SPECTRUM 5 broedgelegenheid. Hier zijn geen roof dieren zoals vossen of bunzingen." En ook geen mensen. Om de vele broedvogels niet te storen, is het ei land streng verboden gebied voor pu bliek. Dat loont. Dankzij de rust is Spuitkop een vogelwalhalla; niet al leen voor lepelaars, maar ook voor tal van andere soorten. Zoals meeuwen, kluten, ganzen, eenden, zwanen, scholeksters, strandplevieren en kievi ten. Overal liggen nesten verborgen in de struiken en in het hoge gras, maar we zien ze ook gewoon op open terrein. We moeten behoedzaam lo pen om niet op eieren en kuikens van brandganzen en meeuwen te trappen. Toch dreigt gevaar in het paradijs, blijkt een half uurtje later. Vlakbij on ze boot liggen bloederige kadavers van jonge meeuwen, de koppen eraf gebeten. Geen vossen, maar - bijna net zo erg - bruine ratten, conclu deert de boswachter tot zijn schrik. Hij was er al min of meer op voorbe reid. Onlangs heeft hij kleine holen gezien aan de rand van het eiland. Maar nog geen slachtoffers, zoals nu. „Als we hier veel bruine ratten krij gen, is de ellende niet te overzien. Ze zijn een grote bedreiging voor de bo dembroeders, dus ook voor de lepe laars. Hier moeten we echt wat aan gaan doen." Als we terugroeien, zien we de lepe laars nog steeds samenklonteren op het strand, wakend over hun jong. Straks in augustus en september gaan ze rondvliegen. Ook over het vaste land, op zoek naar voedsel. Dat bete kent dat mensen in de omgeving van Bergen op Zoom de vogels kunnen waarnemen. „Geweldig toch. Dit is een vogel die je hier tien jaar geleden nog maar zelden zag!" «mm® V ZATERDAG 5 JULI 2014 lepelaars 7 vm - -1?; Beelden van de lepelaarskolonie op het eiland Spuitkop in het Markizaatsmeer. foto's Erik de Jonge en Riet Pijnappels ©reageren? spectrum@depersdienst.nl De lepelaars en andere vo gels op het eiland Spuitkop in het Markiezaatsmeer zijn (met een verrekijker) te zien vanaf een vogelkijk- hut. Die is vanaf het bezoe kerscentrum De Kraaijen- berg te bereiken via een wandelpad van ongeveer 2,5 kilometer. In het bezoe kerscentrum aan de Fia- nestraat 21 in Bergen op Zoom is bovendien tot het einde van het najaar een fo to-expositie te zien over le pelaars en de vogeltrek. Daar hangen onder meer fo to's van boswachter Erik de Jonge. Wie op de hoogte wil blijven van de ontwikke lingen op het vogeleiland Spuitkop, kan Erik de Jonge volgen via Twitter: @BoswachterEd Meer informatie op: www.brabantslandschap.nl www.erikdejongenatuurfoto- grafie.nl6

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 69