v Een mooi bedrijf met een lange historie is niet meer. Glasfabriek Sas van Gent heeft na 115 jaar de deuren gesloten. 'Het viel koud op ons dak'. 2 SPECTRUM reportage F Op de balie bij de entree van het kantoor van Sas Glas staat een folder van moederbedrijf Saint-Gobain. 'Saint-Gobain is of all of us', luidde de oorspron kelijke tekst op het voorblad. Het woordje 'is' is doorge streept en vervangen door 'was'. Het is duidelijk, moederbedrijf Saint-Gobain heeft afgedaan voor de medewerkers van Sas Glas. In het kantoor dat pas juli 2011 officieel is geo pend, heerst maandagmiddag rust. De personele be zetting is nog groot. Tien, vijftien medewerkers zijn aan het werk achter hun computers. Het moder ne, kleurrijke en strak vormgegeven kantoor moest het visitekaartje van Sas Glas worden. Het bedrijf leek een nieuwe toekomst tegemoet te gaan. Exact drie jaar later is het voorbij voor de Glasfa briek Sas van Gent. Het personeel moest vrijdag 4 april bij elkaar komen. „Een nieuwe reorganisatie, bevriezing van het loon, misschien wat inleveren." Dat had Carlo Goethals (58) van te voren verwacht. Hij werkt al sinds november 1972 bij het bedrijf in de productie. „We wisten wel dat het niet zo goed ging, maar sluiting van de fabriek, dat viel koud op ons dak." Goethals is een geboren en getogen Sassenaar. Hij is vergroeid met Sas Glas. „Mijn vader werkte er, zijn broer, zijn zus, twee neven van mijn vader. Toen ik hier begon, was het echt een familiaal be drijf. Van vader op zoon gingen mensen hier aan het werk. Dat familiale is er wel afgegaan, na al le reorganisaties." Het einde van Sas Glas mag voor wellicht het leeuwendeel van het per soneel als een verras sing gekomen zijn, een complete verrassing kan het ook weer niet zijn geweest. Mark Visser (47), algemeen directeur van het bedrijf sinds ok tober 2012, vertelt in alle openheid dat de produc tie de laatste jaren enorm was gedaald. Hij spreekt van een volume daling van vijftig a zes tig procent en zicht op verbetering van de markt was er volgens hem niet. „Er viel niet meer tegenop te reorganise ren of te bezuinigen." Sas Glas maakte de mooiste glasproducten, kleur rijk, niets was te gek. Het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid op het Mediapark in Hilversum is er het bekendste voorbeeld van, maar zeker niet het enige. De glasfabriek leverde wereldwijd glazen ge velbekleding, tot in China, de Verenigde Staten, Audstralië en Saudi-Arabië. Na tot eind jaren zeventig onder meer Securit-au- toruiten te hebben geproduceerd voor Volvo, Daf en Ford legde Sas Glas zich toe op glasspecialitei ten; zonwerend, isolerend, gecoat, gezeefdrukt. De Glasfabriek Sas van Gent had, met ruggesteun van het grote moederconcern Saint-Gobain, een sterke marktpositie. „Maar we zijn langzaam maar zeker ingehaald", geeft Mark Visser als verklaring voor de vooral de laatste jaren sterk teruggelopen productie. „Vroeger exporteerden wij naar het Verre en Mid den-Oosten, nu importeert Europa uit het Verre Oosten. De crisis die de bouw in Europa sinds 2008 teistert, kwam daar nog bovenop." In de visie van Mark Visser was er niet meer te genop te boksen, ondanks pogingen het lek bo ven water te krijgen. Sas Glas betrok drie jaar geleden niet voor niets een nieuw kantoor en haalde ook niet voor niets in juli 2012 een productie lijn voor gelaagd glas - afkomstig van een zusterbe drijf- naar Sas van Gent. De Sasse glasfabriek had het volgens Mark Visser al jaren moeilijk. De afgelo pen acht tot tien jaar is verlies geleden. Mark Visser geeft geen cijfers. Hij spreekt over het afgelopen jaar over 'een substantieel verlies'. Sas Glas heeft het, zo te horen, nog lang volgehou den. Het is speculeren, maar dat lijkt te danken aan een man aan de top van Saint-Gobain Midden-Euro pa met wortels in Sas van Gent, Paul Neeteson. Hij verrichtte 1 juli 2011 de officiële opening van het nieuwe kantoor en sprak vol liefde over de Zeeuws-Vlaamse poot van de Franse multinational. Wat wil je ook? Zijn vader Peter Neeteson was ja renlang directeur van Sas Glas. Paul Neeteson had nog gewoond in de directiewoning aan de Poel straat, achter de fabriek, wat jarenlang als 'spook huis' te boek stond en in 2011 op verzoek van de bu ren is gesloopt. Paul Neeteson is september vorig jaar teruggetre den als directeur van Saint-Gobain Midden-Europa. En dan valt in april 'opeens' het besluit Sas Glas te sluiten. Toeval of niet? Paul Neeteson is niet te be reiken, Mark Visser wil er wel iets over zeggen. „Hij was heel erg betrokken bij Sas van Gent", weet Vis ser. „Hij kende hier ook veel mensen. Dat zal zeker geholpen hebben, maar het gaat te ver om te zeg gen dat hij er altijd voor heeft gezorgd dat Sas Glas kon blijven bestaan." Jan Lonink, burgemeester van Terneuzen, is ervan overtuigd dat het van groot belang is geweest dat 'een bekende van Sas Glas' in de top van Saint-Go bain zat. „De echte beslissingen binnen zo'n groot concern als Saint-Gobain worden op het hoofdkan toor genomen, in Aken (waar de divisie Midden-Eu ropa zit, red.) en in Parijs. Sas Glas ligt daar ver van daan, maar bij Paul Neeteson stond de fabriek op het netvlies." Sas Glas kende meer vrienden. De provincie, de ge meente Terneuzen en het havenbedrijf Zeeland Seaports staken financieel hun nek uit om de oude, verlaten bedrijfsgebouwen - deels nog uit 1899 - naast de huidige vestiging te slopen. Dat gebeurde drie jaar geleden. Al met al was 2,4 miljoen euro 'Er viel niet meer tegenop te reorganiseren' door Harmen van der Werf Directeur Mark Visser Lege machine in productiehal van Sas Glas. Geprint glaspaneel, één van de specialiteiten van Sas Glas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66