Speciaalbier verovert in hoog tempo de markt Verdachte van moord IJzendijke blijft in cel Man (50) overleden na bedrijfsongeval Coroos Openbaar Staten vergaderen 21 keer in het geheim 66 In Groningen kun je tegenwoordig net zo makkelijk een volwaardige bierkaart tegenkomen als in Gent commentaar ZEELAND 19 GOES - Speciaalbier is 'booming'. Bestond het aanbod op het Nederlands kampioen schap amateur bierbrouwen twee jaar gele den in Kamperland nog uit zo'n 300 soor ten, inmiddels zijn dat er meer dan 500, al dus Jan Passieux van de Deltabrouwers uit Goes. „Maar ergens zit er wel een grens aan. Al die bieren moeten ook worden ge keurd." Zeeland telt zes brouwerijen, waarvan de Emelisse in Kamperland en de Halve Maan in Hulst verreweg de meeste naamsbekend heid genieten. Landelijk is het aantal brou wers van speciaalbieren de afgelopen tien jaar verdrievqudigd. Bij koepelorganisatie Klein Brouwerij Collectief staan er inmid dels meer dan 220 geregistreerd. De toene mende populariteit van het speciaalbier komt van twee kanten, ervaart hobbybrou wer Passieux. „Steeds meer mensen vin den het gewoon leuk om hun eigen biertje samen te stellen. Zo ben ik zeifin 1988 ook begonnen. En daarnaast zie je ook duide lijk dat er meer vraag is naar een bijzonder bier. In Groningen kan je tegenwoordig net zo makkelijk een volwaardige bierkaart te genkomen als in Gent. Een speciaal bier heeft gewoon meer smaak, meer beleving." In zijn schuurtje heeft Passieux een be scheiden installatie staan. Daarmee brouwt hij voor eigen gebruik zo'n zes keer per jaar vijftig liter Westwalle, vernoemd naar zijn straat, met een knipoog naar het bekende trappistenbier. „Een lekker hoppige, frisse trippel", omschrijft hij het resultaat van zijn recept. Doorstoten naar het professio nele podium ziet hij persoonlijk niet zit ten. „Ik heb er genoeg zien stranden. Ie moet het ook zien vol te houden. Iedereen is in het begin geïnteresseerd in je biertje. Maar de meesten vallen terug naar de gang bare Palm of Westmalle, als dat op een krat je toch tien euro goedkoper is." Volgens officier van justitie G. van der Hofstede kan Hasan ook op de een of andere manier be trokken zijn bij het misdrijf. Om die reden verzette hij zich fel te gen het verzoek om het voorar rest van Hasan te schorsen. De dochter van Hanza had een re latie met het slachtoffer. Dat was tegen de zin in van haar familie. Daarom overweegt de officier een specialist op het gebied van eer wraak bij het onderzoek te betrek ken. >- Enkele weken geleden werd wel al het voorarrest van de broer van Hanza geschorst. Hij is volgens het OM ook bij de dood van Boz kurt betrokken. Als werkgever van de vermoedelijke daders en het slachtoffer zou hij geregeld hebben dat ze het werk waren aan de Nöi bij IJzendijke. Het inhoudelijk proces vindt ja nuari volgend jaar plaats. De man, werkzaam als monteur bij Coroos, was vrijdag vond bezig een storing aan een machine te verhelpen. Rond 19.00 uur merk ten collega's op dat er wat aan de hand was en werden de hulpdien sten gealarmeerd. Naast twee ambulances is ook de Beslotenheid en open baar bestuur - de naam zegt het al - gaan niet goed samen. Toch vonden Provinciale Sta ten het de afgelopen 3,5 jaar no dig om 21 keer achter gesloten deuren te vergaderen. Voor een beperkt aantal dossiers geldt dat in een bepaalde fase ver trouwelijkheid geboden kan zijn. Maar in de regel moet het openbaar bestuur vooral in het openbaar besturen. Ook al is dat niet altijd comfortabel. Het is aan de politiek om de be stuurlijke hygiëne op orde te houden. Dat dienen de partijen en de individuele politici zich goed te realiseren. Niet aan schuiven bij een geheim be raad kan een teken van kracht zijn. Die keuze kan vooraf ge maakt worden. Ook na afloop is kritiek mogelijk. Het zou goed zijn als aan het eind van het politieke jaar de besloten debatten in het openbaar wor den geëvalueerd. Dat zou getui gen van politieke moed en de vaak slechts met de mond bele den transparantie. brandweer ter plaatse gekomen. De man is eerst door collega's ge reanimeerd, ambulancepersoneel nam dit later over. Vervolgens is het slachtoffer naar het zieken huis gebracht, waar hij zondagoch tend vroeg is overleden. Twee medewerkers van de afde ling forensische opsporing heb ben bij de conservenfabriek on derzoek vericht. Hoe het ongeval precies is ge beurd, is nog niet duidelijk. Op het moment dat de man bekneld raakte, waren er volgens de poli tie geen collega's in de buurt. De arbeidsinspectie onderzoekt de toedracht van het ongeval. Het dagelijks provinciebestuur be strijdt de suggestie van Groen- Links dat deze Statenperiode in toenemende mate buiten het zicht van de publieke opinie hei kele dossiers worden besproken. Volgens Gedeputeerde Staten is dat vergelijkbaar met voorgaande jaren. „De frequentie waarin wij onder geheimhouding informatie delen, is onveranderd", aldus GS in hun schriftelijk antwoord op vragen van de fractie. De veron derstelde toename wordt volgens het college veroorzaakt door het Thermphos-dossier. Over de af wikkeling van het faillissement en sanering van het fabriekscom plex kwamen de Staten vijf keer in beslotenheid samen. Ook de aandelenstrategie van Delta verg de volgens GS vijf keer een bijeen komst buiten de openbaarheid. Voor alle 21 zaken geldt dat de Sta ten daar naar buiten toe nog steeds hun mond over moeten houden. Dat betreft onder meer ook informatie over de fusie van de Zeeuwse Bibliotheek met Scoop, de projecten Waterdunen en Perkpolder en de finish van een Tour de France-etappe op Neeltje Jans volgend jaar. DINSDAG 8 JULI 2014 i Bad Hair Brewing van vader Bram en zoon Jens van Stee in Kapelle is sinds vorig jaar de jongste brouwe rij in Zeeland. Zij hebben nog geen eigen brouwfaciliteiten. In afwachting daarvan wordt hun Steevug tri pel buiten de provincie gebrouwen, foto Mechteld Jansen Jan Passieux, ere-lid Deltabrouwers MIDDELBURG - Hasan D. (25) blijft in voorarrest. Deze inwoner van Dordrecht wordt verdacht van be trokkenheid bij de moord op M. Bozkurt, 25 september 2013 bij IJ zendijke. Die dag hield de politie zijn vader Hanza aan die met een pistool in de hand bij het lichaam van de dode Bozkurt wachtte tot hij werd aangehouden. door Joeri Wisse KAPELLE - Een vijftigjarige man uit Hansweert is zondagochtend in het ziekenhuis overleden. Hij was vrij dagavond ernstig gewond geraakt nadat hij bekneld raakte in een ma chine bij conservenfabriek Coroos in Kapelle. door Marcel Modde MIDDELBURG - Provinciale Staten hebben de afgelopen 3,5 jaar 21 keer achter gesloten deuren verga derd. In tien van die vergaderingen ging het over Thermphos en Delta.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59