6 BUITENLAND 5 vragen over spionage van VS in Duitsland Een 31-jarige medewerker van de Duitse buitenlandse veilig heidsdienst, de Bundesnachrichten- dienst (BND), zou tegen betaling van 25.000 euro over een periode van twee jaar geheime informatie hebben geleverd aan Washington. Pikant is dat tussen de meer dan 200 verkochte stukken, die de man naar de Amerikanen door sluisde, zich vertrouwelijke infor matie bevindt over de parlemen taire commissie die zich buigt over mogelijk illegale spionage-ac- tiviteiten van de Amerikaanse NSA op Duitse bodem. De man wordt in de media aangeduid als 'Markus'. Hij zou zijn diensten puur om het geld hebben aangebo den. Hij werd vorige week gearres teerd. Volgens bondskanselier Ange la Merkel (CDU), die op bezoek is in China, is het incident 'een se rieuze zaak': „Als het waar mocht zijn, is dit in duidelijke tegen spraak met wat ik vertrouwensvol le samenwerking noem." Presi dent Joachim Gauck reageerde in een interview in fellere bewoor dingen: „Zo is het wel genoeg", al dus Gauck. De bondsregering heeft van Washington ophelde ring geëist. Politici van Merkels christen-democratische CDU/ CSU pleiten ervoor om Ameri kaanse geheim agenten het land uit te zetten. Dit zou een unicum zijn in de geschiedenis van de na oorlogse Duits-Amerikaanse be trekkingen. Uitwijzen gebeurt in de regel tussen landen die elkaar wantrouwen. De Duits-Amerikaanse be trekkingen, normaal gesproken een anker van het Westerse bond genootschap, staan al langer on der druk sinds bekend werd dat de NSA massaal Duitse burgers bespioneert. Zelfs de handy, de smartphone van kanselier Merkel, werd afgetapt. Die informatie, die aan het licht kwam dankzij klok kenluider Edward Snowden, riep in Duitsland grote verontwaardi ging op. Duitsers hebben herinne ringen aan twee dictaturen - Hit- Ier en het communisme - en zij zijn bijzonder gevoelig voor de schending van hun privacy. Angela Merkel wordt verweten dat zij niet hard genoeg bij presi dent Obama aan de bel trok over de Amerikaanse spionage. Obama heeft zich weliswaar voor het af luisteren van Merkels telefoon ver ontschuldigd, maar de Amerika nen lijken zich al met al van de Duitse kritiek weinig aan te trek ken. Merkel wil de kwestie niet te zeer op de spits drijven, mede om dat wegens de crisis in Oekraïne en het toenemende geweld in het Midden-Oosten de Verenigde Sta ten en Duitsland een hecht blok dienen te vormen. Duitse politici en commentatoren vinden desal niettemin dat de maat nu vol is. De VS gedragen zich als een 'digi tale bezettingsmacht', zei een CSU-woordvoerder. Als Merkel ook deze nieuwe affaire laat voort- sudderen, redeneren zij, dan zet de kanselier Duitslands geloof waardigheid op het spel. De NSA spioneert in bijna 200 landen, waaronder ook Neder land, en analyseert miljarden data van - meest - gewone burgers. Duitsland is mede een doelwit, omdat in Hamburg de voorberei dingen werden getroffen voor de terreuraanslagen op de Twin To wers en het Pentagon op 11 sep tember 2001. Israël mobiliseert na raketaanvallen uit de Gazastrook. Sommigen vinden premier Netanyahu te bedachtzaam. BE'ERSHEVA - Op het centrale bus station van Be'ersheva, een woes- tijnstad van zo'n 200.000 inwo ners op 40 kilometer van de Ga zastrook, wemelt het van de solda ten. Dit is een centrale verkeersa der voor legerverkeer in het land; vanuit hier reizen geüniformeer de jongens en meisjes met de bus naar afgelegen legerbases in de snikhete Negevwoestijn. Maandag kwam voor het eerst dit jaar een Grad-raket vanuit de Ga zastrook in een open veld aan de rand van de stad terecht. In Israëli sche steden en dorpen op kleine re afstand van de door de radicaal- islamitische Palestijnse Hamas- beweging bestuurde kuststrook kwamen de afgelopen week tien tallen raketten neer. Zondag avond voerde de Israëlische lucht macht aanvallen uit waarbij ne gen Palestijnse militanten in Ga za zouden zijn gedood. Directe aanleiding voor het toenemende geweld is de moord op drie Israëli sche tieners op de Westelijke Jor- daanoever vorige maand. Israël houdt Harnas daarvoor verant woordelijk en pakte honderden Palestijnen op die het van betrok kenheid bij Harnas beticht. Ha rnas ontkent verantwoordelijk heid voor de moorden en eist de onvoorwaardelijke vrijlating van de arrestanten. Bemiddelingspo gingen door Egypte leidden voor lopig tot niets. Israël en de Pales- tijnen lijken, na een week met vergeldingsmoorden en hevige rel len op verschillende plaatsen in het land, in een spiraal van haat en geweld beland. Yehonatan Cohen (19), een ge vechtssoldaat die deze week bij de Gazastrook zal worden gele gerd, ziet de ontwikkelingen met lede ogen aan. „Wij soldaten moe ten ervoor zorgen dat het stopt. Ik zit pas vijf maanden in het leger en ben eigenlijk nog in training, maar ze hebben ons nu nodig. Ik sta erachter, ook al kost het me mijn leven." Het leger riep gisteren 1500 reser visten op. Daarnaast wordt een groeiend aantal dienstplichtige soldaten naar de grens met Gaza gestuurd. Premier Netanyahu kon digde dreigend meer luchtaanval len aan, maar volgens minister van Buitenlandse Zaken Avigdor Lieberman toont Netanyahu zwakte. Lieberman, wiens rechts- nationalistische partij 'Israël Ons Huis' in de afgelopen verkiezin gen samenging met de conserva tieve Likud-partij van Netanyahu, kondigde gisteren een scheiding aan. Zijn partij gaat nu weer onaf hankelijk verder. „Ik steun geen beleid waarbij 1,5 miljoen Israë liërs onder de constante dreiging van raketvuur moeten leven", zei hij. Lieberman, een ambitieuze ri vaal ter rechterzijde van Netanya hu, pleit voor hardhandig optre den, wellicht zelfs een grondope- ratie. Geen goed idee, vindt Ida, een jonge verkoopster in een tele foonwinkel in Be'ersheva. „Na tuurlijk zijn mensen hier boos en bang, maar ze zijn wel wat ge wend. Totdat er bij ons gewonden vallen, moeten we kalm blijven. Vergeet niet: Harnas schiet vooral lullige raketjes die weinig uitrichten Vergeet niet: Harnas schiet vooral lullige raketjes die weinig uitrich ten." Er circuleren wilde, onbevestigde geruchten over ontvoerde Joodse kinderen. Steden met een overwe gend Arabische bevolking zijn het toneel van aanhoudende rel len en twee verdachten van de moord op de drie Joodse tieners op de Westelijke Jordaanoever zijn nog altijd voortvluchtig. In de dichtbevolkte Gazastrook, waar ruim 1,5 miljoen Palestijnen wonen in een gebied ter grootte van Texel, bereiden burgers zich voor op een verdere escalatie. „De afgelopen dagen werd er alleen 's nacht gebombardeerd, maar van daag ging het af en toe ook over dag los", laat een bewoonster per telefoon weten. Even daarna kon digt het Israëlische leger aan de luchtaanvallen op Gaza op te gaan voeren. Bij de bus die hem naar zijn basis brengt, wordt sol daat Yehonatan Cohen emotio neel als hij aan de toekomst denkt. „We moeten nu oorlog voe ren. Om vrede te bereiken." Een nieuw spionageschandaal zet de relatie tussen Duitsland en de VS verder onder druk. Duitse poli tici willen Amerikaanse spionnen het land uitzetten. door onze correspondent Wierd Duk Wat is er aan de hand? Hoe reageren de Duitsers? 3 Wat ging eraan vooraf? 4 Waarom heeft Berlijn niet eer der ingegrepen? 5 Waarom bespioneren de Ameri kanen hun bondgenoten? door onze correspondent Jan Franke Ida, verkoopster in Be'ersheva Medici vechten voor het leven van een bij een Israëlische luchtaanval gewond geraakte Palestijn, foto Belal Khaled/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6