Vestia-erfenis viel Spies rauw op het dak Negen Europese landen slaan handen ineen tegen jihadisten Selfie op plek uit de film 4 BINNENLAND Liesbeth Spies is er de vrouw niet naar om te zeggen dat ze zich 'be- donnerd' voelde. Tegenover de en quêtecommissie houdt ze het er maar op dat ze Verrast' was. Ze denkt terug aan die eerste werk dag in december 2011. Nét minis ter van Binnenlandse Zaken, werd Spies apart genomen door haar voorganger Piet Hein Don ner, die naar de Raad van State vertrok. Hij vertelde haar dat er nog een fors lijk in de kast zat, ge naamd Vestia, de corporatiereus die door speculatie met derivaten aan de rand van de afgrond stond. Donner zei nog dat het hem 'erg speet' en dat ze er waarschijnlijk 'veel tijd en aandacht' aan kwijt zou zijn. Meteen de week daarop besloot Spies de Tweede Kamer alsnog in het geheim te informe ren. Donner had dat niet gedaan, ook al wist hij toen al ruim drie maanden dat het foute boel was bij Vestia. Op 10 september mailde één van zijn ambtenaren over een 'Nick Leeson-achtige situatie', verwij zend naar de bankier die in zijn eentje de Barings bank naar de on dergang hielp. De Leeson van Ves tia was kasbeheerder Marcel de Vries. Die kon na de mail nog Enquête woningcorporaties maanden zijn gang gaan. Gisteren bleef Donner achter de beslissing staan de Kamer niet meteen te in formeren: aard en omvang van het probleem was hem toen nog niet duidelijk. „Ingrijpen betekent dat je concreet weet wat er aan de hand was. Dat was niet het ge val", sprak hij. Spies verdedigt hem. Hij kon als minister lastig manoeuvreren. Als de banken onraad roken, konden ze miljarden opeisen. Dan was Vestia sowieso failliet en zou ook de staat het schip in gaan. Spies probeerde met specialisten op Financiën en van De Neder- landsche Bank de schade voor Ves tia te beperken. En ze maande de corporatie om topman Erik Staal te lozen en de raad van Commis sarissen te vernieuwen. Het besluit om de rentebetalin gen van Vestia aan de banken stop te zetten, kwam haar op een boos telefoontje te staan van ABN Amro-baas Gerrit Zalm. Die dreig de de kredietverlening aan corpo raties stop te zetten. Uiteindelijk kwam er in juni 2012, zes maanden na haar aantreden, een deal met de banken: de gifti ge derivatenportefeuille werd voor 2 miljard euro afgekocht. „Een afschuwelijk groot bedrag", meent Spies, maar: „Er kon ten minste weer gebouwd worden." Vestia zelf betaalde 1,3 miljard eu ro, de rest kwam uit een 'solidari- teitsheffing' aan de rest van de sector. „Het minst slechte resul taat", aldus Spies. Trots is ze er niet op, want huurders zijn de du pe geworden. „Die betalen een ho gere huur of zien dat er minder onderhoud wordt gepleegd." Kernpunt is een betere informa tie-uitwisseling over met name te ruggekeerde jihadstrijders. Ook delen van vluchtgegevens kwam aan de orde. Volgens Opstelten is 'het structureel kunnen beschik ken over reisgegevens' van cru ciaal belang om de gangen van een jihadstrijder te kunnen na gaan. Hij wil het liefst maatrege len in Europees verband, maar deed gisteren geen toezeggingen aan collega's omdat dit niet bui ten de Tweede Kamer om kan. Directe aanleiding voor het Actie plan is de aanslag op het Joods Museum in Brussel eind mei. Een 29-jarige teruggekeerde Franse Sy- riëstrijder schoot er vier mensen dood. De dader, die een week la ter in Marseille werd aangehou den, bleek niet op de 'radar' van de Belgische veiligheidsdiensten te staan. De Belgische minister van Justitie Annemie Turtelboom riep daarom vorige maand negen landen waar de Syrië- en sinds kort ook Irakgangers een mogelij ke dreiging vormen, voor overleg in Brussel bijeen: Nederland, Bel gië, Frankrijk, het Verenigd Ko ninkrijk, Duitsland, Zweden, De nemarken, Spanje en Ierland. „Elk land heeft nu zijn eigen beveili ging en aanpak van terrorismebe strijding", aldus Opsteltens woordvoerder. „Met deze jonge- ren is het een grensoverschrijden de zaak geworden." Inmiddels hebben België en Ne derland bilateraal hun contacten al opgeschroefd. Vanavond komen elf burgemeesters uit beide lan den in Delft voor overleg over te rugkerende jihadstrijders bijeen. In België zijn volgens de veilig heidsdiensten zeker zeventig radi cale jongeren uit Syrië terugge keerd. Vijftig van hen worden in tensief in de gaten gehouden. In Nederland zijn er dertig terug, die ook worden gevolgd. De bij eenkomst van burgemeesters wordt bijgewoond door Dick Schoof, de Nederlandse Nationaal Coördinator Terrorismebestrij ding en Veiligheid (NCTV). Schoof was gisteren in Milaan als terreurexpert ook aanwezig bij het negenlandenoverleg. Volgens Opsteltens woordvoerder hebben ze onder meer gesproken over pre ventieve methoden die jongeren mogelijk weerhouden zich bij ex treme islamitische groeperingen aan te sluiten. In het Verenigd Ko ninkrijk bijvoorbeeld worden ge- deradicaliseerde jongeren ingezet. En afgelopen week nog riepen honderd imams in een open brief jonge Britse moslims op niet te gaan vechten in Syrië en Irak. Ook willen de landen intensiever samenwerken met internetbedrij ven. Die zouden propaganda moe ten verwijderen. Volgens de in lichtingendienst AIVD dragen de sociale media bij aan het rekrute ren van jihadisten. AMSTERDAM - De Wall Street Journal en blogger Perez Hilton waren er verontwaardigd oven hét bankje aan de Leidsegracht in Amster dam was plotseling vervangen door een plantenbak; terwijl het toch een (hoofd)rol speelt in The Fault in Our Stars, een bestseller van John Green en al een grote filmhit in Amerika. De film gaat hier pas ko mende donderdag in première, niet zo gek dus dat de gemeente zich van geen kwaad bewust was. In alle haast is het bankje gisteren daar om teruggezet, voor alle fans die de 'TFiOS-route' wandelen. Jamaine Bouterse (rechts) en Naomi Cruqc zijn de eerste fans die op het net teruggeplaatste bankje zitten, foto Dingena Mol/HH door Laurens Kok en Sander van Mersbergen DEN HAAG - Eerst de Tweede Ka mer onwetend laten en daarna een deal sluiten die volkshuisvesters 2 miljard euro kost. Oud-CDA-mi- nisters Piet Hein Donner en Lies- beth Spies hadden de enquêtecom missie woningcorporaties gisteren veel uit te leggen. Liesbeth Spies foto HH door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Minister Ivo Opstelten (WD, Veiligheid en Justitie) heeft gisteravond in Milaan met acht an dere landen een Europees Actie plan voor een gezamenlijke aanpak van Syriëgangers goedgekeurd. Nederland, België, Frankrijk, Groot-Brittannië, Duitsland, Zweden, Denemarken, Span je en Ierland overleggen In Nederland zijn al dertig Syriëgangers teruggekeerd. Zij worden gevolgd door de veiligheidsdiensten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4