Vandaag is de laatste dag van de parle mentaire enquête woningcorporaties. Die heeft smeuïge verhalen opgeleverd, en bood ook inzicht in de weeffouten van het stelsel. Maar of er met de aanbeve lingen van de commissie iets gebeurt, is ongewis. 10 VERDIEPING PARLEMENTAIRE ENQUÊTE ONAANTASTBARE KONINGEN dat was geen compliment. De frustratie van Van Vliet is wel te begrij pen. Tot vandaag, de laatste dag van de open bare verhoren, verschenen 55 personen voor de enquêtecommissie. De meesten kwamen net als Noordanus niet naar Den Haag om het hoofd te buigen. Verantwoordelijk, ik? Nee toch zeker! Waarvoor? Neem Erik Staal, architect van het Vestia-de- bacle. Hij leek er nog steeds heilig van over tuigd dat de toezichthouders er voor zorgden dat de derivatenhandel uitliep op een miljar- denstrop. Als kasbeheerder Marcel De Vries zijn werk had kunnen afmaken, was alles vol gens Staal gewoon weer op zijn pootjes te rechtgekomen. Het bord voor de kop van Leks Verzijlbergh, de man die ruim 67 mil joen verspeelde in zijn pogingen om Maas tricht een nieuwe futuristische campus te be zorgen, was niet minder groot. Zijn corpora tie, Servatius, was dat geld niet verloren als Verzijlbergh er nog had gezeten, is zijn stelli ge overtuiging. „Het stond als een huis." Staal, Verzijlbergh, Hubert Möllenkamp (Rochdale), Peter Span (Woningstichting Geertruidenberg), Rinie Teuben (Rentree): het zijn de mannen die het beeld van de sec tor gekleurd hebben. Binnen het koninkrijkje dat hun corporatie was, waren zij koning. Ze deden dingen die niemand anders durf de, werden niet geremd. Bewondering was hun deel. Intern, van de commissarissen, en - Aan het begin van elk verhoor schalt de luide Limburgse ba riton van Roland van Vliet door de Enquêtezaal. „We willen weten WAT er is ge beurd, HOE dat kon gebeu ren, en, vooral ook, WIE daar voor verantwoordelijk was." Van Vliet, voorzitter van de parlementaire en quêtecommissie woningcorporaties, bena drukt het regelmatig. Verantwoordelijkheid, daar draait het om. Als de geënquêteerde in kwestie niet meteen geneigd is grootmoedig schuld te bekennen, kan hij rekenen op een reprimande van de ex-PW'er. Of hij wel weet dat onder zijn neus 2 miljard euro aan maatschappelijk vermogen is verdwenen. En of de uitspraak 'wat je niet weet, dat weet je niet' dan niet een wat magere invulling van het begrip verantwoordelijkheid is. Van Vliet kan zijn boosheid soms moeilijk verbergen. Wiebelend op zijn stoel, met rood aangelopen gezicht, zie je hem van binnen ko ken. Een pensioen van 6 miljoen, meneer Staal. Vindt u dat normaal? ZOEKEN NAAR DE DADER Dat nadrukkelijk zoeken naar schuldigen ver leidde oud-Vestia commissaris Peter Noorda nus tot de uitspraak dat hij het gevoel had te genover 'de commissie van spijt' te zitten. En De bezem door de corporaties? - v door Sander van Mersbergen illustratie Censuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10