Domburg is linksbaan Mevrouw Heyse-Tak SPORT 19 622 leden t Steijn Poortje Het kleinood schudt als een eitje op een lepel. Sinds 1916 is deze prijs beschikbaar voor de clubkampioen bij de heren. Toen mr. J.H.C. Heijse deze vijf keer had gewonnen, mocht hij hem houden en kwam er een nieuwe tro fee. In de oorlog is deze kwijtgeraakt. In de jaren zeventig werd deze echter out of the blue te ruggevonden door dr. W.K. Schuling op een rommelmarkt. Er wordt nu nog steeds om ge speeld. Van de geste dat een meervoudige win naar de beker mag houden, is echter afgestapt. „Eigenlijk is het een klein wonder dat de baan er nog is", zegt Van de Poel. „Na de Tweede Wereldoorlog was de baan afgeschreven. De Duitsers hadden er de zwaarst bewapende bat terij langs de Walcherse kust geplaatst. Bun kers stonden hier en enorme kanonnen." Van de Poel wijst richting hole 1. Kustbatterij W17, zoals deze officieel heette, had een belangrijke functie bij de bewaking van de Westerschelde. In het najaar van 1944 begon de ontmanteling. En niet zachtzinnig. Diverse bombardementen vanaf zee (slag schip Warspite) en uit de lucht (door Typ hoons) zorgden voor de doorbraak. De prijs was echter hoog. Vele doden waren in Domburg te betreuren en de golfbaan zag eruit als een maanlandschap. Dik vierhonderd kraters waren er op de baan geslagen. „Er is ge keken naar een andere plaats voor de baan, maar uiteindelijk zijn we hier toch teruggeko men." In de rug wordt Van de Poel aangekeken door Paul Elout van Soeterwoude. Diens portret, geschilderd door zijn vrouw Mies, hangt pront in het clubhuis. Te recht. Want zonder Elout, geboren in 1873 en overleden in 1956, was er vermoedelijk geen golfclub geweest in Domburg. „Hij was de directeur van de Zeebadinrich ting, die de activiteiten voor de badgasten in Domburg verzorgde. Hij was eigenlijk alles in STABIEL IN DE ZESHONDERD Domburg: wethouder, oprichter en voorzitter van de schietvereniging en secretaris van de sociëteit Luctor et Emergo." „Rond 1900 was Domburg een badplaatsje dat meetelde in Nederland, naar de maatstaven van toen natuurlijk. Er kwamen vooral veel Duitsers. Om ook Engelsen te trekken, is het plan opgevat om een golfbaan aan te leggen. Die werd dus opgezet als een commerciële baan." „Dat was toen uniek voor Nederland. Daar vóór werd vooral gegolft op landgoederen. Een baron had een groot landgoed en bedacht dat golf wel een aardig spelletje was. Plek zat. Eén van de oudste golfclubs, de Haagsche, is bijvoorbeeld zo ontstaan. Domburg dus niet." „Een tweede aspect dat Domburg aantrekke lijk maakte, was het terrein. Hoewel daar nog altijd discussie over is, is golf in Schotland tot wasdom gekomen. Daar werd met name ge golft op onvruchtbare grond met lage begroei ing, waar niemand in de weg kon lopen. Langs de zee bijvoorbeeld." Zo'n gebied had Domburg ook. Elout, die en kele jaren in Engeland had gewerkt, en zijn NV Domburgsche Zeebadinrichting onderken den dat. Na een voorzichtige start in 1904 werd het plan in 1914 écht realiteit. De Dom burgsche golfbaan was geboren. „Drie weken later brak echter de Eerste We reldoorlog uit", aldus Van de Poel. „Daardoor kwamen er dus geen Engelse toeristen. En ook de Duitsers vertrokken. Daar kwamen wel Belgische vluchtelingen voor terug, maar na de oorlog gingen zij weer weg." De start was dus lastig. In het interbellum was er een periode dat de club slechts zeven tien leden had en ook kort na de Tweede We reldoorlog was er zo'n schrale periode. Na de wederopbouw vond de club vanaf half jaren vijftig echter vruchtbare grond op de on vruchtbare duingrond. Het ledenaantal groeide gestaag en inmiddels kan de Domburgsche pronken met ruim zes honderd leden. „Wat ik mooi vind", zegt Van de Poel, „is dat de club honderd jaar geleden een mix van lokale golfers en badgasten was en dat is nog steeds zo. Ik hoop dat die formu le blijft werken." Domburg is een zogenaamde linksbaan. Van de 40.000 golfba nen op de wereld worden er slechts 243 onder de linksbanen geschaard. Vijf criteria, waaraan Domburg voldoet, zijn daarbij van belang volgens het gezagheb bende boek True Links. De baan moet langs een estua rium liggen (langs het water zeg maar). Er dient zicht op zee te zijn. Er moeten weinig tot geen bo men staan. Er moeten veel bunkers zijn. Het eerste deel van de baan dient langs de kust vanaf het club huis te lopen, het tweede deel te rug richting clubhuis. Op 5 juli 1914 verrichtte mevrouw Heyse-Tak (1878-1965) de opening van de Domburgse baan door de eerste bal te slaan. Heyse-Tak was vanaf het eerste moment nauw betrokken bij de baan, mede door dat het terrein toebehoorde aan haar familie. Haar drie zoons zijn bestuurslid van de club geweest en twee kleinzoons zijn nog altijd lid. In 1956 trok mevrouw Heyse- Tak de portemonnee om een nieuw clubhuis mogelijk te ma ken. Een jaar later werd ze erelid en weer een jaar later werd een wisselbeker naar haar vernoemd. 58 leden Sinds de naoorlogse herrijzenis van de Domburgse golfbaan is het ledenaantal gestaag gegroeid en inmiddels stabiel in de zeshonderd. ZATERDAG 5 JULI 2014 terns doorgang^boven de 05 mag je door dit hekje 't Steijn Poortje. Een klaphekje voor oude van dagen die de weg wilden afsnijden bij de eerste hole op de Domburg sche. Voorzitter Tom van de Poel met één van de oudste relikwieën op de club: de (gevulde) golftas uit de jaren twintig van dokter Vaandrager, destijds een gewaardeerd lid van de golfclub. 0 U"l 0 in 0 in 0 in 0 in O tJ- vo 10 r*. r-- 00 00 o> <Ti 0 0 01 CTi CT» cr> 01 CTï <n 0 0 0 O O T— T— r— (N rs (N (N infographic Rob Paardekam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63