Noémi leert met haar ziekte om te gaan 8 VERDIEPING KINDERAFDELINGEN de verpleegkundige de diëtiste Dat goed begeleiden van zieke kinde ren nu eenmaal veel tijd (en dus geld) kost, bewijst het verhaal van Noémi. de kinderarts „Hoe is het de afgelopen pe riode met je gegaan", vraagt verpleegkundige Elly Neder- end deze ochtend geïnteres seerd aan Noémi. Een blik op de vele cijfers in haar dag boek leert dat het meisje haar ziekte goed onder controle heeft. „Toch voelde ik me laatst in bed duizelig, terwijl ik het juist zo rustig aan had gedaan", zegt Noémi. „Mijn bloedsuikerwaarde bleek in derdaad te laag. Hoe kan dat en wat kan ik dan het beste doen?" Het advies dat Noémi van de diverse deskundigen in het ziekenhuis krijgt, is niet al leen belangrijk voor nu, maar ook voor haar toekomst. „Een schommelende bloedsuiker- spiegel kan in de kinderjaren grote schade toebrengen aan bloedvaten, organen en ogen. Daarom is het de kinderge neeskunde veel waard tijd en energie te stoppen in de bege leiding. Door nu te investe ren, besparen we ons later nog hogere kosten." In het laatste gesprek die och tend praat diëtiste Janneke de Keijzer met Noémi en haar ouders. Het meisje wordt groter en groeit al langzaam richting puberteit. Hoe hierop dan te anticipe ren? „Al die aandacht en de vier jaarlijkse bezoeken zijn zo ontzettend fijn", blikt Fer ry later terug. „Als een auto matisme leren we met onze dochter met alle aanpassin gen om te gaan." De familie De Kruijff schuift aan bij kinderarts Karoly Illy. Noémi vertelt hem hoe graag ze danst, hoe inspannend dit ook is. „Pri ma om te blijven doen", moedigt de dokter haar ge ruststellend aan. „Blijf je waarden intussen goed me ten en eet tijdig en verstan dig. Schrik vooral niet als de waardes een keer erg hoog zijn. Je kunt dit met insuli ne snel weer verlagen." Later die dag legt de kinder arts uit waarom het inten sief begeleiden van kinde ren met diabetes zo belang rijk is. „Een polibezoek min stens eens in de drie maan den is zelfs een eis van de In spectie van Gezondheids zorg. Bij volwassenen gaan we uit van hun eigen verant woordelijkheid, maar dat kun je van kinderen niet ver langen. Het onder controle proberen te krijgen van dia betes, is een moeilijk proces. Oók hun ouders helpen we er daarom daarbij." Ze mochten, nee moésten, de kinderarts 's nachts bellen op zijn mobiele telefoonnummer. Niet eenmalig, maar om de twee uur. Dan gaven Ferry en Erzsébet de Kruijff hem de gemeten bloedsuikerwaarden van hun dochter Noémi (11) door, bij wie kort ervoor diabetes was gediagnosti- seerd. Het is anderhalfjaar geleden dat Noémi opeens onevenredig vaak moest plassen. Ook had ze continu dorst. De huisarts herkende de klachten en verwees haar direct door naar het nabijgelegen Rivieren land Ziekenhuis in Tiel. „We kwamen in een achtbaan terecht, zo in tensief werden we vanaf dat moment begeleid", blikt Ferry terug. „Die eerste week hadden we bijna dagelijks contact met verschillen de zorgverleners van de kinderafdeling. Niet alleen kregen we uitge breid voorlichting over de ziekte, vooral moesten we leren hoe met diabetes om te gaan. Hoe meet je de bloedsuikerwaarde? Wanneer, hoe vaak en in welke hoeveelheid moest Noémi insuline gaan spui ten?" Zo'n gekkenhuis als het in die eerste dagen was, is het nu niet meer. Maar nog altijd gaat Noémi iedere drie maanden naar de poli van het ziekenhuis. Met haar ouders brengt ze dan standaard een bezoek aan de kinderarts, de diabetesverpleegkundige en de diëtiste. Ieder con sult duurt twintig minuten. Bovendien wordt er eenmaal per jaar uitgebreider onderzoek ver richt en worden bijvoorbeeld ook haar bloed, urine en ogen gecontro leerd. Verder is er een speciale ontmoetingsdag voor leeftijdsgenoot jes met diabetes. Dan kunnen de kinderen uitgebreid aan elkaar vra gen hoe ze hun situatie ervaren. door Arnold Kluiters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8