a 1 Steven de Jongh keert door grote 66 Dan kwam ik er twee maanden later en herkende ik niks meer, met al dat publiek 12 dag l en dag 2 Hij is de hoop van Nederland in de Tour de France. Bauke Mollema (27) is even populair als onpeilbaar. Portret van een bescheiden, maar aparte renner. LEEUWARDEN - Hij voetbalde, ten niste en ijshockeyde zelfs even. Niets wees erop dat hij ooit furo re zou maken op de wielrenfïets. Bauke Mollema had geen familie of vrienden die fietsten, niets. Pas toen hij van Zuidhorn naar de middelbare school in Gronin- gen-stad moest, kreeg hij plezier in het fietsen. Op zijn 16e kreeg hij pas zijn eerste racefiets. Een Raleigh, die net zo oud was als hijzelf. Het is zo'n verhaal dat in de ja ren daarna nog duizenden keren verteld zou en zal worden. Sinds de Tour de France van vorig jaar, waarin hij zesde werd en zelfs een tijdje tweede stond, is Molle ma een nationale knuffelbeer. Ongekend was de rage die hij met collega Laurens ten Dam (dertiende) ontketende. Neder land hield van Bau Lau, maar toch vooral van Bau. Wie is Bau? Goede vraag. Wat van Mollema bekend is, is dat hij zeer vriendelijk is, goed kan fiet sen en graag een boekje leest. Een insider noemt de 27-jarige Mollema een van de prettigste personen met wie hij ooit werk te. Bescheiden, niet moeilijk, ge woon een goeie gast. Maar wat is er verder bekend? Wanneer heeft hij zijn moeilijke momenten, wat zijn zijn twij fels? Is er een verhaal achter het verhaal? Mollema zal het niet snel vertellen. Voormalig bonds coach Leo van Vliet noemde hem in 2012 'een aparte jongen, waar hij geen grip op kon krij gen'. Nu zei Van Vliet wel meer, maar zijn verzuchting is wel te Ondanks enkele klimmetjes lijkt de uitkomst van de eerste etappe duidelijk: een sprinter wint en pakt de eerste gele trui. Of dat tricot na morgen om dezelfde schouders zit, valt te bezien na de Luik-Bastenaken-Luik-achtige rit. begrijpen. Mollema is slim en te gelijk oppervlakkig. Open en be naderbaar, maar toch ondoor grondelijk. Misschien dat Van Vliet daarom vond dat hij Molle ma moeilijk kon bereiken. Andersom keek de inmiddels in Leeuwarden woonachtige Gro ninger met verbazing naar de motivator uit het Westland, die zich tijdens het ontbijt aan een handstand waagde. Dat zal Mol lema niet snel doen. Ga een half uur met de Belkinrenner om de tafel zitten en er volgen de vrien delijkste antwoorden. Maar lan ger dan twee zinnen zijn ze zel den. Wat hij vindt van het stop pen van sponsor Belkin? Jam mer, maar 'het is niet zo dat ik er wakker van lig'. Of hij liever in de Alpen of Pyreneeën fietst? Maakt niet uit. „Omhoog moet je toch." Mollema is broodnuchter, maakt het nooit moeilijker dan het is. Aan de Rijksuniversiteit van Gro ningen haalde hij als economie student ooit zijn propedeuse. Er gaat een slimme jongen schuil achter de vrijblijvende quotes die hij bezigt in kranten en op televisie. Onder dat oppervlak van eenvoudige nuchterheid zal heus van alles borrelen, maar aandrang dat te laten zien, lijkt Mollema niet te hebben. NOS-reporter Han Koek reisde een maand geleden speciaal naar de Spaanse Sierra Nevada, om de Nederlandse Tourhoop te volgen tijdens zijn hoogtestage. De do cumentaire die dat opleverde, was woensdag op tv. Mooie beel den, weinig tekst. Veel had Mol lema er niet over te vertellen. Hij kon fijn trainen, het verblijf op hoogte was nuttig, het eten goed. Daarmee kon de verslagge ver weer terug naar het vlieg veld. Mollema leeft in zijn eigen we reld, heeft niet de behoefte zich Te profileren. Intussen weet hij donders goed waar Abraham de mosterd haalt. De klimmer kijkt rond, observeert en filtert eruit wat goed voor hem is. Zaken waar Mollema het nut niet van inziet, laat hij van zich af glijden. Hebben de media Hij voelt zich weer het heertje. „Ik denk dat ik terug ben op het niveau van 2009", sprak Alberto Contador gisteren tijdens de druk bezochte persconferentie aan de vooravond van de Tourstart in Leeds. Teambaas Bjarne Riis van Tinkoff-Saxo hoorde de woorden van zijn kopman tevreden aan. Ook hij weet dat de oude Alberto de Tour voor de (officieel) derde keer kan winnen. En dat allemaal mede dankzij Steven de Jongh. De 40-jarige Nederlandse oud- sprinter, die sinds begin 2013 te rug is in het peloton als ploeglei der bij Tinkoff, werkt vanaf no vember nauw samen met Conta dor. Hij leerde de Spanjaard beter te trainen en daarmee kwam ook het zelfvertrouwen terug bij de man die - nadat hem de Tourzege van 2010 was afgenomen vanwege Het is belangrijker jezelf recht in de ogen te kunnen blijven kijken het gebruik van clenbuterol - ja ren op zoek was naar zijn oude vorm. „Mentaal zat hij erg diep. De afgelopen winter ben ik erach ter gekomen hoe sterk hij in zijn hoofd is. De wilskracht om terug te komen aan de top was onge kend groot." Het is typerend voor De Jongh dat hij zijn eigen rol in het proces op het tweede plan zet. Terwijl hij met Contador door de grote poort terugkeert in de Tour. „Ach, zo voel ik het niet. Natuurlijk ben ik van binnen hartstikke trots op wat ik nu doe, maar het is aan an deren dat soort woorden uit te spreken." Opmerkelijk is de rentree van de Noord-Hollander in ieder geval. Buttertubs 103.5km Newbiggin 77km Cray 68km Grinton Moor 129.5km HARROGATE 190.5km le Tour Bescheiden, slim en vooral onbereikbaar door Chris van Mersbergen Bauke Mollema door Ad Pertijs I Steven de Jongh werkte het afgelopen jaar bij Tinkoff-Saxo intensief samen met Alberto Contador. foto Tim de Waele/VI Images LEEDS - Hij stelt nadrukkelijk dat hij maar een kleine rol speelde. Toch is Steven de Jongh er medeverant woordelijk voor dat Tinkoff-Saxo- renner Alberto Contador weer een van de topfavorieten is in de Tour. Steven de Jongh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56