66 Onze toenmalige voorzitter heeft hem uitgenodigd voor een kop koffie en een goed gesprek. En toen was het goed De Domburgsche golfbaan bestaat vandaag precies honderd jaar. In een golfkarretje met secretaris Jack Waterman en aan tafel met voorzitter Tom van de Poel worden heden en verleden in elkaar gevlochten. Over tradities, olifanten en kanonnen in Domburg. 66 Rond 1900 was Domburg een badplaatsje dat meetelde in Nederland, naar de maatstaven van toen natuurlijk 18 SPORT 100 JAAR GOLFBAAN DOMBURG Elephants only. Midden op een platgetrapt graspaadje staat een bordje met deze ontheemde tekst. Alleen voor olifanten.... Op een golfbaan.... „Dat is een manier van de greenkeepers om de spelers erop te wijzen dat ze op de gewone paden moeten blijven", legt Jack Waterman geamuseerd uit. In een elektrisch aangedreven golfkarretje geeft de secretaris van de Domburgsche Golf Club een rondrit over de honderd jaar oude baan in Domburg. Hij meandert tussen bun kers door, klautert over de begroeide duinen en is alert op rondvliegende golfballen. De eerste stop is bij de afslag voor de eerste hole. Het uitzicht is verbluffend. Op dit hoog ste punt van de baan twijfelt de blik tussen de zee rechts, de negen holes recht vooruit, het Walcherse land links en de saffierblauwe lucht die als een sluier boven dit drieluik hangt. „Even stil", verzoekt Waterman, terwijl hij ook de motor van het golfkarretje uitzet. De stilte maakt het schilderij compleet. Pok. Mag- da Sinke verbreekt de stilte met een krachtige zwieper tegen de bal, die zo'n honderd meter verderop landt. Waterman prijst haar ope ningsslag. Sinke op haar beurt prijst de baan. „Mensen zeggen dat de baan in Rosendael zo mooi is, maar als je dan hier komt... Wow." Ze staat niet alleen in haar mening. Het toonaangeven de blad Golfweekly heeft de Domburgsche dit jaar wederom uitgeroepen tot de beste 9-ho- lesbaan van Nederland. Samen met haar man Wim gaat Magda op zoek naar haar bal voor de volgende slag. In een golfkarretje gaat een rondje sneller. Jack Waterman stopt onderweg bij een eenzaam klaphekje, 't Steijn Poortje. „Alleen als je 85 jaar bent en nog speelt, mag je door dit hek je", vertelt Waterman. Het hekje is vernoemd naar Piet Steijn. Hij was sinds 1920 caddie in Domburg en bleef tot ver in de jaren negentig actief binnen de club. Het moderne 'Elephants only-bordje' zou echter niet aan hem besteed zijn geweest. Steevast liep hij tegen de regels in letterlijk buiten de gebaande paden. Toen Steijn 85 jaar werd, werd zijn binnenweg gelegaliseerd met de plaatsing van 't Steijn Poortje. Maar dat is dus alleen voor 8s+-gol- fers. Hun namen - dertien inmiddels - staan op het klaphek. „Het is wel enigszins trauma tisch", zegt Waterman, „want er zijn er niet zo veel meer in leven." Elektrisch cruisend over de fairway naar hole 3 wijst Waterman naar de kortgeschoren zij kanten van de baan. In vroeger tijden werden de zeis en handmaaimachines gebruikt om het gras in toom te houden. „De afgelopen we ken hebben we schapen ingezet om het gras kort te maken." Gelukkig heeft het karretje een goede vering, want het gaat op en af. Het hele terrein ligt be zaaid met putten en kuilen. Bunkers noemen golfers ze. In Domburg zijn het echter reli kwieën, tastbare herinneringen aan het zware oorlogsverleden van de baan. „Maar dat moet je straks maar aan Tom vra gen", zegt Waterman. „Hij weet daar alles van." Tom is Tom van de Poel, de voorzitter van de Domburgsche Golf Club en mede auteur van het jubileumboek dat gisteren werd gepresenteerd aan burgemeester Van der Zwaag. Parallel aan de weg terug naar het clubhuis loopt de Schelpweg van Westkapelle naar Domburg. Wat is er waar van het verhaal dat de auto van oud-premier Balkenende op deze plek ooit is geraakt door een verdwaalde golf- bal? „Dat klopt", lacht Waterman. „Hij is vervol gens verhaal komen halen bij de club. Onze toenmalige voorzitter heeft hem uitgenodigd voor een kop koffie en een goed gesprek. En toen was het goed." Via een listig bobbeltje in de vorm van een halve maan - door de golfers 'De Snor' ge noemd - nadert het thuishonk waar Tom van de Poel wacht. Via een houten theehuisje, dat ten prooi viel aan de oorlogshandelingen, en een rianter onderkomen dat in 1957 verrees en later werd uitgebreid, woont de club sinds 2002 in een stijlvol huis, grotendeels voorzien van spiegelglas. Het trefpunt met Van de Poel is een vitrine kast waarin tientallen bekers staan uitgestald. Jaarlijks wordt bij de Domburgsche om zo'n dertig trofeeën gespeeld. „Hoe ouder een club wordt, hoe meer prijzen er komen", zegt Van de Poel. „Als er iemand weggaat, kunnen ze het belangrijk vinden om hun naam voort te laten leven in bijvoorbeeld een prijs." Van de Poel pakt de Herenbeker uit de kast. Jack Waterman Paul Elout van Soeterwoude bespeelt de baan in Domburg met zijn trouwe jachthonden aan zijn zijde. Elout was één van de aanjagers van het ontstaan van de golfbaan, foto archief familie Heyse Alleen als je 85 jaar bent, Tom van de Poel door Rudy Boogert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62