Lebensunwert SPECTRUM 15 standplaats Duitsland Bob van Huët puilde er bijna uit." Ze laten hun baby in Boston onderzoeken. Het blijkt dat ze een craniosynostosis heeft, een ver groeide schedel. Om te voorkomen dat de druk op de oogjes te groot wordt, zal ze snel geopereerd moeten worden. Maar er is een probleem: Ma ria Cristina zal de operatie waarschijn lijk niet overleven zo lang ze lijdt aan de hartkwaal die zich heeft geopen baard. Maar de Amerikaanse cardio loog die de baby onderzocht, wil haar pas na twaalf maanden opereren. De prins en zijn vrouw zijn ten einde raad en kloppen uiteindelijk aan bij een bevriend arts in Brazilië. Als Killy zeven maanden oud is, wordt ze geo pereerd aan haar hart in Sao Paulo. Twee maanden later, op het nippertje, corrigeert een chirurg in New York haar schedel. „Pas toen dat allemaal achter de rug was, gingen we eens na denken over het syndroom van Down", vertelt Stella. Het blijft niet bij nadenken. Stella sluit zich aan bij een net opgerichte oudervereniging voor Downpatiën ten. De informatie die ze heeft verza meld over Down, deelt ze met andere ouders. „Je moet je voorstellen dat de situatie in Brazilië in die tijd com pleet anders was dan nu", zegt Joao. „Nu zie je gehandicapten op televisie en op straat. Toen niet. De maatschap pij stond er ook niet open voor. Er wa ren veel vooroordelen." Stella en Joao hebben daar schijt aan. Ze nemen hun dochter gewoon mee naar cafés, naar restaurants, naar het strand van Ipanema, naar familiefees ten en op hun reizen naar Europa. „Voor ons is ze normaal", stelt Joao. Toch is het een lonely story, vindt Stella. Het eerste jaar met Maria Cristina is een beproeving. Een zoek tocht. Maar het had erger gekund. De baby had kunnen overlijden. Dat dra ma is ze bespaard gebleven. Stella: „Maria Cristina was altijd vro lijk, net als nu." Joao: „Ze is de meest blije persoon die ik ken." Als ze 2 is, begint Killy te lopen en ze gaat naar een gewone school. Maar als ze 5 jaar oud is, krijgen haar ouders opeens een telefoontje van de school directeur. Er is een speciale school ge opend voor kinderen met een beper king, Maria Cristina kan niet langer in haar oude klas blijven. „Een klap in ons gezicht", weet Stella nog. „Ze hield ontzettend van school." Joao: „Ze was een gangma ker." De prins en prinses zijn niet van plan hun dochter naar de speciale school te sturen. „Ons grootste gevecht is altijd geweest", legt Joao uit, „laten zien dat kinderen met een handicap prima kunnen functioneren tussen andere kinderen. Dat is goed voor beide kan ten: ze leren van elkaar. We wilden dat Maria Cristina 'gewone' vrienden zou maken, een sociaal netwerk zou opbouwen. Dat vonden we belangrijk voor haar toekomst." Na het telefoontje van de schooldirec teur bezoekt Stella zeven basisscholen in Rio de Janeiro. Allemaal weigeren ze Maria Cristina aan te nemen. 'We zijn er niet op voorbereid' is veelal het argument. Stella: „De mensen waren zo bang voor Down." Maar moeder geeft niet op en uiteindelijk vindt ze een goede school voor haar dochter, een kleine, christelijke school waar dit 'Down kind' welkom is. Dat is precies waar zij en Joao voor knokken in hun land. Ze willen dat Killy de mogelijkheden krijgt te leren wat ze kan leren. Haar ouders huren ook een privéleraar in. Maria Cristina leert lezen en schrij ven. En nog veel meer (windsurfen, om maar iets te noemen). Joao: „We vonden het belangrijk dat ze nooit zou twijfelen aan haar eigen waarde." Hij lacht: „Nou, dat is gelukt. Haar eigenwaarde reikt tot aan de maan." Stella lacht mee. „Als ik er maar 10 procent van zou hebben." Maria Cristina stoot haar moeder aan. Ze heeft haar bord leeg. Mag ze haar oude iPad weggeven aan wie ze wil? vraagt ze. Stella knikt. Natuurlijk, lief je. Killy roept Brenda, de 10-jarige dochter van de kok. Ze schraapt haar keel en gaat aan het hoofd van de tafel staan. „Lieve Brenda. Deze iPad is nu voor jou." De officiële overhandiging gaat gepaard met twee dikke zoenen - Brazilianen zijn erg fysiek. Aan tafel applaudisseren we, Brenda knikt be scheiden. Joao vertelt dat zijn dochter dol is op official moments. Van niets maakt ze een plechtigheid, liefst met zichzelf in de hoofdrol. Natuurlijk was het een teleurstelling dat Maria Cristina niet geboren werd als „the perfect daughter that society tells you to have", zegt de prins. Maar die teleurstelling had weinig te ma ken met zijn koninklijke wortels. „Het voelde als rouwen", weet Stella nog. „Je moet accepteren dat het idea le kind waarvan je had gedroomd, er niet is gekomen. Ik weet nog dat ik me zo slecht voelde toen ik met de pasgeboren Maria Cristina uit het zie kenhuis kwam. Onze portier zei 'hoe ra, de baby is er.' Ik had het gevoel dat ik had gefaald, want ik wist dat er iets niet goed was." „We lachen veel, maar soms huilen we een beetje, Ana Marie", zegt Joao. Belangrijkste is dat de maatschappij ten goede is veranderd, vindt hij. In Brazilië worden kinderen met een be perking nu omarmd. Ze krijgen steun waar mogelijk. Zijn land is 'politiek correct' geworden. Als prins heeft hij daaraan kunnen bijdragen, een voor beeld kunnen zijn. Keizer Pedro de Tweede zou trots op hem zijn ge weest. „Met haar boeken verdient Killy zelf geld", vertelt Stella met een glimlach. „Ze zegt dat ze spaart voor de toe komst." Voor straks, als ze getrouwd is met haar eigen prins. Een vrouw kijkt ons strak aan. Ze lijkt te wnt warm gekleed voor deze zomerse dag in Baden-Württemberg. Dan kakelt de fragiele dame opeens. Letterlijk, als een kip. Niemand kijkt er van op. Hier mo gen volwassen mensen kakelen, of- best wel een beetje eng - plots keihard schreeuwen. Hier spelen vijftigers met zand en staren vluchtige ogen in een parallelle wereld. Want Grafeneck biedt een veilig heenkomen aan verdwaalde geesten. Op de heuvel naast het domine rende en wat unheimische kasteel staan moderne, houten paviljoenen. Het oogt vriendelijk en sociaal, een beetje als Het Dorp bij Arnhem. Een klein ge handicaptenparadijsje op een Duitse heuvel. Maar dan dat bordje. Naast de sporthal met skippy ballen. Vlakbij de kippenfarm waar van de houten schuur een idee geeft hoe het er hier destijds moet hebben uitgezien. Even boven het gras valt te lezen. 'Hier stand das Gebaude in dem in Jahre 1940 10654 Menschen durch Gas ermordet wurden'. De af metingen van dat gebouw waar ruim 10.000 mensen werden vergast, staan er ook bij: 12,3 meter lang en 6,3 me- B* ter breed. Het lieflijke Grafeneck was een gru- weloord. Op deze plek maakten de nazi's voor het eerst werk van hun zo geheten Aktion T4. Een aan de Berlijnse Tiergarten- strasse 4 bedachte 'oplossing' voor het 'gehandicap tenprobleem'. Voor de heilstaat 'nutteloze' mensen die de belastingbetaler alleen maar geld kostten ('Een geesteszieke die 60 jaar oud wordt, kost u ge- middeld 50.000 Reichs Marken!', zo staat het op pro- paganda-affiches uit die tijd) werden hier opge ruimd. Grafeneck heeft de sinistere primeur van de eerste vaste (er waren ook mobiele varianten) gaska mer op Duits grondgebied. De afmetingen weten we dus. Groot genoeg om in een jaar tijd 10.654 zie ke en gehandicapte zielen met het stempel 'lebens unwert' (onwaardig om te leven) te doen stikken. Er is na de oorlog een Gedenkstatte aangelegd. Een monument met een regenbestendig boek met daar in alle namen van degenen die hierheen werden ge sleept uit inrichtingen in vooral Beieren en Ba den-Würtemberg. De mensen bij wie nooit enig kwaad tussen de oren had gezeten, arriveerden in bussen. Andere bewoners van Grafeneck konden wel vermoeden wat die enkele reizen betekenden, maar zeker weten deden ze het lange tijd niet Alle 'verzorgers' kwamen immers van elders, niemand van hier mocht er werken, vertelt een man die het herdenkingsmonument bezoekt. Zouden wij dat doen? Een modern gehandicapten centrum neerzetten op een locatie waar men onge veer het meest gruwelijke liet gebeuren met de meest kwetsbare en weerloze mensen. Ik denk het niet. We willen zoiets liefst vergeten. Maar daar staat ze nog steeds, de kakelende me vrouw van Grafeneck. En eigenlijk moet ze daar ook kakelen. Juist daar. Alsof ze een lange neus maakt naar dr. Karl Brandt, Hitiers lijfarts en groot voorvechter van T4; beul van tienduizenden Duitse gehandicapten. In 1948 werd hij opgehangen we gens misdaden tegen de mensheid. Dit verhaal is een ingekort hoofdstuk uit een nog te verschijnen boek over kinderen met een beperking uit alle delen van de wereld. Het Liliane Fonds werkt aan de tot standkoming mee. reageren? spectrum@depersdienst.nl •fff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 79