r^L 1 Drie klapzoenen, ongestraft Oranje door; Kuipers naar huis Brasil 2014 3 Wie is de ware koning van de dribbel: Arjen Robben of Lionel Messi? De grote sterren van dit WK stuiten morgen op elkaar tijdens Nederland-Argentinië. 'Benen Messi voelen als 100 kilo' dinsdag 8 juli 2014 Dat het Nederlands elftal de hal ve finale op het WK heeft ge haald, heeft ertoe geleid dat het optreden van scheidsrechter Björn Kuipers in Brazilië na drie duels ten einde is gekomen. Ook voor de Duitser Felix Brych en de Argentijn Nestor Pitana is het WK voorbij. Opmerkelijk ge noeg behoort de Braziliaan Sandro Ricci nog wel tot de vijf tien kanshebbers om een van de overgebleven duels te fluiten hoewel zijn land ook tot de hal- vefinalisten behoort. Mogelijk is dat een geste naar het gastland. WK-munt Van Persie is meteen uitverkocht Alle 6.000 exemplaren van de WK Oranjepenning 2014 met daar op de zweefduik van Robin van Persie zijn in amper 24 uur aan de man gebracht. Er worden er niet meer geslagen. De munt is ontworpen door Hennie Bouwe uit Sint-Oedenrode. SAO PAULO - Als Arjen Robben de bal heeft en aanzet voor een van zijn fameuze demarrages, dan neemt zijn intuïtie het over van de ratio. In zijn hoofd is hij dan even niet de grote wereld ster Arjen Robben, maar de Ar jen Robben van W Bedum die nog puistjes en een volle haar dos heeft en voetbal terugbrengt tot zijn pure essentie. Een spel waarbij je de tegenstander pro beert te passeren en dan zo hard mogelijk op het doel afstormt, niet geremd door tactische wis kunde van trainers met een schrijfblok. Als jeugdspeler was hij een ech te egoïst, gaf hij later toe. Hij haalde de bal steeds op bij de keeper, liep dwars het veld over en maakte een doelpunt Weer stand was er amper, want ook toen al was hij razendsnel, met of zonder bal aan de voet. Soms maakte hij wel 150 goals per sei zoen. Daar, op de velden van het Groningse platteland, leerde hij de kunst van het dribbelen waar mee hij nu talloze voetballief hebbers in vervoering brengt. Waar en wanneer de fluwelen voet van Lionel Messi gebeiteld werd? Vele verhalen gaan daar over rond, maar misschien was het wel op zijn vierde verjaar- nuten kunt neutraliseren en iso leren. Messi is zo goed dat hij in elke wedstrijd wel een actie heeft die beslissend kan zijn. „Je moet in een straal van vier dag, in Rosario, een immigran- tenstad met sloppenwijken en straten met bungalows. Kleine Lionel heeft tot dan altijd met knikkers gespeeld, maar krijgt als cadeau een witte bal met ro de vlekken. Als het speelkwar tier op school is, jongleert hij met de bal langs de 'dronken staak', een eeuwenoude boom met een enorme stam. Don Apa, trainer op het kaalgetrapte veld je van schoolclub Grandoli, vindt hem eigenlijk te klein. Als hij hem toch durft op te stel len, valt zijn mond open van ver bazing. Het kleine, verlegen jo chie met de wat haperende mo toriek is onnavolgbaar. Als de coach jaren later op televi sie het eerste doelpunt van Mes si bij Barcelona ziet, barst hij in huilen uit. Hij weet dan al: Lio nel Messi wordt een fenomeen. Bij Arjen Robben brandt het vuur als nooit tevoren: hij jaagt op de prijs die nog ontbreekt op zijn palmares Lionel Messi wil bewijzen dat hij de beste voetballer ter wereld is, wellicht de beste ooit meter altijd een tegenstander bij hem hebben", zei trainer Frank de Boer nadat 'zijn' Ajax in de Champions League met 4-0 had verloren van Barcelona. Messi SAO PAULO - Lionel Messi heeft in een gesprek met zijn vader la ten weten dat hij enorm ver moeid is door de vele duels op het WK. De steraanvaller van de Argentijnen stelde dat zijn be nen aanvoelen alsof ze 100 kilo wegen, zegt vader Jorge Messi in De werelden van de twee mae stro's van dit WK vloeien mor gen samen in Sao Paulo, waar Nederland op Argentinië stuit. Messi contra Robben, het is een wedstrijd in een wedstrijd, een pas de deux van begenadigde dribbelaars die beiden hun ploeg op een indrukwekkende manier op sleeptouw nemen. Bij Arjen Robben brandt het vuur als nooit tevoren: hij jaagt met een gedrevenheid die on geëvenaard is op de enige prijs die nog ontbreekt op zijn palma res. Lionel Messi wil bewijzen dat hij de beste voetballer ter we reld is, wellicht de beste ooit. Alleen als wereldkampioen kan hij definitief uit de schaduw tre den van Diego Armando Marado- na. De verschillen in hun passeer- techniek zijn subtiel. Robben is het meest doelgericht en haalt de hoogste topsnelheid. De 37 ki lometer per uur waarmee hij Ser gio Ramos in de wedstrijd tegen Spanje vernederde, was zelden vertoond. Hij stormt op een te genstander af en kapt pas op het laatste moment, waardoor hij nauwelijks te verdedigen is. Messi is het slangenmens, dan send tussen een woud van be nen, de bal steeds rakend met een onvoorstelbare frequentie. Tik, tak, tik, tak. Alsof een mag neet in zijn schoenen zit. de Braziliaanse krant Folha de Sao Paulo. Het recept voor de Ar gentijnse technische staf is om Messi in aanloop naar het duel zo veel mogelijk te ontlasten en licht te laten trainen. Messi lijkt nu de tol te moeten betalen voor een lang seizoen bij Barcelona. Volgens de statistieken van dit WK is het wonderkind de speler die veruit het vaakst begint aan een solo: gemiddeld meer dan acht pogingen per wedstrijd. En hij is ook het meest succesvol. Meer dan 50 procent van zijn dribbels lopen goed af. Robben is dan weer de aanvaller op wie de meeste overtredingen worden gemaakt. Hij werd al 21 keer gevloerd, Messi 14 keer. Niet alleen qua techniek onder scheiden beiden zich van de rest, ook wat voetbalintelligentie betreft. Uit een wetenschappelij ke studie die gepubliceerd werd in het Zweedse tijdschrift PLoS One blijkt dat topaanvallers als Messi en Robben een beter ont wikkeld voetbalbrein hebben dan minder getalenteerde spe lers. Vooral de functies in de her senen die voor een snelle uitvoe ring zorgen, werken effectiever. Ze hebben een groot gevoel voor ruimte, kunnen medespelers be dienen zonder ze te zien en kun nen snel van strategie verande ren. De vraag wie nu de koning van dit WK is, Messi of Robben, houdt velen bezig. Bert van Mar wijk, de voorganger van Louis van Gaal, zweert bij Robben. Alejandro Sabella, bondscoach van Argentinië, meent dat zijn kroonjuweel schittert als niets anders. Hij beschouwt Messi, de speler die vrijwel nooit de bal verliest, als 'water in de woes tijn'. Morgen mogen beide we reldsterren aantonen wie op dit moment de beste is, de meest ge niale. De dribbelaar uit Bedum of het kleine joch uit Rosario dat zijn knikkers verruilde voor de bal. scoorde drie keer. Het was de laatste keer dat een Nederlandse ploeg Messi van dichtbij zag. „Er dient altijd dubbele dekking te zijn", luidt het advies van scout Piet de Visser, die Messi al sinds zijn dertiende kent. Maar ja, dat is allemaal theorie van de tekentafel, want wat zeiden de spelers van Ajax na die magistra le eenmanshow in koor? „Als Messi gaat dribbelen, is hij nor maal gesproken niet te stoppen." Oranje, zo is de verwachting, zal morgenavond in de halve finales terugkeren naar het 5-3-2-sys- teem, want het vangnet rond de ster van Argentinië moet zo groot en dicht mogelijk zijn. Het gemis van de corrector Nigel de Jong laat zich vooral nu voelen. De Jong is de ideale balverove raar, die respect voor Messi heeft, maar zich niet van de wijs laat brengen als de tovenaar z'n trukendoos opendoet. Nu zullen de jonkies het moeten doen. Overigens keepte op die avond in Camp Nou niet Jasper Cilles- sen, maar Kenneth Vermeer. Dus dat psychologische nadeel torst de defensie van Oranje niet met zich mee. Aan de andere kant: alleen de aanwezigheid van Messi levert natuurlijk al hoofd brekens genoeg op. We stonden in het huiscafé van een wat vage woongemeenschap, met zo'n vijftig in oranje gekle de malloten, kijkend naar een tweedehands kastje uit de tijd dat de De Mounties nog groot waren. Op het wazige beeld scherm zag ik plots de bal op een onnavolgbare manier in het doel vliegen, na iets dat op een waar kunststuk leek. Toen gebeurde iets wat ik niet voor mogelijk had gehouden. Ik greep de wildvreemde dame naast me vast en gaf haar drie enorme klapzoenen. Ze was te verbouwereerd om er iets van te zeggen, gelukkig. Voetbal doet rare dingen met mensen en dat ontdekte ik op die uitbundige zomerdag, juli 1998. Nederland-Argentinië en het meesterwerk van Frank de Boer en Dennis Bergkamp, meer hoefik niet uit te leggen. Dit was zo'n moment waarvan je later precies kon zeggen waar je was, en met wie. Net zoals twintig jaar eerder, ook Nederland-Argentinië. De na tionale opwinding over de bal van Rensenbrink begreep ik als kind niet zo goed. Het was niet binnenkant maar buiten kant paal, dacht ik, en dus lang niet zo gevaarlijk. Pas later begreep ik waarom mijn vader die avond zonder iets te zeggen naar bed was ge gaan. Waren we ooit zo dicht bij de wereldtitel geweest? Morgen wordt het weer zo'n klassieker, dat kan bijna niet anders. Nederland-Argentinië, deel III. De dame uit het huis café heb ik nooit meer gezien. Toch geef ik u een advies. Als Arjen Robben morgen tussen de Latino-benen naar het doel danst en Oranje naar de WK-fi- nale schiet, kijk dan naast u. Staat daar een wildvreemde vrouw, geef haar dan drie gro te klapzoenen. Het zal onge straft blijven. Strijd tussen twee maestro's door Leon ten Voorde en Roel Wiche door Roel Wiche

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39