Adri de Groote: Basisonderwijs is nu veel beter Ambtsgebed Hulst blijft 'Vee terecht verwijderd' ZEEUWS-VLAANDEREN 21 Van de Vijver knapte pomp in 'Sint Anna' op Adri de Groote mag dan bijna 64 zijn, hij zet geen gekleurde nostal gische bril op als hij terugblikt naar het verleden. De directeur neemt donderdag afscheid van 'zijn' Christelijke Nationale School (CNS) De Drieklank in Oostburg. De Groote werkte 43 jaar in het protestants-christelijke basison derwijs en was het laatste decen nium directeur van de laatste puur protestants-christelijke basis school in de regio. „Ruim de helft van de ouders laat hun kinderen specifiek voor de protestantse le vensovertuiging naar De Drie klank gaan. Met leerlingen uit on der meer Cadzand, Schoondijke en Zuidzande heeft De Drieklank dan ook een taak als christelijke basisschool in West-Zeeuws- Vlaanderen. Als het ministerie de opheffingsnorm niet sterk op hoogt, zie ik De Drieklank voorlo pig niet verdwijnen", stelt Adri de Groote. Dat hij zelf 43 jaar in het protes tants-christelijke basisonderwijs actief was, berust meer op toeval ligheid dan op een bewuste keu ze, zegt De Groote. Hij begon in 1971 bij De Ark in Hulst, omdat hij niet in militaire dienst wilde. „En als je vier jaar op een kleine school les gaf, kon je vrijstelling krijgen. Dus solliciteerde ik in Hulst en een jaar later in Schoon dijke." Bij De Wegwijzer bleef hij uiteindelijk tot de fusie met Sint Petrus. Maar De Groote ging niet weg om niet met katholieken te hoeven samenwerken. „We wa ren in de jaren negentig in Schoondijke al bezig om samen met de katholieke én de openbare basisschool tot één samenwer kingsschool te komen. Maar die fusie werd destijds in de kiem ge smoord door de Oostburgse ge meenteraad, die wel rechtstreeks zeggenschap over de openbare ba sisschool wilde houden." De Groote koestert de herinnerin gen aan de tijd dat hij samen met Kees van Hoek De Wegwijzer draaiende hield. Het honderdjarig bestaan van De Wegwijzer, waar de bijna even oude Willem van de Ree zeven jaar geleden nog ac te de presence gaf, is voor Adrie een bijzonder hoogtepunt. Maar ook aan de Breskense school Op de Bres, waarvan hij tot aan de fu sie met De Schelphoek ook direc teur was, denkt hij met plezier te rug. Hij begon als 'meester De Groote' en is, hoewel hij intussen veel minder voor de klas staat, sinds ongeveer de eeuwwisseling 'mees ter Adri'. Het geeft maar aan dat ook de christelijke scholen met de tijd meegroeiden. Adri hoopt veel oud-leerlingen, ouders, en (oud-)bestuursleden donderdag tussen 16.00 en 18.00 uur op de re ceptie op de Drieklank te ontmoe ten. Nog leuker wordt waarschijn lijk het feest op Pierewiet met de kinderen die morgen. Nieuw programma Adrie Oosterling Kleinkunstenaar Adrie Oos terling heeft een nieuw pro gramma. Hij brengt dat tot en met 29 augustus elke dinsdag en vrijdag (behalve 25 juli, die voorstelling is ver zet naar 24 juli) in zijn huis theater De Twee Duiven aan de Slijkstraat. De primeur is vanavond om 21.00 uur. En tree kost 11 euro. Reserveren kan via 0117-371545. Rondleiding brengt vesting tot leven De vesting Sas van Gent van rond 1750 komt vandaag tot leven tijdens een rondlei ding met een gids van de Heemkundige Kring. Die vertelt over de industrie van Sas en de sluizen en 'kruipf mee de onderaardse gangen in. Het vertrek is om 15.00 uur bij het oude gemeentehuis aan de Westkade 89. Aan melden via 0115-563015. In het aankondigingsverhaal van het evenement 'Proef de Grens', dat zaterdag in deze krant stond, werd de indruk gewekt dat eige naar Bart Grahame van restaurant De Vijverhoeve verantwoordelijk is voor het tweede leven van de pomp. Dat is niet zo, benadrukt Grahame. „Alex liep met zijn kinderen door het dorp en dacht: 'wat zou het leuk zijn als die pomp het weer deed'. We zijn samen naar de ge meente gestapt en hebben de ver antwoordelijkheid gekregen over de binnenkant van de pomp, die daarna door Alex in de oude staat is teruggebracht. Hij verdient alle credits." Maar een belrondje naar de poli tieke fracties leert nu al, dat het voorstel het overmorgen tijdens de raadsvergadering zo goed als zeker niet haalt. Volgens Progressief Hulst past het ambtsgebed niet binnen het prin cipe van scheiding van kerk en staat. „Het is onverenigbaar met een neutrale overheid. Mensen zonder godsdienst worden ge dwongen mee te doen aan een ge bruik dat niet het hunne is." Bo vendien zou Hulst bij afschaffing van het gebed beter in de pas lo pen met de rest van Nederland, meent de partij: van de 443 ge meenteraden zijn er nog zo'n ne gentig die bidden voor aanvang van de vergadering. Het wijzigingsvoorstel dat PH heeft opgesteld om van het ambts gebed af te komen, zal vooralsnog alleen steun krijgen van de WD. Clen de Kraker vindt het verplich tende karakter van het gebed 'niet meer van deze tijd'. „Misschien moeten we het op een andere ma nier invullen, maar dat is aan de burgemeester." De overige fracties vinden dat het ambtsgebed moet blijven. Het CDA vindt het 'een goede zaak voor gemeentebestuurders even stil te staan bij hun taak'. Maar ook de PvdA spreekt van 'een tra ditie van jaren die niet hoeft te verdwijnen'. Groot Hontenisse (GH) en Algemeen Belang Groot Hulst (ABGH) zien geen reden het ambtsgebed af te schaffen. „Wie er niet bij wil zijn, komt maar iets later", zegt Ronnie Roc- tus, fractievoorzitter van ABGH. Jules Vereecken van GH: „Wij ho pen altijd op een vruchtbare ver gadering. Als een gebed daarbij kan helpen, prima." De SP was niet bereikbaar. Het CBb concludeert dat dieren kreupel waren en dat zeker dertig koeien te lange klauwen hadden. In de hokken lagen losse en scher pe delen en in de voergang plastic en blik. Ook zouden de koeien ge brek hebben aan mineralen en vi taminen en zouden er enkele kampen met afwijkende hoorn- groei. Reden voor de rechter geen teruggave van de dieren te gelas ten, zoals de advocaat van Van Iwaarden had gevraagd. Volgens het CBb wil de NVWA de dieren teruggeven, zodra Van Iwaarden scherpe delen in de stal verwij dert en (vers) krachtvoer aan de dieren geeft. Hans en Jos van Iwaarden reageren vol ongeloof op de uitspraak. „Ik snap niet dat twee rechters hier zo verschillend over kunnen denken", zegt Jos, re fererend aan de eerdere uitspraak van het CBb dat de inbeslagname van het vee eind april onterecht was. Twee weken geleden werd bijna al het vee opnieuw afge voerd, nadat de NVWA stelde dat Van Iwaarden te weinig deed met eerdere kritiek. De veehouder wil de strijd voortzetten, maar betwij felt of hij dat kan wanneer dezelf de controleurs blijven komen. DINSDAG 8 JULI 2014 Les geven doet hij alleen af en toe nog als invaller. Maar 'meester' Adri de Groote loopt ook na 43 jaar in het basisonderwijs nog graag rondjes over de speelplaats tijdens de pauzes. „Omdat het leuk is om kinderen te zien spelen en om frisse lucht op te snuiven natuurlijk." foto Peter Nicolai door René Hoonhorst OOSTBURG - Kinderen van nu krij gen veel beter basisonderwijs dan de scholieren van vroeger. „De les sen zijn veel gevarieerder en het onderwijs is echt gericht op de kin deren zelf. leder individu krijgt zo veel mogelijk onderwijs op maat. Pure winst." GROEDE SAS VAN GENT SINT ANNA TER MUIDEN - De op knapbeurt van de dorpspomp in Sint Anna ter Muiden gebeurde op initiatief van Alex van de Vijver. Hij kwam op het idee de pomp te her stellen en zorgde er ook eigenhan dig voor dat dit gebeurde. door Florence Imandt HULST - Progressief Hulst (PH) wil er vanaf: het ambtsgebed zoals bur gemeester Jan-Frans Mulder dat bij het begin van elke gemeenteraads vergadering in Hulst uitspreekt. DEN HAAG - De Nederlandse Voed sel- en Warenautoriteit nam twee weken geleden terecht zo'n 170 koeien van veehouder Hans van Iwaarden uit Rilland mee. Dat stel de gisteren de voorzieningenrech- ter van het College van Beroep (CBb) voor het bedrijfsleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 61