Vondst zeldzame korstmos doet je wel even jubelen SPECTRUM 7 (Groede, Hoek, Philippine, Hulst en Clinge). Die van zowel Oud-Vossemeer als Dreischor gelden sinds 1996 als rijks monument. Toch dreigde de toren van Dreischor nadien te verkomme ren. De gemeente besteedde er wei nig aandacht aan en het monument viel ten prooi aan vandalisme en be kladding. Hugo Doeleman van Vere niging Stad en Lande bekleedde in 2005 de toren met een zwarte wim pel als teken van 'monument in ge vaar'. Het heeft geholpen. De gemeente ver kocht de toren niet veel later aan Stichting Monumenten Schou- wen-Duiveland. Die ging er voortva rend mee aan de slag, want in 2009 volgde een restauratie en sindsdien staat de toren er weer goedgemutst en vitaal bij. De wereld is veranderd. De stroom- productie- en consumptie is verveel voudigd. „Inmiddels gebruiken we zo veel energie, dat we al lang niet meer met 10 kilovolt toekunnen", zegt Rosmolen. „In de jaren tachtig en ne gentig zijn we naar 50 kilovolt ge gaan." De toren blijft, als trotse erfenis van hoe het ooit begonnen is. Rosmolen is dan ook blij met de restauratie. „Ik heb ook tegen de stichting gezegd: zet er wel een plaquette bij met wat informatie, zodat men ook weet wat het is. Enig besef van historie is toch belangrijk." En er zit nog meer in het vat, want ook de toren aan de Hoge Maireweg in Oosterland, eigendom van de Stichting der Heerlijkheden Ooster land, Sirjansland en Oosterstein, krijgt een nieuw leven. Recent werd bekend dat het bouwwerk, waarvoor al een sloopvergunning was afgege ven, geschikt wordt gemaakt als on derkomen voor uilen, zwaluwen en egels. De toren staat, alsof het zo moet zijn, juist nu in de steigers. De vierkante kilometer van Dreischor wordt in kaart ge bracht met twaalf thema's ('ankerpunten') als leidraad. Een van die ankerpunten is pakhuis bij buurtschap Bel den. Daarmaar vooral ook elders in de omgeving, zijn korstmossen in kaart gebracht. Klaas van Dort is lichenoloog, ofwel korstmosdeskundige. Hij beoefent zijn vak met hart en ziel. „Het is een uit de hand gelopen hobby. Het is ge woon leuk om altijd te proberen nieu we soorten te scoren. Noem het jachtinstinct. Het is een afwijking, maar niet gevaarlijk." Samen met vakbroeder Han van Dobben trok hij naar Zeeland om in het kader van Venster op de Wereld een dag lang naar korstmossen te speuren. Ze beperkten zich niet tot 'de vierkante kilometer', maar speurden ook elders in Dreischor en in Schud- debeurs rond. De excursie was de moeite meer dan waard. „Zee land blijkt een verrassende provincie", zegt Van Dort. „Wij werden echt enthousiast. We hebben onder meer een soort ontdekt die bijna uitgestor ven was: lipschaduwmos. Die is echt zeldzaam en lastig te herkennen. Er zijn slechts vier bekende groeiplaatsen in Nederland, waarvan nu twee in Zeeland. Als je die vindt en het wordt officieel be vestigd, dan sta je wel even te jubelen." Op de essen rond de begraafplaats van Dreischor bleek massaal limoen-schriftmos voor te komen. „Deze soort profiteert van de opwarming van de aarde. Korstmossen zijn immers een symbiose tus sen algen en schimmels en algen houden van warmte. Limoen-schriftmos breidt zich momen teel dan ook heel erg uit." De onderzoekers stuitten ook op een soort die voor heen hier niet of nauwelijks voorkwam: schorssteel tje. „Die groeit op dikke, scheve bomen, op drogblij- vende delen van de stam. Voor Zeeland was schors steeltje voorheen zeldzaam, omdat je weinig oude, dikke bomen had doordat het gebied onder water heeft gestaan. Nu de bomen steeds groter worden, zie je de soort - waarvan we dachten dat die alleen in het rivierengebied voorkwam - ineens ook in Zeeland opduiken." Het zijn dat soort onverwachte constateringen die het vak voor Van Dort zo boeiend maken. „Ik doe al jaren onderzoek, maar ik verbaas me nog steeds." ZATERDAG 5 JULI 2014 Sinds de restauratie van vijfjaar Deze serie komt tot stand in samenwer king met onderzoeksinstituut Alterra van Wageningen UR. De volgende afleve ring verschijnt zaterdag 19 juli. Volg ook het weblog van de onderzoe kers op www.pzc.nl/dreischor. Voor meer informatie over het pro ject zie www.vensteropdreischor.nl. ALTERRA WAGENINGEN geleden staat de transformator toren van Dreischor er weer goedgemutst en vitaal bij. foto Dirk-Jan Gjeltema Een van de onderzoekers bekijkt korstmossen op de leilinden rond de kerk van Dreischor. Daar groeit veel kauwgommos, maar ook de vrij zeldzame donkere schotelkorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 71