In de ziekenhuiswereld werd al gefluisterd dat kinderafdelingen zouden sluiten. Nu is er ineens veel extra geld beschikbaar. VERDIEPING 9 Als een zwaard van Damo cles hing de kostenstruc tuur van onze gezond heidszorg boven een groot aantal kinderafdelingen van Nederlandse zieken huizen. De kindergenees kunde vergt namelijk veel meer geld dan er voor werd uitgekeerd. Nu is het gevaar afge wend, er is per jaar 160 miljoen euro extra beschikbaar voor de medische zorg voor jeugdigen. De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) heeft onlangs besloten de vergoedingen voor een groot aantal kindergeneeskundige behande lingen te verhogen met gemiddeld 35 pro cent. De specifieke kostprijzen voor meer dan honderd behandelingen door kinder artsen liggen namelijk veel hoger dan de cijfers waarop de organisatie zich lange tijd baseerde. Vooral de zorg voor vroeggebore- nen die in een couveuse moeten worden behandeld, vergt veel meer dan tot voor kort werd aangenomen. Kinderartsen sla ken een zucht van verlichting. „Het behan delen en begeleiden van zieke kinderen is zo intensief." Het is hoogst ongebruikelijk dat de Neder landse Zorgautoriteit halverwege het jaar de tarieven van behandelingen aanpast. Een woordvoerder: „Bij een groot onder zoek naar de kostenstructuur van de zorg, kwam al snel aan het licht dat de uitgaven bij kindergeneeskunde veel hoger lagen dan de vergoedingen die er tegenover ston den. Daarom was een snelle aanpassing van de aan het begin van het jaar gemaakte afspraken nodig." De acute noodzaak daarvan wordt beves tigd door een woordvoerder van de Neder landse Vereniging van Ziekenhuizen: „Dat hebben we laten onderzoeken. Op termijn zouden ziekenhuizen daardoor in finan ciële problemen komen." Kinderarts Karoly Illy uit Tiel, die ook be stuurslid is van de Nederlandse Vereniging van Kindergeneeskunde (NVK): „Dit keer is de financiering halverwege het jaar bijge steld, omdat na de studie van een onder zoeksbureau de betrokken partijen het eens waren om de tarieven aan te passen." De intensieve verzorging en begeleiding in de kindergeneeskunde leiden tot hoge zorg- kosten, die nogal afwijken van algemene kostprijzen van ziekenhuizen. Er vond een verhoudingsgewijze afrekening plaats, in plaats van dat werd gekeken naar de speci fieke kostprijzen in de kindergeneeskunde. Wat die specifieke kostprijzen dan zijn? Met die vraag ging het onderzoeksbureau Performation aan de slag, in opdracht van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhui zen (NVZ) en de NVK. Het bleek dat het verschil tussen de gemaakte kosten en de ontvangen vergoeding gemiddeld 35 tot 40 procent bedroeg. Kinderarts Karoly Illy: „Om die kosten te kunnen betalen, halen ziekenhuizen dit extra geld al jaren noodgedwongen uit an dere potjes. Ze beschikken immers graag over een volwaardige kinderafdeling. An derzijds wisten we: hoe lang blijft dit goed gaan? Iedere ziekenhuis moet toch de boel financieel gezond houden." Her en der werd al gefluisterd over dreigen de sluiting van complete kinderafdelingen. Sturen fusieziekenhuizen kinderen in de toekomst noodgedwongen naar één loca tie? Illy: „Maar concreet werd dit gelukkig nooit. Ook ik sprak in Tiel met mijn raad van bestuur. Gelukkig wist ik als NVK-be- stuurslid van het Performation-onderzoek en de later volgende gesprekken met de NZa. Ik wist dat er mogelijk positieve ont wikkelingen aan zaten te komen." Op basis van de Performation-studie be sloot de NZA onlangs de tarieven te verho gen, waardoor de ziekenhuizen samen een extra bedrag van circa 160 miljoen euro te gemoet kunnen zien. Illy: „Met dit geld is het eindelijk mogelijk wél het gat te dich ten tussen de kosten die we maken en de vergoeding die we ervoor krijgen." Hij wijst erop dat niet alleen een intensie ve begeleiding de kindergeneeskunde zo duur maakt. „Ook de vele opnamedagen, de verschillende onderzoeken en het ver plegen van de zieke kinderen leiden tot enorme kosten, die tot nu toe onvoldoende werden vergoed. Dankzij een verbeterde re gistratie is het de ziekenhuizen gelukt spe cifiek in kaart te brengen wat al die behan delingen kosten." Illy is erg blij met de herijking, die in zijn ogen geen vanzelfsprekendheid was. „Bij een ander besluit waren we naar de rechter gestapt om de gemaakte keuze te laten toet sen. Dat is nu gelukkig niet meer nodig." DINSDAG 8 JULI 2014 Zieke kinderen zijn kostbaar door Paulus Smits en Arnold Kluiters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9