Groei medicijngebruik 'door financiële prikkel' BINNENLAND 7 Kinderen met gedrags- en leerproblemen krijgen steeds vaker medicatie. Ouders en scholen gaan echt niet over één nacht ijs. WAGENINCEN - De oudste dochter van Tonia Rijlaarsdam uit Wage- ningen kwam bijna elke dag hui lend thuis van school. Als kind met ADHD en NLD, een non-ver bale leerstoornis, had ze moeite mee te komen. „Vakken als reke nen en lezen gingen in groep 3 in zo'n hoog tempo voor haar", zegt moeder. „Rory voelde zich niet be grepen, kon lastig vriendschap pen sluiten. Alleen als ze naar de scouting ging, lachte ze nog. Maar dat was eens in de week." Het kon zo niet langer, besloten Tonia en haar man. Eerst stuur den ze Rory naar kinderfysiothe- rapie. Die sloeg onvoldoende aan. Ten einde raad besloten ze terug te gaan naar de huisarts, die Con- certa voorschreef. Het medicijn, in combinatie met een andere aan pak thuis, maakt dat Rory, inmid dels 9 jaar, nu gelukkig is. „Ze floreert, voelt zich geaccep teerd", constateert Tonia. „We zor gen voor meer rust en structuur, 's Zondags nemen we bij het eten de week door. Wanneer papa tot laat moet werken bijvoorbeeld, of wanneer ze een afspraak met de tandarts heeft." Het besluit om medicijnen te nemen, viel niet zo maar. Er ging een traject van ruim een jaar aan vooraf. „Als ouder is medicatie echt een van de laatste dingen waar je naar grijpt. Je moet duizenden formu lieren invullen en medisch-psy- chologische testen doorlopen." Steeds vaker krijgen kinderen en Het idee ontstaat dat scholen graag labelen om geld te krijgen. Het is niet zo zwart-wit 5 vragen over achtergelaten baby •*- Om te beginnen moeten we ervan uitgaan dat de vrouw ook daadwerkelijk de moeder van de baby is en er verder geen vader in beeld is. De baby is liefdevol opge vangen door de jeugdpolitie, Ontdek de Noorse Fjorden voordelig met Holland America Lfie! jongeren met ADHD geneesmid delen zoals Ritalin en Concerta. De Gezondheidsraad zei donder dag dat het gebruik van Ritalin de afgelopen jaren is verviervoudigd. Toch lijkt terughoudendheid bij medicijnen de norm, zowel in de zorg als het onderwijs. „In Neder land begint het idee te ontstaan dat scholen graag labelen om geld binnen te krijgen, maar zo zwart wit is het niet", zegt Tonia, naast moeder ook vmbo-docent. „Als le raar kun je iets signaleren, maar ik zal nooit zeggen: dat kind moet aan de medicijnen. Die positie hebben wij niet. Hooguit zal ik het zeggen als ik constateer dat een kind dat Ritalin gebruikt een depressieve indruk maakt." „Het zijn de ouders die beslis sen", bevestigt ook Mirjam Blan ken, juf op De Meidoorn in Kerk- driel. Zij houdt een blog bij over ADHD in het onderwijs. „Als een kind 's morgens tegen mij zegt dat het nauwelijks heeft gegeten, omdat het misselijk is door de bij werkingen, of slecht heeft gesla pen, maak ik me wel zorgen." De praktijk is weerbarstig, meldt Balans, de vereniging voor ouders van kinderen met een leer- en/of gedragsstoornis. „Wij krijgen ook meldingen van ouders die op school gezegd wordt: 'als het kind niet aan de medicijnen gaat, kun nen wij het niet helpen'", zegt een woordvoerster. „Er zou echt meer geïnvesteerd moeten wor den in ondersteuning van deze kinderen. De school zou veel kun nen opvangen. Medicijngebruik is het laatste redmiddel. Als een kind jaar in, jaar uit niet kan pres teren door concentratieproble men, moet je er niet tegen zijn." Een deel van de oorzaak van het gestegen gebruik moet gezocht worden in de zorgconsumptie. „Die is toegenomen, maar het aan tal psychische aandoeningen niet. Een deel is dus misschien een in haalslag, gevolg van meer bewust zijn over deze stoornissen. Een an der deel is de veeleisendheid van de maatschappij. En mensen scha men zich er minder voor." maar Bureau Jeugdzorg zal de kin derrechter zo snel mogelijk vra gen een voorlopige ondertoezicht stelling (OTS) uit te spreken. De baby gaat dan voor maxi maal drie maanden naar een pleeggezin. Als de biologische ouders afwezig zijn, zoals in dit geval, kan zo'n beslissing binnen enkele uren worden genomen. Alleen als de moeder niets meer van zich laten horen. Doet ze dat wel, dan moet ze in elk geval drie maanden wachten op een beslis sing van de rechter of de OTS al dan niet wordt verlengd. Dat gaat niet zomaar. In die drie DEN HAAG - Scholen hebben er baat bij als kinderen worden ge test op ADHD. Ze sturen kinde ren naar de arts voor een test om dat ze extra geld krijgen voor de begeleiding van erkende ADHD- leerlingen, stelt de Gezondheids raad. Gevolg: er zijn steeds meer erkende ADHD'ers. Het aantal kin deren dat het rustigmakende me dicijn Ritalin slikt, is in een paar jaar verviervoudigd. Dat is reden maanden onderzoekt de Raad voor de Kinderbescherming de si tuatie. Op basis van die bevindin gen beslist de rechter of de OTS voortduurt. In dit geval ligt verlen ging voor de hand, vooral omdat de moeder volgens de politie geen vaste woon- of verblijfplaats heeft. Het is wel mogelijk dat moeder en baby worden here nigd, maar de moeder staat dan onder constant toezicht van Jeugd zorg. Dat is niet vrijblijvend en niet vrijwillig. Er wordt een ge zinsvoogd benoemd, die helpt bij de opvoeding en in de gaten houdt of de baby in een veilige omgeving kan opgroeien. In principe een jaar. Tot het kind 18 jaar is, kan de rechter de maatregel elk jaar weer verlengen, als die vindt dat er nog altijd pro blemen zijn. tot zorg, vindt de Gezondheids raad. Volgens voorzitter Petra van Haren van de Algemene Vereni ging van Schoolleiders is er geen sprake van een financiële prikkel. „De arts bepaalt of een kind ADHD heeft. Wie zijn wij om dat in twijfel te trekken." Van Haren spreekt tegen dat scholen minder afwijkend gedrag accepteren. Er zitten juist meer kinderen in de klas die extra zorg nodig hebben. ZATERDAG 5 JULI 2014 Fjorden cruise vanaf Rotterdam Rotterdam**** 8 dagen, volpension Noordelijke of zuidelijke route Vertrek vanuit Nederland Nederlandssprekende hostess' Alle maaltijden inbegrepen BéTr Per persoon v.a. Genoemde prijzen zijn vanafprijzen ihcl. kortingen per persoon en o.b.v 2 perr,. met vertrek in de periode 6 juli t/m 31 september 2014. Kijk op Arke.nl voor de voorwaarden. Prijswijzigingen, zet- en drukfouten voorbehouden. 'Gegarandeerd bij vertrek op 19. 26 juli. 30 augustus en 6 september 2014. door Paul Bots en Lilian Dominicus Tonia Rijlaarsdam, moeder Een moeder neemt haar baby mee als ze kleding gaat stelen in een Feyenoord-fanshop. Ze wordt betrapt, neemt de benen en laat het kind achter. Ze is opgepakt. door Dick Hofland "I Wat nu? In samenwerking met Holland America iJne A KjiffUtnt* *y Wat houdt dat in? 3 Groeit het kind dan de komende jaren op in dat pleeggezin? 4 De moeder kan haar baby dus nog wel terugkrijgen? fl Moeder Tonia met dochter Rory van 9 jaar die ADHD heeft en medicijnen slikt, foto Flip Franssen/HH 5 Hoe lang duurt dat?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7