodat ze weten wat er in dit gebied allemaal aan de hand is en hoe het eruit komt te zien." De bezoekers waren ook erg tevreden met de excursie. „Het was een leuke erva ring, en we hebben veel dingen geleerd. Voor de excursie vond ik het vooral heel lastig, maar nu ik er meer van af weet, vind ik het een positief project", vertelt een bezoeker van de excursie. Naast de zomerexcursie is er in Groede nu ook een expositie over Waterdunen te zien. Die tentoonstelling laat onder meer zien hoe Waterdunen eruit komt te zien als het klaar is, eind 2015. Daarnaast kun je Waterdunen beleven alsof je midden in het gebied staat. Er is ook meer informatie over de zuster projecten van Waterdunen te vinden. De expositie is te zien in de Grote Kerk in Groede en is nog gratis te bezoeken tot 1 oktober. door Jan van Damme natuur in de maak Danker Jan Oreel e.a.: Op zoek naar Zeeland - Uitgeverij Het Paard van Tro- je, hardcover, 80 pagina's, 19,95 euro. Ergens in dit plaatje is een mol te vinden. Maar waar? met microfoontje) en Hans Vroegop (met helm) Andries, omgevingsmanager Gids Andries (links geven uitleg over de getijdenduiker die op de achtergrond in aanleg is. foto's Peter Nicolai De zomerexcursie Waterdunen is elke dinsdag ochtend van 10.00 tot 12.00 uur, in de maan den juli en augustus. De tocht begint bij strandpaviljoen Loods Tien in Breskens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33