-k 'We komen nu per week twee asielzoekerscentra tekort' Dorp ontvangt vele tientallen historische figuren 24 WALCHEREN ASIELZOEKERSCENTRUM 'Laat ze maar komen' en 'Nee, we zijn tegen'; eerste reacties op een asielzoekerscentrum in Middelburg. s MIDDELBURG - Kleinzoon Jesse dribbelt vrolijk door de motregen over de stoep voor Swerf-Rust. Opa Jack Kooman volgt, met para plu. Hij bekijkt het voormalige verzorgingstehuis schuin tegen over scholengemeenschap Neha- lennia, waar Kooman vrijwel naast woont. „Ach, het was even een verrassing toen ik vanoch tend las over de plannen voor een asielzoekerscentrum in het ge bouw. Maar als ik zo de verhalen lees over Syrië en Eritrea, denk ik: laat ze maar komen. Die mensen hebben het al moeilijk genoeg. Ik zie geen problemen voor de wijk. Waarom? Een beetje levendigheid kan geen kwaad. Er hangen straks echt geen massa's mensen rond." Mede-wijkbewoner Anton de Wa ter is het daar volstrekt mee on eens. 'We zijn hiermee overvallen door de gemeente. Er was geen voortraject. Ik denk dat de druk op de wijk veel te groot wordt, driehonderddertig personen is veel. Een asielzoekerscentrum hoort niet in een woonwijk, maar aan de rand van een stad. Waar het eerste zat was een prima plek. Maar ja, dat is gesloopt. Ik bekijk nu hoe het in andere gemeentes gaat. In Breda bijvoorbeeld zijn 900 handtekeningen verzameld tegen vestiging van zo'n centrum en in de gemeente Weert is het af geblazen omdat de wijkbewoners er tegen waren. Met een groep be zorgde wijkbewoners verzamelen ik nu reacties voor de informatie avond donderdag." Een overbuurman en z'n lief zien het niet zo somber in: „Ze vluch ten niet zo maar. Als je de verha len leest over die bootjes in Italië. Ontzettend triest. Het zijn echt niet allemaal fietsendieven zoals je zo vaak hoort. Het pand is van de gemeente, COA steekt er geld in. Dat kost de gemeenschap dus niets. Maar we hebben er eigen lijk nog verder niets over gehoord in de straat. Heel apart." Donderdagavond beleggen ge meente en COA (Centraal Orgaan Asielzoekers) een informatiebij eenkomst in de Morgenster. „We willen de omwonenden voor hun vakanties beginnen verder infor meren", zegt een woordvoerster. „Wij weten dit als gemeente ook pas sinds afgelopen vrijdag, toen het verzoek van het COA bij ons kwam. Details als ondersteuning van wijkteam en -tafel worden de komende maanden uitgewerkt." - - MIDDELBURG - Drie jaar geleden ging het asielzoekerscentrum in Middelburg dicht. De stroom vluchtelingen was - mede door de veel strengere procedures - veel kleiner geworden. Het is inmiddels gesloopt. De laatste maanden zoeken weer veel meer asielzoekers hun heil in Nederland. En dus wil het Centraal Orgaan opvang Asielzoe kers weer een azc openen in Middelburg. De toestroom is 'bijzonder verhoogd', ver telt Anthony Slinkert, manager van de unit Zuid (Zeeland, Brabant en Limburg). „De meeste azc's hebben zeshonderd bedden. We komen nu soms per week één tot twee asielzoekerscentra te kort." Normaal verwerkt het COA 350 aanvragen per week. De laatste maanden waren dat er meer dan duizend per week. Dat het COA weer aanklopt bij Middelburg - en niet bij een andere Zeeuwse gemeente - komt door de goede contacten die er jarenlang waren. In verzorgingshuis Swerfrust wordt plaats gemaakt voor maximaal 330 asielzoe kers, voor een periode van vijf tot tien jaar. Een asielzoeker verblijft gemiddeld ander halfjaar in een azc. Uit welke landen de asielzoekers in Swerf rust komen, is nog niet duidelijk. Slinkert: „Dat hangt ervan af welke vluchtelingen zich bij ons melden. Wij kiezen ze niet uit, ze dienen zich aan. Er kunnen wel zestig nationaliteiten op een centrum zitten. Het is ons vak om te sturen op een goede mix." Natuurlijk heeft de komst van enkele hon derden asielzoekers gevolgen voor de wijk, erkent hij. „Er zullen af en toe incidenten zijn en de politie zal er soms moeten zijn. Maar die incidenten staan in verhouding tot het aantal bewoners." Daar komt bij dat het COA afspraken gaat maken met de omwonenden en regelmatig met hen zal praten over hoe het gaat met het centrum. Zo komt er een beheersover eenkomst. Slinkert: „En een regulier over leg met de buurt is er vaak eens per maand in het begin en later vaak eens per kwar taal, is onze ervaring bij andere azc's." Overigens wijst Slinkert ook op de positie ve effecten van een asielzoekerscentrum. „Banen bijvoorbeeld: aan directe en indirec te werkgelegenheid zo'n 150 arbeidsplaat sen. Asielzoekers krijgen ook kleed- en eet- geld. Jaarlijks zullen zij voor ongeveer een miljoen euro besteden in Middelburg." a mfo@skow.nl i 0118 - 6145 32 Daar gaat vanavond in het dorp een wandeltocht aan vooraf langs een twaalftal historische plekken. Op elk van die plaatsen brengt een personage een periode uit de 700-jarige dorpsgeschiedenis tot leven. Dat is dan meteen ook de afsluiting van het schooljaar. Tussen de vele tientallen histori sche personages - van de middel eeuwse Anna van Borsele tot de twintigste-eeuwse kunstenaar Henk Chabot - is ook een rol weg gelegd voor de hedendaagse post bode Jan Jak. Hij hoeft alleen maar zichzelf te spelen, want is op zichzelf al een historisch fi guur. Waar elders de postbestel ling steeds meer een klus is die aan uitzendkrachten lijkt uitbe steed, heeft Vrouwenpolder in Jak nog een brievenbezorger van de oude stempel. Hij werkt er nu drie jaar, en kent niet alleen alle straten, maar ook alle families bij naam. Krijgt iemand nog post op een oud adres, dan bezorgt hij die gewoon op het nieuwe. Momen teel schoolt hij zich in de meisjes namen van de vrouwen. Daarna komen de kinderen, en zelfs van de huisdieren aan bod. „Want als je die groet, is het wel zo leuk dat vrforVBPOLIJB je die bij de naam kan noemen." Vanavond komt dat soort kennis goed van pas wanneer hij post vat bij de speeltuin. Daar maakt hij de wandelaars wegwijs in de his torie achter de straatnamen. Want wie weet nog dat de Palster straat verwijst naar de staf van de bedevaartgangers die zes eeuwen terug naar het dorp trokken om er te knielen voor een portret van Onze Lieve Vrouw? Er wordt vanavond gewandeld in groepen onder leiding van een gids. Vertrek tussen 18.30 en 19.30 uur bij de viskraam in het centrum. Onder weg speelt een boerenkapel, er is wat te drinken, en lekkers voor de kinde ren. De uitvoering van De Heks van Veere, donderdagavond in manege De Eendracht, begint om 20 uur. 'De druk op de wijk wordt straks te groot' door Annemarie Zevenbergen et: door Maurits Sep door Henk Postma I www.kinderopvangwalcheren.nl VROUWENPOLDER - Het wemelt in 700-jarig Vrouwenpolder dezer da gen van figuren die historische per sonages uitbeelden. Donderdag zijn dat er maar liefst zestig. Die voeren dan, in manege De Een dracht, het ruiterspel De Heks van Veere op, herinnerend aan twee vrouwen die daar anno 1565 op de brandstapel belandden. «ilwr 7 A 700 jaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24