Liever kleiner en goedkoper wonen Scootmobielen 399,- De Koeijer stapt boos uit het Faunafonds m ^ÜfÜ^ ECONOMIE 11 Particulieren en bedrijven kunnen geld verdienen met de verhuur van hun parkeerplekken. Deel gedupeerde polishouders van DSB krijgt betere schadevergoeding Goed 2013 voor de Zeeuwse verzekeraar ZLM molenaar^ olii AMSTERDAM - Met pijn en moeite een dure parkeerplek zoeken, ter wijl op parkeerterreinen van ho tels volop ruimte is en garages van particulieren even verderop de hele dag leegstaan. Als het aan Manuel Cayre (30) van MobyPark ligt, is dat binnenkort verleden tijd. Hij kijkt daarbij niet alleen naar de Randstad, waar Moby- WOGNUM - Enkele duizenden gedu peerde houders van door DSB ver kochte woekerpolissen krijgen een hoger compensatiebedrag uitge keerd. Circa 3500 houders van meerdere DSB-woekerpolissen krij gen gemiddeld 3000 euro. „Dat be drag verschilt behoorlijk per klant. Dat varieert van 100 euro tot 15.000 euro", zegt Ben Knüppe, een van de curatoren die het faillis sement van de bank DSB afwikke len. DSB hield provisies van tiental len procenten in op deze polissen. De verbeterde schadevergoeding, die vandaag officieel bekend wordt gemaakt, is het gevolg van een uit spraak van het Amsterdamse Ge rechtshof. Dat oordeelde eind vo rig jaar dat de geboden compensa tie onvoldoende was en gebood de curatoren uiterlijk vandaag een ver beterde regeling te presenteren. In totaal zijn er circa 350.000 houders van woekerpolissen; voor het gros van hen verandert er niets. De cu ratoren van DSB sturen aan op het verbindend verklaren van de com pensatie, zodat de duizenden claims niet meer individueel hoe ven te worden behandeld. De bezuinigingen op het fonds, dat (wild)schade aan boeren en tuinders moet vergoeden, is de druppel die de emmer deed over lopen. „Zonder overleg en poli tiek debat worden bezuinigingen doorgevoerd en aan miljoenen eu ro's een andere bestemming gege ven. Dit stiekeme gedrag slaat de bodem onder onze traditie van Park sinds kort al honderden van dergelijke alternatieve parkeer plaatsen aanbiedt, maar ook naar steden als Den Bosch, Eindhoven, Nijmegen, Maastricht en Leeuwar den. Via een website en app voor mo biele telefoons bemiddelt MobyPark tussen parkeerders en degenen die parkeerruimte over hebben. Particulieren die hun vrije parkeerruimte aanbieden be- Dat blijkt uit het rapport Woning markt in perspectief van Bouw fonds Property Development over ontwikkelingen in Nederland, Duitsland en Frankrijk. De gewenste koopprijs van een huis is sinds 2011 bijna 50.000 eu ro gezakt. Voor een appartement is het verschil nog groter: huishou dens willen 65.000 euro minder uitgeven. De lagere prijs is het ge volg van de crisis, waardoor men sen zich minder kunnen veroorlo ven. Vooral doorstromers op de wo ningmarkt hebben hun wensen aangepast, zegt Han Joosten, hoofd marktonderzoeker van Bouwfonds. „Woningbezitters die enkele jaren geleden hun eerste huis kochten, waren blij met alles dat ze konden kopen. Nu willen zij graag doorstromen naar een overleg weg en frustreert alles en iedereen die zich bestuurlijk in zet voor goed faunabeheer", aldus Peter de Koeijer. Sterkenburgh en De Koeijer zijn bestuurlijk actief bij LTO Noord en LTO Nederland, maar zitten op persoonlijke titel in het Fauna fonds-bestuur. Koeijer: „Provin cies hebben dat recht, maar de ma nier waarop dit ging, kan gewoon niet. De provincies hoeven dit niet uit eigen middelen te beta len, zij krijgen daar geld voor van hpt Rijk." Uit de voorstellen blijkt echter dat de provincies willen be sparen op vergoedingen aan land bouwers voor wildschade. talen MobyPark minimaal 20 pro cent van de parkeergelden als commissie. Voor bedrijven vari eert dit naargelang plaats en par- keerbehoefte. De parkeerders zelf, die alle beta lingen online doen, zijn volgens MobyPark gemiddeld 60 procent goedkoper uit dan bij traditionele parkeerplaatsen en -garages. Wie bijvoorbeeld bij het Amsterdamse hotel Krasnapolsky parkeert, be taalt drie euro per uur, de helft van het bedrag dat hij kwijt zou zijn bij de iets verderop gelegen garage van Q;Park, onder de Bij enkorf. Twee Nederlandse inves teerders staken onlangs 600.000 euro in het bedrijf. Hoeveel klan ten het bedrijf inmiddels heeft, wil Manuel Cayre echter nog niet luxere woning, maar dat krijgen ze niet gefinancierd. Dus kiezen ze voor een kleinere woning. De loca tie is voor hen essentieel. Voor heen trokken jongeren naar dor pen rond de stad voor ruimere hui zen tegen lagere prijzen. Nu zien we de trend dat ze liever een klei ne woning hebben, op een goede centrale locatie." Opvallend is dat Duitsers juist meer willen besteden aan een koopwoning. Joosten: „Koopt een Nederlander rond zijn 25e zijn eer ste huis, een Duitser begint met een huurhuis en wacht tot hij een aardig spaarbedrag bijeen heeft en zijn salaris is gegroeid. Ze kunnen én willen dan goed in de buidel tasten." De groep mensen die binnen drie jaar van woning wil veranderen, is in twee jaar tijd gestegen naar 60 procent. In tegenstelling tot twee jaar geleden willen meer mensen iets nieuws kopen en niet huren. „Door de crisis hebben mensen hun verhuisgedrag uitgesteld", zegt Joosten. „We zijn toe aan een inhaalslag, zeker nu de hypotheek rente laag is. Bestaande woningen worden weer verkocht. Het senti ment is: de crisis is voorbij." kwijt. De animo voor de parkeer plaatsen is in ieder geval zo groot, dat MobyPark binnen enkele maanden actief wil worden in nieuwe steden buiten de Rand stad; niet alleen bij particulieren en hotels maar ook met parkeer plaatsen bij ziekenhuizen en uni versiteiten. „Parkeren kan dankzij onze app veel efficiënter en parti culieren krijgen de kans wat bij te verdienen. Ons concept sluit heel goed aan bij de opkomende trend van de deeleconomie", aldus Cay re. Een ander bedrijf dat daar de vruchten van plukt is bijvoor beeld het snelgroeiende Airbnb, dat overnachtingen bij particulie ren aanbiedt. Die concurreren op die manier met hotels. PARKEERGELD VERDIENEN GOES - Ondanks zes perioden met flinke stormschade was 2013 weer een goed jaar voor ZLM. Het jaar verslag toont een positief resul taat van ruim 12.5 miljoen euro na betaling van belastingen. De winst is volledig toegevoegd aan de algemene reserve. Daarmee is de financiële positie nog verder verstevigd en kan de ZLM de pre mies laag houden. Het klanten en polisbestand van ZLM groeit nog steeds gestaag. Het feit dat bijna 10% van de autobezitters in Nederland de auto definitief weg doet of inruilt voor het gebruik van een 'deelauto' heeft geen ef fect op de groei van het bedrijf. VOORKEUR CONSUMENT VERANDERT 174 m2 139m2 -20,1% .J7AM 141 m2 -18,0% 3 Ga er lekker op uit! Gratis uitgebreide brochure? Bel 0800 - 27 40 400 www.molenaar.nl DINSDAG 8 JULI 2014 garage levert geld op Lege door Jelte Posthumus MIDDELBURG - Boerenbestuurders Peter de Koeijer (Zeeland) en Peet Sterkenburgh (Friesland) stappen uit het bestuur van het Fauna fonds. Zij zijn het zat steeds weer door de provincies, verenigd in het IPO, verrast te worden. HOEVELAKEN - Nederlanders zijn be reid genoegen te nemen met een kleinere woning als die in het cen trum ligt én de prijs fors lager is. Om aan die vraag te voldoen, moe ten ontwikkelaars de komende tien jaar andere huizen en appartemen ten bouwen, vooral in de Randstad en de regio Den Bosch-Eindhoven. De app van MobyPark biedt bin nenkort ook parkeerplaatsen aan in onder meer Den Bosch, Maas tricht en Nijmegen. Het bedrijf zoekt daar particulieren en bedrij ven die parkeerruimte aanbieden. Zij kunnen daarmee volgens MobyPark honderden en mogelijk zelfs duizenden euro's per jaar ver dienen. Particulieren ontvangen 80 procent van de parkeergelden. De overige 20 procent gaat naar MobyPark. Aanbieders mogen zelf het par keertarief vaststellen. Wanneer de huurder zijn auto te laat ophaalt, mag de aanbieder de parkeerkosten verdubbelen. Nederlanders zijn in twee jaar tijd bijna 50.000 euro gezakt in het bedrag dat zij voor een gezinswoning willen betalen. GEWENSTE OPPERVLAKTE EN KOOPPRIJS PER WONINGTYPE 2011 H 2013 GEZINSWONING APPARTEMENT infographic DPd/JD I bron Bouwfonds Property Development Naar de winkel of een ommetje maken Voor binnen en buiten Ideaal om mee te nemen Verstelbare stuurkolom, armleggers en stoel Scootmobiel Smart Van 699,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11