op het strand Romantiek en mysterie Cornwall ZOMERKRANT 29 Leestip bak gegraven, hierin mogen kinderen zelf graven en graaien." Ondertussen vertelt Bleijenberg over een plek die hij 'de schatkamer van ome Ton' noemt. „Het is een bijzondere plek voor mij, ik heb het nog nooit aan iemand an ders dan mijn familie laten zien. Ik veeg elke dag het pad zodat ik kan zien of er voetstappen van iemand anders op staan." Voor de schatkamer moeten we in het bos zijn. In het bos hangt een kinderfoto op een vogelhuisje. „Dit is mijn klein kind, vroeger heb ik op deze plek paaseie ren gezocht. Mijn kinderen en kleinkinde ren hebben dat ook altijd gedaan. Daar om heb ik hier een vogelhuisje opgehan gen", zegt Bleijenberg geëmotioneerd. Aangekomen bij de schat van ome Ton, laat Bleijenberg eerst een grote berg oude potten en pannen zien. „Dit is een oude melkkoker, vroeger kwam de melk boer aan de deur en schonk de boer de melk in je eigen pan." Al deze spullen lagen on deraan de vuilnisbelt. Als we een stukje doorlopen, komen we uit bij de afgeslo- Dit zand werd afgegraven en verkocht, de kautermollen verdienden er hun geld mee ten hek, hierachter bevindt zich de schat kamer. „Het grootste bewijs van het ont staan van de groeve is hier te zien", zegt hij trots: een kleine hut, gegraven in het bos en is overdekt met houten palen en een stuk zeil. In de hut is te zien hoe de afzettingen van de zee door de jaren heen is geweest. „De afzetting is in ver schillende lagen te zien. De rand van de vloedlijn, de schelpenlaag en de voet van de helling zijn goed zichtbaar." Door de vele vonsten hier in de groeve is het duidelijk dat hier leven is geweest in de prehistorie. „Er zijn onder meer hier pijlpunten en vuistbijlen gevonden die gemaakt zijn van vuurstenen. Dit waren werktuigen uit het stenen tijdperk." De vuurstenen die gevonden zijn, komen uit de krijtperiode, ze zijn ongeveer een mil joen jaar oud. Tussen de zandlagen liggen ook bijzonde re schelpen. Deze zijn vooral gevonden tijdens de grote opknapbeurt in 2011. De meeste schelpen in de zandlagen op de groeve zijn versteend. „De schelpen die versteend zijn, kunnen er al duizenden ja ren liggen." Bleijenberg raapt er een op. „Het feit dat deze ook nog eens heel is, maakt deze schelp erg bijzonder." LIZ FENWICK Sterren boven Dat haar eerste twee boe ken zich afspelen in Corn wall, is geen verrassing. Liz Fenwick woont namelijk zelf op het Britse schiereiland. In Ster ren boven Cornwall kruipt ze in de huid van de 38-jarige kunstenares Maddie, die verhuist naar de het zuidwestelijkste puntje van Enge land. Na de dood van haar man erft ze daar een oud historisch huis, met de naam Trevenen. Om een nieuwe start te maken trekt ze samen met haar dochter, Hannah, in in het huis. Deze be grijpt niet waarom ze al haar vrienden in London achter moet laten, wat leidt tot spanningen tussen de twee. Daarnaast heeft Maddie geen inspiratie meer voor haar kunstwerken. Het geld raakt steeds verder op en ze overweegt om het huis te verkopen. Dan doet ze een ontdekking die ge neraties lang verborgen is geble ven en komt ze erachter dat de vrouwen die voor haar in het huis hebben gewoond, veel raakvlak ken met haar eigen leven verto nen. Het is geen boek dat je in een uurtje uitleest, maar voor wie graag leest op het strand is Sterren boven Cornwall een echte aanra der. Met veel gevoel schrijft Fen wick over het verliezen van een dierbare en verwerken daarvan. Het is een boek vol romantiek en mysterie. DINSDAG 8 JULI 2014 oprapen in Nieuw-Namen Richard Bleijenberg gaat voor naar de 'schatkamer van Ome Ton'. Richard Bleijenberg Voor de Meester Van der Heijden Groeve hoeft geen entree betaald te worden. Door het plankier is de groeve ook voor minder vali de mensen te bezichtigen. Kan een droomhuis een grbrokrn lurc helen? ROMAN door Tom Scheele Sterren boven Cornwall is voor 12,50 eu ro te koop bij de boekhandel. Er is ook een e-book beschikbaar, deze kost 9,99 euro. Sterren boven Cornwall van Liz Fen wick

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29