Ze stamt af van de laatste Zuid- Amerikaanse keizer, maar heeft ook het syndroom van Down: prinses Maria Cristina de Orleans e Braganqa. 14 SPECTRUM buitenland isschien is Ma ria Cristina wel de enige of ficiële prinses ter wereld met het syndroom van Down. Haar vader is Dom Joao de Orleans e Braganqa, nazaat van Pedro de Twee de, die tot 1889 keizer was van Brazi lië. „Noem me maar Joao", had hij eer der deze middag gezegd. Dom is zijn adellijke aanspreektitel, maar die toe voeging vindt hij niet nodig. Joao (1954) is gewoon Joao. „Pedro de Twee de stond bekend om zijn eenvoud. Daar hecht ik ook aan. Een prins hoort dicht bij het volk te staan, zijn land te dienen." Als zijn grijze terreinwagen de straat in draait, sta ik al tien minuten op hakjes te wachten bij mijn bed breakfast, gekleed op het koningshuis. Ik zwaai als ik hem zie - dit is onmis kenbaar de prins die ik via Google af beeldingen heb bestudeerd: volle bos grijzend zwart haar, sexy stoppel baardje, leuke ogen. Hij gooit het por tier open. „Sorry dat ik te laat ben. tenrichtingsweg. Ik moest een extra rondje maken." Twee zoenen, een war me omhelzing. „Stap in, Ana Marie." Hij gooit zijn wagen tussen de rijen auto's die zich een weg proberen te ba nen door Rio de Janeiro. We gaan op weg naar Stella, zijn ex-vrouw. Doch ter Maria Cristina woont bij haar. Ze mogen dan sinds een paar jaar niet meer getrouwd zijn, Stella en hij zijn goede vrienden. De prins achter het stuur is onderne mer. En natuurfotograaf. En surfer. „Ik surfte al op Bali in de jaren zestig, toen daar nog helemaal niemand naar toe ging", vertelt hij. „Ken je het boek Island van Aldous Huxley? Gaat over een utopische samenleving. Tot ze ontdekken dat er olie in de grond zit. De waarde van geld wordt belangrij ker dan de waarden van de mensen. Heel actueel." Dom Joao praat onafgebroken verder. Of hij Willem-Alexander kent? Ja, wel eens ontmoet. „Hij en zijn vrouw zijn erg populair in jouw land, toch? Zij ziet er heel gelukkig uit." Ik vertel hem dat hij zijn populariteit te dan ken heeft aan haar. De stijve WA werd een vlotte boy met de zwierige prinses aan zijn zijde. „Ah, suddenly latin blood came in, haha!" Dat vindt Joao mooi. Zijn bulderende lach waait door de open ramen de auto uit. We komen bij het huis van zijn ex-vrouw. Stella Lutterbach (1958) is een gerenommeerd architect. Stella blijkt een prachtige, slanke verschij ning in een simpele zwarte jurk. Joao geeft haar twee zoenen en vraagt waar Maria Cristina is. „Boven, met haar begeleider. Ze krijgt computer les. Maar ze is er beter in dan ik!" De prins introduceert de journalist uit Nederland. Stella knikt. Ze kent Amsterdam. En Rem Koolhaas. „Kijk, Ana Marie, daar is onze ster", roept de prins uit. In een katoenen zo- merjurkje komt Maria Cristina de ka mer binnen. Haar stem is nog luider dan die van haar vader als ze Joao be groet en de hond bij zich roept. Maria Cristina is echt een ster en dat weet ze. Ze schreef al twee boeken en gaf interviews op tv. Ze schrijft over vrienden, familie en dieren. Maria Cristina de Orleans e Braganga - of Killy, zoals haar ouders haar lief kozend noemen - komt in december 1989 ter wereld in een ziekenhuis Rio de Janeiro. 'Ze is anders', denkt Stella als ze de baby ziet. Het kindje lijkt niet op haar zoon, die drie jaar eerder is geboren, en ook niet op andere kin deren in de familie. Ze vraagt de kraamvisite of die ook iets geks ziet, maar niemand deelt haar zorgen. Ma ria Cristina is 'schattig'. De arts stuurt het jonge gezin naar huis. Stella blijft ongerust. Een arts bevestigt dat er iets is met de baby en zegt dat hij een bloedtest wil doen. Twee maanden na haar geboorte blijkt dat ze het syn droom vam Down heeft. En als Maria Cristina borstvoeding krijgt, loopt ze paars aan - later zal blijken dat dat een gevolg is van haar hartafwijking. „We maakten ons toen nog geen zorgen om haar syndroom, maar vooral om haar hoofd", vertelt Stella. „De linker kant van haar gezicht was groter dan haar rechterkant." Joao: „Een van haar oogkassen lag niet in haar gezicht, maar erop. Haar oog «De mensen in Brazilië waren vroeger zo bang voor Down Maria Cristina door Annemarie Haverkamp Stella Lutterbach Annemarie Haverkamp (1975) is schrij ver en journa list. Over haar meervoudig ge handicapte zoon Job publi ceerde ze meer dere boeken. Ze reist de we reld rond om 'beroemde' ouders van ge handicapte kin deren te inter viewen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 78