7'^im °ostbussen00r Middelburg krijgt ook Goes Geen vliegende koeien? Dan is regenbui genoeg SCHOUWEN-DUIVELAND 21 in Zierikzee pomp voor goedkope brandstof CNG Ouwe Smisse beste terras op Schouwen Volgens het vakblad Misset Horeca heeft proeflokaal d' Ouwe Smisse in Zonne- maire het beste terras van Schouwen-Duiveland. In de gisteren in Harderwijk be kend gemaakte Misset Ter ras Top too staat d' Ouwe Smisse op de 68ste plaats. Evert van Dilst is sinds april 2013 eigenaar van de zaak. Orgelconcert rond de Tour de France Rien Balkenende geeft van avond in de Grote kerk van Brouwershaven een orgel concert met als thema: Tour de France. De muziek komt van louter Franse componis ten. Aanvang: 20.00 uur, toe gang: 7,50 euro. Het volgen de concert is op 15 juli. Dan speelt meesterimprovisator Gerben Mourik. Wandelen van het duin naar de polder Natuurmonumenten houdt morgen de landschapsexcu- rise 'Wandelen van duin naar polder'. Die begint om 19.00 uur bij Slot Haamstede en duurt twee uur. Deelna me kost 7,50 euro. Stevige schoenen en een verrekijker worden aangeraden. Wande laars kunnen zich opgeven bij de VW: 0111-450524. Kinderen en kapers in Stadhuismuseum Het Stadhuismuseum in Zie- rikzee organiseert op de woensdagochtenden tot en met 13 augustus een pro gramma voor kinderen van 6 tot en met 10 jaar. 'Kapers en gevangenen' is deze zo mer het thema. Telkens van 9.30 tot 12.00 uur. Kosten 3,50 euro en opgeven op tele foonnummer: 0111-454464. Nicole zingt in café Taverne op camping De zangeres Nicole treedt za terdagavond op in Spaans eetcafé Taverne, dat is geves tigd op Vakantiepark Schou wen in Renesse. Ze zingt van 19.00 tot 22.00 uur. Daar na kan er naar het voetbal worden gekeken. Vrijdag is het Ladies Night in de Taver ne: mode, make-up en wijn. Aanvang 20.30 uur. Mossel en bolus proeven in Brusea In de musea aan de Oude straat in Bruinisse worden morgen van 10.00 tot 17.00 uur demonstraties gegeven van het koken van mossels. Volgende week woensdag zijn er demonstraties bolus sen bakken. Proeven kan te gen een kleine vergoeding. zierikzee - De Zierikzeese post bussen van PostNL zijn met in gang van gisteren verhuisd naar Bolle Dier en Tuin aan de Greve- lingenstraat in Zierikzee. Voor de postbussen moest een nieuwe locatie gevonden worden omdat de Spar aan het Haven plein is gesloten. Voor de herinrichting van het postagentschap heeft PostNL wat meer tijd nodig. Naar verwach ting gaat het nieuwe agentschap volgende week maandag open. Tot die tijd worden klanten ver wezen naar de huidige agent schappen in Bruinisse en Haam stede. CNG staat voor compressed natural gas, ofwel aardgas onder druk. Het verschilt in die zin ook van het (nu nog) meer gangbare en vloeibare lpg, dat een fossiele brandstof is en dus minder schoon. Wie de voordelen van rij den op CNG leest (twintig pro cent minder uitstoot van kool stofdioxide en zo goed als geen uitstoot van roet en fijnstof én ruim een derde goedkoper dan diesel) is bijna geneigd om met een naar zo'n tankstation te ren nen. Maar zo simpel is het niet, zegt woordvoerster Kim Bentum van CNG Net in Nieuwegein. Dat exploiteert de twee Zeeuwse pom pen, die zijn geplaatst bij tanksta tions van Mol Schuddebeurs. „Niet elk voertuig is geschikt. Je kunt bijvoorbeeld een benzine-au- to wel laten ombouwen, maar dan lever je veel laadruimte in voor de tank. Het beste is om bij aanschaf van een nieuwe auto voor een CNG-model te gaan. Die zijn al in veel merken beschik baar." CNG is niet vloeibaar, dus kan niet in een lpg-tank. CNG Net kijkt volgens Bentum naar 'goede strategische plekken' voor de vestiging van stations. „Goes is er één, want er is redelijk wat bedrijvigheid rondom de loca tie." CNG Net moet het nu nog voornamelijk hebben van bedrijfs matige klanten, maar hoopt dat in de toekomst meer particulieren overstappen op het milieu- en fi nancieel vriendelijkere gas. Voor alsnog zijn er geen plannen voor meer CNG-stations in Zeeland, maar in de toekomst is dat niet uitgesloten, zegt Bentum. ZIERIKZEE - Terugverdientijd, ren- dementsverlies en ontzorging. Een beetje tijd kost het wel om wegwijs te raken in de wereld van de zonne-energie. Niets nieuws onder de zon, weet Ton Schröer uit ervaring. Grijn zend: „Ik heb daar dertien jaar ge leden ook hoofdpijn van gehad." Gedreven door de wens onafhan kelijker te zijn én de C02-uitstoot te verminderen, schafte hij des tijds zijn eerste panelen aan. De technieken zijn sinds die tijd ver beterd, maar die 'ouwetjes' van weleer - die ook meeverhuisden naar Zierikzee - werken volgens Schröer nog altijd perfect. „Er zit ten geen bewegende delen aan die kapot kunnen." Veel van de twijfels die potentiële kopers kun nen hebben, vallen te relativeren. Rendementsverlies? „Saman geeft op de zonnepanelen van de Willi- brordusschool 20 jaar garantie op een rendement van 90 procent", verwijst hij naar het betrokken in stallatiebedrijf uit Zierikzee. Schoonmaken van de panelen? „Ik zit één of twee keer per jaar op het dak. Dan zit er links of rechts een vogelstrontje. Zolang er geen vliegende koeien in dit land voorkomen, spoelt de regen eigenlijk alles af." De Zierikzeese ondernemer is van het type 'niet lullen, maar poetsen'. De onlangs opgerichte coöperatie 'Energie werkt op Schouwen-Duiveland' - een samenwerking van De Zuid hoek, gemeente en Ondernemers- kring Schouwen-Duiveland - mag wat hem betreft dan ook sneller tot actie overgaan. En nee, hij be schouwt de coöperatie niet als concurrent. „Sterker nog, als ik iets kon bijdragen zou ik het niet laten. Maar ze denken er zo diep over na. Ze moeten gewoon eens lekker doen." Dat zal zeker gebeu ren, reageert directeur Jos Rijk van De Zuidhoek - die Schröer overigens een inspirerend voor beeld noemt. Binnen een paar maanden worden de eerste zonne panelen geplaatst. De bedoeling is ondernemers door onder meer de inzet van zonnestroom te laten be sparen op hun energielasten en een deel van die besparing vervol gens te gebruiken om werkgele genheid te scheppen en sociaal te ondernemen. „Het mes snijdt aan een paar kanten." Uiteindelijk is het streven, met zoveel mogelijk ondernemers, te komen tot een energieneutraal Schouwen-Duive land. DINSDAG 8 JULI 2014 ZONNEMAIRE BROUWERSHAVEN BURGH-HAAMSTEDE ZIERIKZEE RENESSE BRUINISSE www.brusea.nl GOES - Goedkoper en schoner rij den, wie wil dat nu niet? Het is van af donderdag weer iets gemakkelij ker. Dan wordt aan de Anthony Fokkerstraat in Goes het tweede Zeeuwse CNG-tankstation ge opend. Het andere staat in Middel burg. Ton Schröer en Jacqueline van Burg steken symbolisch de stekker in het stopcontact op het schoolplein. Saman uit Zierikzee installeerde de 170 panelen in een week tijd op vier verschillende daken van de school. De installatie draait (officieus) al drie weken, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51