Doden bij gevechten in Oekraïne raketten af op Caza REPORTACE 8 BUITENLAND PALESTIJNEN Belgen moeten stroom besparen Palestijnen ontvlammen bij de begrafenis van vermoorde tiener. BBC-presentator Harris krijgt vijfjaar De bekende Australische oud-BBC-presentator Rolf Harris (nu 84) is gisteren voor misbruik van vier meis jes en een vrouw tot een ge vangenisstraf van vijfjaar en negen maanden veroor deeld. De slachtoffers die Harris (ook singer-songwri ter en schilder inmiddels) aanrandde, varieerden in leeftijd van 7 tot 19 jaar. Hij beging zijn vergrijpen tus sen 1968 en 1986. De aankla gers beschreven hem als een man met een Jekyll en Hy- de-karakter. Hij maakte mis bruik van zijn faam om min derjarigen aan te randen. Depardieu opent restaurant Moskou De Franse acteur Gérard De pardieu, die sinds anderhalf jaar Russisch staatsburger is, opent in oktober een restau rant in Moskou. Het krijgt de naam Gérard en er zullen eenvoudige Russische en Franse gerechten worden aangeboden, waarvan hijzelf het meest houdt. Depardieu (65) werd Rus uit protest te gen de zogeheten 'rijkenbe lasting' van de Franse rege ring. Hij bezit al restaurants in Parijs en in België. Duitsland beperkt schaliegaswinning De Duitse regering is het eens geworden over scherpe regels voor de winning van schaliegas. Het gas mag al leen gewonnen worden op meer dan 3000 meter diep te. In hogere aardlagen mag er niets gebeuren, omdat dat een gevaar kan vormen voor het grondwater. Ook proe ven mogen alleen worden gedaan als het grondwater niet wordt bedreigd, zo is be sloten. Telefoonhacken: 18 maanden cel Oud-hoofdredacteur Andy Coulson van de opgeheven Britse krant News of the World is gisteren tot 18 maanden cel veroordeeld. Hij was eerder al schuldig bevonden aan samenzwe ring tot het hacken van tele foons, waarbij beroemdhe den, politici en slachtoffers van misdrijven werden afge luisterd. Dat leidde tot 'pri meurs' in de krant. Maandagavond zegde de Oekraïen se regering een eenzijdig staakt-het-vuren in het oosten van Oekraïne op. Het had tien da gen geduurd. De Oekraïense vei ligheidsraad overwoog gisteren er de noodtoestand af te kondigen. De gevechten lijken zich nabij of zelfs al in de hoofdsteden af te spe len van de gelijknamige afvallige regio's Donetsk en Loehansk. Tegelijk heeft de Oekraïnse presi dent Petro Porosjenko gistera vond de pro-Russische separatis ten uitgenodigd voor overleg over een nieuw bestand. De bijeen komst zou vandaag (zaterdag) moeten worden gehouden. Verte genwoordigers van Rusland en de Organisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OVSE) zouden erbij aanwezig zijn. In een telefoongesprek met EU-buitenlandcoördinator Ca therine Ashton zei Porosjenko te wachten op een voorstel over plaats en tijdstip van het overleg. Een leider van de pro-Russische separatisten heeft de Wit-Russi- sche hoofdstad Minsk geopperd. Intussen naderen de Oekraïense troepen Loehansk, op 50 kilome ter van de Russische grens, vertelt Anton Boechalo, een Oekraïense freelance journalist over de tele foon. Volgens hem is 'in feite' ook al de stadsring rond Loehansk in genomen. „Er wordt aan alle kan ten gevochten en gebombardeerd, behalve de west-"en de noordkant van de stad, waar de wegen rich ting de Russische grens leiden." Volgens Boechalo zijn onder de bevolking zeker achttien doden gevallen in Stanitsa Loehanska. „Allemaal vreedzame burgers. On der het leger en de milities vielen ook doden." De beschietingen in Karlovka- Krasnogorovka, een voorstad van Donetsk, zouden volgens een twit- terende stadsbewoner te horen zijn in het centrum van Donetsk. BRUSSEL - Belgische huishoudens moeten de komende winter let ten op hun stroomgebruik. Op die manier moet voorkomen wor den dat het hoogspanningsnet uit valt. Gezinnen die op koude, win terse dagen tijdelijk hun elektri sche apparaten uitschakelen, krij gen mogelijk een vergoeding. De oproep kwam gisteren van Mi riam Maes, de topvrouw van Elia, de Belgische hoogspanningsnetbe heerder. België heeft een gebrek aan eigen opwekcapaciteit, nu twee kerncentrales stilliggen van wege technische problemen. Ook gascentrales draaien niet, omdat ze niet rendabel zijn. Energie be sparen is volgens Maes goedkoper dan nieuwe centrales bouwen. De luchtaanvallen zijn een reactie op raketbeschietingen door Pales tijnse strijders in de Gazastrook. Die hebben gisteren weer 14 pro jectielen afgevuurd die in het zui den van Israël terechtkwamen. Is raël bestookte vervolgens de Ga zastrook met artillerie. Palestijnse media meldden dat Harnas en Is raël via Egyptische bemiddeling zouden hebben afgesproken op te houden met de beschietingen. Donderdag nog riep de Israëli sche premier Benjamin Netanya hu Hamas op te stoppen met ra- ketaanvallen op het zuiden van Is raël. Als ze doorgaan en de rust niet terugkeert in de regio, zullen Israëlische troepen krachtig optre den, zei de premier volgens de krant The Jerusalem Post. „De vei ligheid van onze burgers gaat voor alles", zei hij op een receptie op de Amerikaanse ambassade. Harnas wordt door Israël en het Westen gezien als een terroris tische organisatie. Ze controleert sinds 2007 de Gazastrook, terwijl de Fatah-beweging de Westelijke Jordaanoever bestuurt. Begin vorige maand slaagden bei de partijen er in een eenheidsrege ring te vormen voor de Palestijn se gebieden. Netanyahu riep de in ternationale gemeenschap toen di rect op deze niet te erkennen. Toen bijna twee weken later drie Israëlische tieners werden ont voerd op de Westoever liepen de spanningen op tussen Israël en de Palestijnen. Maandag werden Naf- tali Frenkel (16), Gilad Shaar (16) en Eyal Yifrach (19) dood gevon den in de buurt van Hebron. Is raël denkt dat Harnas erachter zit. „Het politieonderzoek loopt nog", zei Netanyahu gisteren. „We we ten nog niet waarom ze zijn ver moord of wie erachter zit, maar we zullen erachter komen." OOST-JERUZALEM - Shafuat is een spookwijk. De straten zijn be zaaid met stenen en hulzen van traangasgranaten van Israëlische veiligheidstroepen. Hier vonden de afgelopen dagen de hevigste rellen plaats die Oost-Jeruzalem, waar overwegend Palestijnen wo nen, in jaren heeft gezien. De moord op Mohammed Abu Kheidr, een jongen uit de wijk wiens verkoolde lichaam eerder deze week in een nabijgelegen bos werd gevonden, vervult buurtbewoners van woede en haat. Iedereen in Shafuat weet ze ker dat Mohammed het slachtof fer is geworden van een wraakac tie van extremistische Israëlische kolonisten, een vergelding van de moord op drie Joods-Israëlische tieners op de Westelijke Jordaan oever, die enkele dagen eerder werden gevonden. Complottheorieën doen de ron de, aan beide zijden. Volgens Pa lestijnen hebben joodse kolonis ten de afgelopen dagen meer kid- nappogingen in de wijk gedaan. Zij zeggen video's te hebben ge zien van Hebreeuwssprekende mannen die Mohammed een auto insleuren. Een forensisch team van de Israëlische politie onder zoekt Mohammeds dood nog en wachtte lang met het vrijgeven van zijn lichaam. „Ook een be wuste poging om ons zo lang mo gelijk zoet te houden", zegt een Palestijnse dokter die tegenover het huis van Mohammed woont. Op sociale media circuleert onder Joodse Israëliërs het verhaal dat Mohammed is omgebracht door zijn familie, omdat hij homosek sueel zou zijn geweest. Uitsluitsel over de toedracht van de moord laat nog op zich wachten, maar duidelijk is dat de lugubere moor den de gespannen verhoudingen tussen Joden en Palestijnen tot een kookpunt brengen. Honderden woedende Palestijnen verzamelden zich vrijdag voor de moskee naast het huis van Mo hammed, in afwachting van de be grafenis. Anders dan bij de klein schalige demonstraties die weke lijks op de Westelijke Jordaanoe ver plaatsvinden tegen de Israëli sche bezetting van de Palestijnse Gebieden, zijn het nu niet alleen jonge jongens die hun opwach ting maken. Jong en oud, man en rrtnyahu 'Mohammed is LONDEN Gérard Depardieu foto HH PARIJS BERLIJN LONDEN door onze correspondent Joost Bosman MOSKOU - In Oost-Oekraïne zijn do den en gewonden gevallen in ge vechten tussen het Oekraïense le ger en pro-Russische milities. Hoe veel slachtoffers er precies zijn, is moeilijk te bepalen. TEL AVIV - Israël heeft gisteravond de dichtbevolkte Gazastrook ge bombardeerd. Een woordvoerster van het leger zei dat 'drie installa ties' van de Palestijnse beweging Harnas doelwit waren. door onze correspondent Jan Franke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8