f GEZOND 25 Bloedtransfusie niet altijd levensreddend 'Oudere moeder' leeft langer Kip of het ei Gezonde voeding is rijk aan vezels, vitamines en mineralen. Raw-food is niet verhit en komt rechtstreeks van de plant of boom bij a op tafel, vol van smaak en rijk aan gezonde voedingsstoffen, onbehan deld en biologisch. Heerlijk aitde band en in smoothies. Maak kennis met bet raïme assortiment Rawfood bij De RODEPILAREN Amalia kindercentrum. Daar werken kin derartsen, kinder(long)verpleegkundigen en andere specialisten nauw samen om kin deren met astma zo te begeleiden dat ze een normaal leven kunnen leiden, met zo weinig mogelijk last van astma. „Die aan pak is succesvol, zegt Louise. „Met dokter Paul stemmen we de persoonlijke én haal bare doelen van Izaak af. Ik wil zo graag een konijn, zei onze zoon een tijdje terug. En ik wil zo graag voetballen. Maar hoe moet dit dan met al dat stof en gras? De dokter zei: dan vinden we daar oplossin gen voor. Je geeft je konijn wel te eten, maar verschoont zijn hok niet. En je mag voetballen, maar neemt wel luchtwegver- wijdende medicijnen mee naar het veld. Je moet eens zien hoe Izaaks zelftrouwen sindsdien is toegenomen!" Toch blijft zijn onzekerheid opspelen. Zijn ouders twijfelden daarom niet toen Brand recentelijk vroeg mee te doen aan een stu die van het ziekenhuis. Hierin is bij kinde ren met astma de relatie onderzocht tussen enerzijds het hebben van deze aandoening en anderzijds het angstig of depressief zijn of het hebben van een negatief zelfbeeld (zie kader). Kinderen met astma lopen een groter risi co op deze problemen dan kinderen zon der astma, maar eigenlijk alleen als hun ziekte tijdens de behandeling niet goed on der controle is. Louise van Bekum: „Dat zien we ook bij Izaak terug. Dankzij de intensievere bege leiding merken we nu dat niet alleen zijn benauwdheidsklachten minder vaak optre den, maar dat hij ook blijer is en meer zelf vertrouwen heeft. En dat hij nu dezelfde mogelijkheden heeft als andere kinderen om hem heen." DINSDAG 8 JULI 2014 Een bloedtransfusie kan je leven red den, maar ook de kans dat je een ern stige verwonding niet overleeft juist vergroten. Dit concluderen Britse on derzoekers uit de gegevens van ruim 20.000 mensen die na een ernstig on geluk op de spoedeisende hulp be landden. Van alle patiënten was bij aankomst in het ziekenhuis met een formule op basis van onder andere leeftijd, bloedverlies, bloeddruk, soort verwonding en wel of geen coma, be rekend hoe groot de kans was dat ze binnen een maand zouden overlijden. Ongeveer de helft kreeg een bloed transfusie. Bij mensen die op grond van de formule meer dan 30 procent kans hadden binnen een maand te overlijden, bleek de bloedtransfusie le vens te redden. Er overleden in die groep verhoudingsgewijs minder pa tiënten als zij een bloedtransfusie had den gehad. In de groep die minder dan 30 procent kans had binnen een maand te overlijden, overleden ver houdingsgewijs juist minder mensen als zij géén bloedtransfusie kregen. Bij hen hadden de negatieve kanten van de bloedtransfusie, zoals prikkeling van het afweersysteem door de li- chaamsvreemde cellen, blijkbaar meer invloed dan de positieve. Bron: PLoS Medicine Vrouwen die laat moeder worden, hebben een grotere kans 90-plusser te worden dan vrouwen die voor hun 30ste hun laatste kind baarden. Dit concluderen Amerikaanse onderzoe kers uit gegevens van 462 vrouwen. Zij zetten de leeftijd waarop de vrou wen hun laatste kind baarden uit te gen de leeftijd waarop zij waren over leden. De onderzoekers verklaren het gevonden verband tussen leeftijd bij de laatste zwangerschap en levensver wachting uit de aanwezigheid van een genetische aanleg die het lichaam langzamer laat verouderen. De vrou wen kunnen daardoor zowel op latere leeftijd nog zwanger worden als lan ger leven, stellen zij. Bron: Menopause drogisterij kruiderij Middelburg~Ooes~Vlissingen~Bergen op Zoom www.derodepilaren.nl~www.sportengezond.nl reageren? gezondheid@depersdienst.nl Tot voor kort was onbekend of astma nou de oorzaak of een gevolg was van een angstig en depressief kind met een negatief zelfbeeld. Onder leiding van Paul Brand werd dit in het Amalia kindercentrum bestudeerd bij 140 kin deren: de helft was astmatisch, de an dere helft niet. Brand: „We lieten ze vragenlijsten in vullen, spraken intensief met ze en de kinderen voerden verschillende activi teiten uit. De conclusie luidt dat het hebben van astma geen rol speelt of iemand depressief of angstig is. We weten wel: hoe meer een kind last heeft van astma, des te groter is de kans op angst, depressie en een laag zelfbeeld." I beeld De persdienst foto's Getty Images, Ingrid van der Kraan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25