Eindelijk hoop voor de Fransen, maar: 'Geef ons alsjeblieft de tijd' Marcel Kittel kwam als eerste aan op The Mali. Zijn Nederlandse snelheidsexpress had hem er niet beter kunnen afzetten. 6 TOUR DE FRANCE gisteren Epping Forest 108 km Chelmsford 79.5 km Vorig jaar won Argos, de voorloper van Giant- Shimano, met Marcel Kittel vier ritten in de Tour. Nu staat de teller na drie etappes al op twee. De 26-jarige Duitser is met zijn ploeg ongenaakbaar op vlakke wegen. LONDEN - Giant-Shimano heeft voor deze Tour een videofilm ge maakt om het grote publiek uit te leggen hoe zijn beide sprin- terstreinen in elkaar steken. Na gisteren is daar een tweede pro ductie bijgekomen: de instructie film. Kijk er de sprint van giste ren in Londen op na en je weet hoe het (bijna) perfecte scenario voor een winnende jacht naar de zege eruit ziet. „We gaan ook deze sprint weer evalueren, maar het zal inder daad lastig zijn om ergens een foutje te vinden", moest ook ploegleider Rudi Kemna toege ven dat Kittel met een model trein naar de finishlijn op The Mall was gereden. Na de emotie van Harrogate was er gisteren in Londen vooral trots voelbaar rond het Nederlandse team. In Harrogate moest Kittel zater dag laten zien dat hij kon win nen in het hol van de leeuw. Na de triomf in de stad van Caven dish kwamen bij Kittel vooral de tranen van de opgekropte span ning naar buiten. In Londen liep hij stoer met de borst vooruit naar het podium, nadat niemand hem in de eindspurt ook maar een strobreed in de weg had kun nen leggen. „De rit en de finale van vandaag waren perfect voor mij. Vlak, brede wegen, op het einde zelfs een beetje naar bene den en dan ook nog eens recht voor de deur van Buckingham Palace. In één woord geweldig al lemaal", glunderde de 26-jarige Kittel. Om hem heen stonden ploegge noten en ploegleiders die niet Het is onze kracht dat we al zo lang samen zijn, dat we instinctief handelen uitgesproken raakten over hoe hun Duits kroonjuweel door de natte straten van Londen naar de almachtige Mall was geloodst. Dit was een snelheidsexpress uit het boekje. Of beter gezegd uit de videofilm. De zogenoemde pu re train wordt in stelling ge bracht als het gevechtsterrein re delijk vlak is. Achtereenvolgens Albert Timmer, Tom Dumoulin, Roy Curvers, John Degenkolb, Koen de Kort en Tom Veelers houden de boel op snelheid tot Kittel op 200 meter van de meet zijn eindschot kan inzetten. In Londen kon niemand een stok in deze machine steken. Even probeerde een renner van Lotto zich er tussen te wringen, maar die stapte even vlug ook weer uit. „Iedereen rijdt op het wiel van Marcel", stelde team baas Iwan Spekenbrink vast. De man die in 2008 begon te bou wen aan de ploeg was vooral on der de indruk van het anticipatie vermogen van zijn team. Ploeg leider Rudi Kemna noemt dat de kunst van het interpreteren. „Ei genlijk gingen ze veel eerder dan afgesproken hard op kop rijden. Zo vroeg beginnen we nooit. Maar nu voelden ze kennelijk aan dat het gezien de omstandig heden beter was om het anders te doen", analyseerde Kemna. „En zonder een woord te zeggen hè", gooide Koen de Kort daar een schepje bovenop. „Het is on ze kracht dat we al zo lang met dit team samen zijn, dat we bijna instinctief handelen en communiceren. Af en toe wordt er wel eens wat geroepen, maar vandaag was dat sowieso onmo gelijk door het geluid dat al die toeschouwers maakten. Even was ik namelijk bang dat John (Degenkolb, red.) bezig was aan te lange beurt. Niet dus. Hij trok Na Hinault slaagde geen enkele Fransman er meer in dat kunstje te herhalen. De in 2010 overleden Laurent Fignon kwam nog het dichtst bij: hij strandde in 1989 op acht seconden van winnaar Greg Lemond. Het was de laatste keer dat een Fransman serieus kans maakte op het geel in Parijs. Ri chard Virenque bracht het in 1997 nog tot de tweede plaats, maar hij had meer dan negen minuten ach terstand op winnaar Jan Ullrich. Ook in de andere grote rondes zijn de Franse statistieken om te huilen: de Giro werd voor het laatst in '89 gewonnen (Fignon), Laurent Jalabert was in 1995 de laatste Fransman die de Vuelta naar zijn hand zette. Ook dit jaar zal de eindzege in de Tour niet naar een Fransman gaan, of er moet een klein won der gebeuren. Maar: er is hoop voor de Fransen. Eindelijk. Met het tempo waarin op een zwoele zomeravond een Frans dorpsplein tje volstroomt met pétanquers, verschijnen er nu opeens talloze Franse talenten aan het wielerfir- mament. Met twee gemeenschap pelijke kenmerken: ze zijn piep jong en kunnen enorm goed fiet sen. De nieuwe generatie wordt aangevoerd door de ronderenners Thibaut Pinot (24), Romain Bar- det (23) en Giant-renner Warren Barguil (22, niet opgenomen in Tourselectie) en de sprinters Na- cer Bouhanni (23, ook niet in de CAMBRIDGE LONDEN 155 km le Tour Hollandse modeltrein voor Kittel door Ad Pertijs Koen de Kort Marcel Kittel leverde met zijn ploeg op de 'oprijlaan' van Buckingham Palace een koninklijke sprint af. foto Tim de Waele/VI Images Talloze Franse talenten bestormen de wielerhemel. Thibaut Pinot is daarvan een van de belangrijkste voorbeelden, foto Tim de Waele/VI Images door Chris van Mersbergen LONDEN - Het moet gek lopen wil Frankrijk volgend jaar juli niet een wrang jubileum kunnen vieren. In 2015 is het op de kop af dertig jaar geleden dat een Fransman de Tour de France won, in de persoon van Bernard Hinault, die toen al in zijn nadagen verkeerde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42