poort terug in het Tourpeloton Michael Matthews haakt af voor de Tour En nu, in de straten van Leeds, iets compleet anders 13 Rui Costa blijft bij Lampre Camera's op de fietsen YORK Keighley 68.5km HebcJen Bridge 93km creetland 119.5km Holme Moss 143.5km Wereldkampioen Rui Costa heeft zijn con tract bij Lampre-Merida verlengd. De Por tugees blijft ook de komende twee jaar in dienst van de Italiaanse wielerformatie. Costa (27), die vorig jaar de wereldtitel greep, won eind vorige maand voor het der de jaar op rij de Ronde van Zwitserland. De organisatie van de Ronde van Frankrijk gaat experimenteren met camera's die op de fiets zijn gemonteerd. Iedere dag wor den vier renners uitgekozen om de camera op hun fiets te dragen. Na de etappe wor den de beelden gepubliceerd op de website van de organisatie en de ploegen. In Leeds geen dode papegaaien op straat, niemand maakt er malle wandelingen. No dead parots and silly walks a la Monty Python. In plaats daarvan halen ze hun hart op bij het zien van het Flying French Tourcircus. Dat is inderdaad iets compleet an ders en helpt de Engelsen de goede kant van het leven te zien. Zware tijden beleven ze, echt waar. Het WK voetbal werd een afgang en Andy Murray was de dode papegaai op het heilige gras van Wembley. Wat is er nog om nationaal trots op te zijn? De helpende hand komt uit Frankrijk, land van vreemde kikkers. Er is momenteel geen Engelsman zo gelukkig als Gary Verity, de man die de Tour binnensleepte. Het kwam 'Parijs' goed uit dat Bradley Wiggins en Chris Froome Tourwinnaars werden. Nu hebben Duitsers boze plan nen: Kittel, Greipel, Degenkolb. Het zal Verity een zorg wezen. Het belangrijkste is voor hem de geweldige kans zijn Yorkshire aan de wereld te tonen. Leeds is niet de mooiste stad van Engeland. Vanuit het hotel zie ik fantasieloze hoogbouw van baksteen en een modern betonnen perceel dat wordt gesloopt. Mil lennium Square is een hele troost als plein van het Vil lage Départ, vlak bij de start De statige Civic Hall staat er; hoge torens, klok van goud. En het massieve Leeds City Museum, met de tentoonstelling 'Bicyclism'. 'Ge weldig!' las ik in het gastenboek. Maar ook: 'Ongeveer zo goed als aangebrande Yorkshire-pudding.' Ze hou den hun humor, de Engelsen. Maar lachen ze nog als Cav verliest in Harrogate, thuisstad van zijn moeder? Onderweg naar Harrogate komt de Tour in de buurt van de North York Moors, de locatie van de boerderij Wuthering Heights, huis vol jaloezie en wraak uit de klassieke negentiende-eeuwse roman van Emily Bron- te, één van de drie schrijvende zussen uit Yorkshire. Woeste hoogten genoeg in het Engelse openingsweek end van de Franse ronde: Buttertubs, Grinton Moor, Blubberhouses, Midhopestones en Oughtibridge, alle maal aaneengeregen als een romancyclus vol onheil. Vooral voor Cavendish. Hij zal het moeilijk krijgen de tweede etappe te winnen op Attercliffe Road in Shef field, stad van staal. Het is de geboorteplaats van Joe Cocker, zanger van 'With a little help from my friends', met die langgerekte oerschreeuw, heel anders dan de overwinningskreet van een renner. Ook die andere be roemdheid komt er vandaan: Monty Pythons Michael Palin. Er zijn Engelsen die hem nog steeds leuker vin den dan die gekke Tour de France. weer wat te zeuren? Zijn collega Robert Gesink laat zich er gek door maken, Mollema niet. Die duikt zijn hotelkamer in, slaapt wat of leest een 'thrillertje'. Stress, wat is dat? Veelzeggend: Mollema verkende op weg naar de Tour, met afstand zijn belang rijkste wedstrijd van het jaar, slechts één etappe: de kasseien- rit van woensdag, waar Belkin van plan is de andere klasse mentsrenners pijn te doen. Maar verder? Niks. Mollema hoort het wel van de ploeglei ders. Hij heeft het vroeger wel gedaan, belangrijke bergetappes verkennen. „Maar dan kwam ik er twee maanden later en her kende ik niks meer, met al dat publiek. Nou, dan hoefik in mijn vrije tijd ook niet te gaan verkennen. Ik ben toch al vaak genoeg van huis." Ook door de druk van de natie, die de komende weken onmis kenbaar op zijn schouders ligt, laat de kopman van Belkin zich niet van zijn stuk brengen. Hij weet het, accepteert het, maar daar blijft het bij. „Als je niet presteert, word je af gebrand, zeker in Nederland. Maar daar ben ik niet bang voor. Ik laat mijn leven er echt niet door beïnvloeden." Eind 2012 biechtte hij op tijdens zijn carrière een tijdje epo te heb ben gebruikt. Het kostte De Jongh zijn baan als ploegleider bij Team Sky. „Ik wilde bewust een streep zetten onder mijn verleden. In het belang ook van de ploeg. Het mag niet zo zijn dat het team in de problemen komt door wat ik in het verleden heb gedaan." Dat het een dappere doch risi covolle daad was, besefte hij maar al te goed. „Natuurlijk vreesde ik daarna niet meer aan de bak te ko men in het peloton, maar het is belangrijker jezelf recht in de ogen te kunnen blijven kijken." Al snel belde Bjarne Riis. „Hij zei: 'We weten allemaal wat er speel de in het verleden, dat maakt niet meer uit. Het gaat me erom dat ik goede verhalen over je werk als ploegleider heb gehoord." Na afloop van het voor Contador teleurstellende seizoen werd De Jongh gevraagd de Spanjaard te rug te brengen naar zijn oude ni veau. Dat hij bij Team Sky had kennisgemaakt met een nieuwe trainingsaanpak, zal daarbij onge twijfeld een rol hebben gespeeld. „Het zou in ieder geval stom zijn Van alle ploegen waar ik voor heb gewerkt, heb ik wel wat meegenomen geen gebruik te maken van wat ik heb geleerd bij Sky. Maar het is niet zo dat ik als ploegleider alles heb geleerd bij die ploeg. Van alle ploegen waarvoor ik heb gereden of gewerkt, heb ik wel wat meege nomen. Het zijn ook allemaal ver schillende facetten van waar het om moet draaien. Bij TVM was dat de goede groepssfeer, bij Rabo de strak geregelde organisatie, bij Quick Step de beleving van de koers en bij Sky vooral de coaching." Het leidde tot een samenwerking waarbij hij Contador anders leer de trainen en klimmen. „Hij train de wel veel, maar de blokken kon den harder en langer. En zittend klimmen is ook beter." De plek van Matthews (23), die zou debuteren in de Tour, wordt ingenomen door Christian Meier. De 29-jarige Canadees staat voor het eerst aan de start van de Ron de van Frankrijk. Matthews reed dit jaar ook de Giro, won daar de zesde etappe en had een aantal dagen de roze leiderstrui om zijn schouders. ZATERDAG 5 JULI 2014 tót v SHEFFIELD -$201 km Bauke Mollema kreeg pas op zijn 16e zijn eerste racefiets. Een Raleigh, die net zo oud was als hijzelf. foto Wouter Roosenboom/VI Images Steven de Jongh LEEDS - Michael Matthews doet niet mee aan de Ronde van Frank rijk. De Australische sprinter van Orica-GreenEdge kwam deze week op een training hard ten val en is niet op tijd hersteld voor de start van de Tour, vandaag in Leeds. H Michael Matthews, foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57