ZEELAND Kwink Michiel de Ruyter Partij Hulst wil af van ambtsgebed almanak 18 en 19 In beslag genomen vee mag niet terug naar Rilland. Boer Hans van Iwaarden is vol onbegrip over oordeel van rechter. 24 en 25 Speciaalbieren zijn in trek DEN HAAG - De Nederlandse Voed sel- en Warenautoriteit heeft twee weken geleden terecht zo'n 170 koeien van veehouder Hans van Iwaarden uit Rilland meege nomen. Tot die conclusie is de voorzieningenrechter van het Col lege van Beroep (CBb) voor het bedrijfsleven gisteren gekomen. Het CBb concludeert dat diverse dieren ernstig kreupel waren en dat zeker dertig koeien te lange klauwen hadden. In de hokken la gen losse en scherpe delen en in de voergang plastic en blik. Ook zouden de koeien gebrek hebben aan mineralen en vitaminen en zouden enkele dieren last hebben van afwijkende hoorngroei. Re den genoeg voor de rechter geen teruggave van de dieren te gelas ten, zoals de advocaat van Van Iwaarden had gevraagd. Volgens het CBb wil de NVWA de dieren direct teruggeven, zo dra Van Iwaarden scherpe delen in de stal verwijdert en (vers) krachtvoer aan de dieren geeft. Hans en Jos van Iwaarden tonen zich vol ongeloof over de uit spraak. „Ik snap niet dat twee rechters hier zo verschillend over kunnen denken", zegt Jos, refere rend aan de eerdere uitspraak van het CBb dat de inbeslagname van het vee eind april onterecht was. Twee weken geleden werd bijna al het'vee opnieuw afgevoerd, na dat de NVWA bij een hercontrole constateerde dat Van Iwaarden on voldoende had gereageerd op eer dere kritiekpunten. De Rillandse veehouder is ook nu geenszins van plan scherpe delen te verwijderen of krachtvoer te ge ven. „We houden vleesvee, geen melkvee. Ook andere vleesveehou ders geven hun dieren geen krachtvoer." De scherpe delen worden volgens Van Iwaarden door de koeien gebruikt om zich te jeuken. „Onze veearts heeft ge vraagd aan de NVWA waar de koeien dan verwondingen zou den hebben door deze scherpe de len. 'Daar hebben we niks mee te maken', zeiden ze toen." Er staan nu nog zo'n zeventig run deren in de wei. Hans van Iwaar den: „In het najaar moeten die weer op stal. Maar als de NVWA het niet eens is met de wijze waar op wij dieren houden, moeten we misschien maar gewoon de hek ken openzetten. Dan is de NVWA verder verantwoordelijk voor het welzijn van die dieren." Van Iwaarden is van plan de juri dische strijd voort te zetten, maar betwijfelt of hij ook zijn bedrijf wil continueren, zolang dezelfde NVWA-controleurs op zijn be drijf komen. „Dan houdt het voor mij op. De NVWA is dan verant woordelijk voor de liquidatie van het bedrijf, wat al die jaren de op zet was." HULST - Progressief Hulst (PH) wil af van het ambtsgebed aan het be gin van elke gemeenteraadsverga dering. Informatie van de overige politie ke fracties wijst nu al uit, dat het voorstel het overmorgen tijdens de raadsvergadering zo goed als zeker niet haalt. Volgens PH past het ambtsgebed niet binnen het principe van scheiding van kerk en staat. Bovendien zou Hulst bij afschaffing van het gebed beter in de pas lopen met de rest van Ne derland, meent PH. Zo'n 90 van de 443 gemeenteraden bidden nog voor de raadsvergadering. Hij begint op leeftijd te gerakendie Zierikzeeënaar, en daarom zit-ie er wel eens naast. Bijna kreeg zijn opinieblad een boze brief omdat het over G.H.B. Hilter- mann schreef terwijl een kind weet dat het G.B.J. moet zijn. Het was sa tirisch bedoeld en dat was de Zierik zeeënaar ontgaan. Ook de communicatiemedewerkster van een naburige gemeente wekte zijn woede, vanwege een persbericht waarin werd gerept over 'streekhol- ders'. „Stakeholders juf snap dat nou eens", reageerde hij boos. Tot hij las dat het om een nieuwtje over streekproducten ging. „Fijn hoor", reageerde hij zwakjes: „Dat doet maar leuk. Dat slaat maar kwink." Kinderen met astma hebben baat bij intensieve begeleiding terecht weggehaald' 'Koeien door Joeri Wisse DINSDAG 8 juli 2014 Tip? redactie@pzc.nl LELYSTAD - Het decor van de historische binnensteden van Zierikzee, Middelburg en Veere is verlaten en verruild voor oude schepen. Op het Markermeer en de Wadden zee wordt deze week de zeeslag in scène gezet die onder Michiel de Ruyter tussen 8 en 10 augustus 1653 voor de Zuid-Hollandse kust werd uitgevochten tegen de Engel sen. Bij die gevechten sneuvelde luitenant-admiraal Maar ten Harpertszoon Tromp door een gericht musketschot Voor de opname van de speelfilm over De Ruyter wordt gebruikgemaakt van replica's van het Russische fregat Shtandart, het Franse schip L'Etoille de Roy en de Batavia, foto Genus van Woudenberg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17