Roompot belooft overlast te beperken 12 Eis 12 jaar voor liquidatiepoging Extra geld nodig voor opvang van daklozen 20 SCHOUWEN-DUIVELAND Voorpret Brouwse Dag begonnen Mosterdman Ton Schröer en de Willibrordusschool samen in zee voor milieu en lagere rekening „Klachten over overlast met Pink steren vormden de aanleiding", vertelt Marieke Braber van cam ping Zonnedorp. Zij nam het ini tiatief om met een paar andere be trokkenen om tafel te gaan zitten. „De insteek was dat we de zomer in moeten met elkaar. Het was een positief gesprek." Al lange tijd ervaren onderne mers en omwonenden van de va kantieparken Soeten Haert aan de Rampweg en Klein Poelland aan de Lagezoom overlast. Steeds va ker nemen groepen jongeren hun intrek in een vakantiehuisje in plaats van met een tentje op de camping te gaan zitten. Dat ge beurt niet alleen tijdens Pinkste ren of met de Duitse feestdag Fronleichnam, maar gedurende de hele zomerperiode. En dat wringt, omdat bij de accommoda ties in de omgeving veel gezinnen zitten. Onlangs trok eigenaar Jankees Dekker van hotel 't Klokje aan de bel omdat hij geconfronteerd wordt met vandalisme en geluids overlast. Gasten vertekken daar om. „Het bleek dat de mensen van Roompot zich onvoldoende realiseerden dat het andere onder nemers geld kost. Dat gasten van ons weggaan", zegt Braber. De ondernemers en Roompot hebben afgesproken deze zomer regelmatig bij elkaar te gaan zit ten om te kijken hoe het gaat. Het bedrijf Roompot wilde giste ren niet ingaan op de gemaakte af spraken. BROUWERSHAVEN - Kraamhouders en publiek kijken er al even naar uit. Op Brouwershaven zelf is de voorpret inmiddels begonnen. Za terdag 12 juli is het voor de 35ste keer Brouwse Dag. Gisteravond is een begin gemaakt met het opzetten van de grote tent op de Markt. „We hebben er zeker weer zin in", blikt Trijnie Slager van de stichting Brouwse Dag alvast vooruit. Aan de Mu- ziek Play-in, één van de jaarlijkse hoogtepunten, wordt dit jaar on der meer meegewerkt door vijfen twintig Franse muzikanten. De Play-in begint om 10.00 uur. Om 10.45 uur geeft burgemeester Ra- belink het startsein voor de Brouwse Dag. Er is braderie, een BMX-springschans en er is volop muziek. Dat begint vrijdag al. Met (vanaf 20.00 uur) optredens van King Fischer en Mamilla. ZIERIKZEE - In drie weken tijd heb ben de zonnepanelen op het dak van de Willibrordusschool in Zie- rikzee al twee keer het jaarlijkse energieverbruik van een klein huishouden opgeleverd. De 170 pa nelen werden gisterochtend offici eel in werking gesteld. Het was Ton Schröer van het Zie- rikzeese bedrijf Tons Mosterd die in het najaar van 2013 de school binnenwandelde met het idee in zonnepanelen te investeren. Niet om daar zelf stinkend rijk van te worden. „Het brengt me niet di rect geld op, maar ik maak ook niet echt verlies. Ik zie het als een manier om reclame te maken en als een bijdrage die ik kan leveren aan de samenleving", licht Schröer zijn initiatief toe. De school huurt de panelen de ko mende acht jaar van Schröer te gen een bedrag dat lager ligt dan de energierekening die nu moet worden betaald. Na die tijd koopt de school de panelen voor een symbolisch bedrag over. Ze leve ren de Willibrordusschool een fi nancieel voordeel op van 'enkele duizenden euro's' per jaar. „En kinderen kunnen direct zien wat het oplevert voor het milieu", be noemt directeur Erik Steegmans een tweede pluspunt voor de school. Leerlingen kunnen via een (nog te installeren) informa tiebord straks nauwkeurig aflezen wat er aan energie de school in en uit gaat. Dat laatste is voor Schröer, die met zijn bedrijf sinds vijfjaar 100 procent zelfvoorzienend is, haast een sport. Binnenkort breidt hij de 532 panelen die nu op het dak van zijn bedrijf aan de Deltastraat liggen uit met 24 nieuwe exempla ren aan de voorkant. Zijn (volle dig uit elektrische auto's bestaan de) wagenpark breidde hij on langs uit met een vierde grotere wagen, die meer stroom vergt. „En als je zegt dat je 100 procent zelfvoorzienend bent, dan moet je dat ook wel zijn." De mosterdmaker begon zijn be drijf in 1978 in Baarle-Nassau en kocht zijn eerste zonnepanelen eind 2000, een jaar voor hij verkas te naar Zierikzee. Een pionier was hij eigenlijk in die tijd. Banken vonden het zonde van het geld en een installateur was niet te vin den. „Een beetje gelijk hadden ze natuurlijk wel", verwijst Schröer naar de technische ontwikkelin gen die zich sindsdien hebben voorgedaan. Nu tel je voor een wattpiekuur aan productiecapaci teit ongeveer een euro neer. Bij de eerste panelen die hij aanschafte, kostte een wattpiekuur zo'n 12 eu ro. „Maar als niemand er in inves teert, dan ontwikkelt het ook niet. Daarnaast heb ik er lol in en kan ik over het grotere plaatje veel nadenken. Die plastic soep in de zee en die kapjes die iedereen draagt in grote steden als Bang kok. Als ik dat zie, dan wil ik best iets goed doen voor de wereld. En het helpt natuurlijk ook wel dat ie dereen positief reageert." LEGESVRIJ PLAATSEN VAN ZONNEPANELEN Renatto R. (35) zou op de bewus te dag met een automatisch ge weer hebben gepoogd Devran Goktas te doden. De verdachte zou met een Kalasjnikov achttien schoten hebben afgevuurd. Daar bij raakte niet alleen Goktas zeer zwaar gewond. Zijn moeder werd getroffen in haar benen toen hij haar probeerde te beschermen te gen de kogelregen dwars door hun voordeur. Hij is 48 keer geo pereerd en nog niet hersteld. De schietpartij heeft te maken met een slepend conflict tussen twee groepen Antillianen uit Ter- neuzen, Oost-Souburg en Vlissin- gen. Goktas, van Turkse afkomst, zou tot een van de twee kampen behoren en was voor de 30e april al vaker doelwit van het andere kamp. Hij had die 30e april al het vermoeden dat er wat stond te ge beuren omdat een donkere BMW enkele malen langzaam door de Larixstraat reed. Hij waarschuw de de politie maar voor deze arri veerde was er al iemand uit een bestelbusje gestapt die hem on der schot nam. Het lukte hem om, gewond en wel, nog in het huis van zijn ouders te vluchten. Het slachtoffer heeft het idee dat er vijf mannen uit dat busje stap ten en hem onder vuur namen. Uit onderzoek door de politie blijkt dat er met één wapen is ge schoten. Kort na de schietpartij hield de politie vier verdachten aan die weer vrij zijn wegens ge brek aan bewijs. Later kwam R. in beeld. Hij ging kort voor of na die schietpartij naar Haarlem waar hij studeerde. De officier is ervan overtuigd dat hij kort na het schie ten ging. Raadsman Mark Duns- bergen zegt dat hij zeker een half uur eerder vertrok, onschuldig is en vrij moet worden gesproken. De officier eiste een onvoorwaar delijke celstraf van 12 jaar en som de een reeks bewijzen op die door Dunsbergen stuk voor stuk in twijfel werden getrokken. Uitspraak 21 juni. Er is meer hulp nodig omdat de si tuatie schrijnend is, vooral in Vlis- singen, maar ook in Terneuzen. De opvang zit vaak vol en men sen zonder huis zorgen voor over last op straat. „Bij het Leger des Heils in Terneuzen worden soms zelfs mensen op het kantoor opge vangen", zegt Jacco van Damme van het Zeeuwse College Zorg en Welzijn (CZW). De urgentie van het probleem werd in februari op hartverscheu rende manier onder de aandacht gebracht toen een dakloze man zichzelf in brand stak in Vlissin- gen en overleed. Hij had tever geefs bij verschillende instafities aangeklopt om hulp. Het CZW zou graag zien dat de opvang straks niet alleen in Vlis- singen en Terneuzen plaatsvindt, maar in alle Zeeuwse gemeenten. De opvang is nu ver weg van even tuele vrienden of familie. door Melita Lanting RENESSE - Roompot zal proberen de overlast van vakantievierende jongeren op de parken in Renesse te verminderen. Dat heeft een ver tegenwoordiger van het bedrijf toe gezegd tijdens een gesprek met on dernemers uit de omgeving van de Rampweg en vertegenwoordigers van de Recron en de dorpsraad. Vrijwilligers zetten het frame van de tent neer. foto Dirk-Jan Gjeltema Investeren in zonnepanelen op schooldak door Esme Soesman euro was Schröer als pionier kwijt aan een wattpiekuur. Nu kost een wattpiekuur rond de euro. Ton Schröer en wethouder Jacque line van Burg stelden gistermor gen, onder toeziend oog van leer lingen, de zonnepanelen op het dak van de Willibrordusschool in Zierikzee in werking. Eerder werd op het kantoor van Klaassen Notarissen in Zierikzee - pro deo, voor het goede doel - een contract opgesteld. Eerder pleitte Ton Schröer al eens voor het legesvrij plaatsen van zon nepanelen op Schouwen-Duive- Jand. Voor de panelen op het schooldak moest ruim 750 euro worden betaald. Dat past volgens hem niet bij het streven naar een duurzame gemeente. Ook met andere scholen op Schou- wen-Duiveland wil hij in gesprek. door Emile Calon MIDDELBURG - Een poging tot liqui datie. Zo noemde officier van justi tie Wilfred Suijkerbuijk de schiet partij op 30 april 2012 in de La- rixstraat in Terneuzen. VLISSINGEN - Op korte termijn komt meer hulp beschikbaar voor mensen die geen dak boven hun hoofd hebben. Althans: dat is de bedoeling. Er is snel 130.000 euro nodig. Het Vlissingse gemeentebe stuur heeft zijn deel, ruim 15.000 euro, inmiddels toegezegd. De ove rige twaalf gemeenten in Zeeland deden dat nog niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50