Celstraf na eten Communist die het geloof verloor tijdens ramadan 1928-2014 13 dagen Rondreis Amazing L Thailand A 8 dagen Oostzee St. Petersburg BUITENLAND 7 De jongeren zouden de openbare orde hebben verstoord. In de hoofdstad Rabat werd een jongen (19) opgepakt en veroordeeld na dat hij in het openbaar een sigaret rookte. Voor de rechter zou hij zich hebben beroepen op zijn in dividuele vrijheid, maar dat baat te niet. Hij kreeg drie maanden cel. „Dit laat zien dat Marokko een middeleeuws koninkrijk is", zegt Imad Iddine Habib, in 2012 oprichter van de Raad van Ex-Moslims. „Dit is een schen ding van individuele vrijheden en de vrijheid van religie. Eten waar en wanneer je wilt, lijkt me een basisrecht." Volgens artikel 222 in de strafwet van Marokko staat voor mensen 'die bekendstaan als moslim' één tot zes maanden celstraf op eten of drinken in het openbaar tij dens de ramadan. Zieken, oude ren en kinderen zijn uitgezon derd, bijvoorbeeld als er medi sche redenen voor zijn. Vlak voor de start van de vasten maand vroegen Marokkaanse acti visten tijdens een bijeenkomst in Rabat het recht om in het open baar te mogen eten. Zij vinden dat mensen zelf moeten kunnen bepalen waar en wanneer ze eten. Iddine Habib was een van hen. „De afgelopen jaren zijn er vaker mensen gearresteerd. We probe ren dan contact te krijgen met hun advocaten of ouders. Dat lukt niet altijd. Er rust nog een taboe op. Vorige keren kregen mensen drie maanden celstraf, of vier. Dit keer is het maximale opgelegd, zes maanden. Zoals ik zei: middel eeuws." In 2009 organiseerden activisten een picknick tijdens de ramadan. Ze wilden het debat over religieu ze vrijheid aanjagen. De politie greep voortijdig in. Bijna geen ervaring had Eduard Sjevardnadze op in ternationaal niveau, toen hij in juni 1985 door Sovjetleider Michael Gorbatsjov werd ge vraagd minister van Buitenlandse Zaken te worden. Hij sputterde te gen, maar Gorbatsjov zei: „De zaak is al beslist." Sjevardnadze werd de rechter hand van de president. Samen gooiden ze de politiek van de rigi de Sovjet-Unie om. Het belang rijkste gevolg daarvan was het ein de van de Koude Oorlog en - in het verlengde daarvan - de val van de Berlijnse Muur (1989). Sjevardnadze was communist in hart en nieren. Begin jaren '50 werd de geboren Georgiër onder wijzer in zijn deelrepubliek. Hij was gevormd in de communisti sche jeugdbeweging Komsomol. In 1956 werd hij ook voorzitter daarvan. Negen jaar later volgde eerst het ministerschap van Publieke Orde en daarna Binnenlandse Zaken, al lemaal van Georgië. Er wordt van hem gezegd dat hij hard optrad en zelfs gevangen dissidenten liet martelen. Zelfheeft hij dat altijd ontkend. Rond diezelfde tijd ontwikkelde Sjevardnadze een enorme aversie tegen corruptie. Zodanig, dat hij in 1972 naar Sovjetleider Breznjev vloog met een koffer vol bewijzen van corruptie bij Georgische poli tici. Als beloning werd hij door de president benoemd tot eerste se cretaris van de partij in zijn thuis- Eduard Sjevardnadze republiek. De reden waarom Sje vardnadze later in Moskou zo hoog kon klimmen, lag aan Mi chael Gorbatsjov. De twee ken den elkaar toen al tientallen jaren. Er was een band van vertrouwen gegroeid, zelfs vriendschap. Samen trokken ze de Sovjettroe pen, na acht jaar aanwezigheid, te rug uit Afghanistan. Ook volgde er troepenvermindering aan de grens met China en aan de gren zen met West-Europa. Het res pect voor de mensenrechten groei de. Perestrojka en Glasnost deden hun intrede: de opmaat naar ont spanning en het einde van de wa penwedloop met het Westen. De jaren die hij in het Kremlin doorbracht hadden invloed op het denken van Sjevardnadze. In 1988 had hij het geloof in het com munisme verloren. De minister was de eerste hoge functionaris die dat ook liet blijken, door te zeggen: „De botsing met het kapi talisme is niet langer belangrijk." Hij haalde volgens velen de presi dent in met zijn ideeën. Van Gor batsjov vond hij dat deze nog be zig was 'het socialisme te verfij nen, terwijl ikzelf geen socialist meer was'. Na zijn ministerschap in Moskou, begin jaren '90, werd Sjevardnad ze president van Georgië (1995- 2003). Zijn eerste jaren aan het hoofd van de nieuwe republiek waren moeilijk. Hij had onder meer te maken met een verslechterde eco nomie, wijdverbreide corruptie en opstandelingen in de regio Abchazië. In 1995 raakte hij ge wond bij een moordaanslag. Dat zelfde jaar nog won hij de eerste presidentsverkiezingen. Vijf jaar later dwong hij een tweede ter mijn af. Zijn populariteit nam echter snel af, omdat hij er niet in slaagde de armoede in zijn land te bestrij den. In 2003, tijdens de zogenoem de Rozenrevolutie, gooide hij na grote demonstraties tegen hem, de handdoek in de ring. Hij werd opgevolgd door Michail Saakasjvi- li. Laatste plaatsen brochure- zie stipreizen.nl/thsat zie stipreizen.nl/crmob vertrek juli t/m november naar o.a. Bangkok, Chiang Mai en Ayutthaya inclusief vliegreis, transfers, hotels met ontbijt, rondreis, excursies en Nederlandssprekende reisleiding vertrek 2-16-30 aug. V per 4-sterren-plus MSC Orchestra %f inclusief busreis incl. alle maaltijden aan boord o.a. Kopenhagen, Gdansk, Helsinki en St. Petersburg DINSDAG 8 JULI 2014 door onze correspondent Rik Coverde RABAT - Vijf jongeren zijn onlangs nabij de Marokkaanse kuststad Ke- nitra veroordeeld tot zes maanden cel, omdat ze overdag in het open baar aten en alcohol dronken tij dens ramadan. Dat meldden giste ren Marokkaanse media. In Rabat werd een jongen opgepakt en veroordeeld nadat hij in het openbaar een sigaret rookte In 2009 organiseerden activisten een picknick tijdens de ramadan, de politie greep voortijdig in door onze redactie buitenland Scherpe zomerdeals bij Stip! normaal tot wel Chiang Mai Sukothai Phitsanulok Lopburi Budge on the River Kwai Damnoei Saduak stlpreizen.nl fee) Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. kamer/hut excl. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. De kortingen zijn reeds verwerkt in de prijs. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. v~

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7