Matavz levert PSV miljoenen op AZ overweegt 'drones' in te zetten Wolff geniet van zware dag in de Formule 1 10 Brasil 2014 Wimbledon krijgt met Roger Federer tegen Novak Djokovic een droomfïnale. Maar misschien wel voor de laatste keer. Matavz tekent bij de Zuid-Duitse middenmoter een contract voor maar liefst vijf jaar. De transfer- prijs bedraagt vier miljoen euro. PSV heeft daarnaast een doorver kooppercentage en een aantal bo nussen bedongen. De club hoeft geen bedrag uit te keren aan FC Groningen, zijn vorige werkgever. Matavz stond drie seizoenen on der contract in Eindhoven en slaagde er nooit in de vaste eerste spits te worden. De afgelopen jaren was de techni sche staf meermalen kritisch op hem. Matavz toonde bij counters vaak zijn kwaliteiten, maar had grote moeite zelf kansen te creë ren. Onder Fred Rutten kreeg hij het vertrouwen. „Tim is mijn spits", sprak de oefenmeester in het najaar van 2011 na zijn komst. Het eerste seizoen was gelijk zijn beste, maar onder Phillip Cocu, Dick Advocaat en wederom Cocu belandde Matavz op een zijspoor. De afgelopen weken toonden meerdere clubs al belangstelling voor Matavz. De Sloveen had geen zin in een verhuurconstruc- tie en wilde naar een club waar hij een nieuwe kans zou krijgen. PSV krijgt de helft van de prijs die de club in de winterstop be dong. Destijds was Matavz al ge transfereerd, maar het Russische Rubin Kazan blies de transactie op het laatste moment af. De Slo veense spits kwam er niet door de medische keuring. Matavz was destijds in de eindfase van zijn re validatie na een knieblessure. Na een operatie in november was hij nagenoeg fit, maar de Russen wil den hem desondanks niet overne men. Met de verkoop van Matavz maak te technisch manager Marcel Brands zijn naam en faam als spe lersverkoper opnieuw waar. Brands kreeg de laatste jaren kri tiek als selectiesamensteller, wel verkocht hij voor tientallen mil joenen aan spelers. Na een matig 2013-2014 leek Mata- ,vz een probleemgeval in de huidi ge selectie te worden. Hij kwam drie jaar geleden voor ruim vijf miljoen euro naar Eindhoven. Aangezien al 60 procent van zijn contractwaarde was afgeschreven, maakt PSV in de boeken zelfs winst op de transactie. Na Matavz vertrekt ook Przemyslaw Tyton uit Eindhoven. De Poolse doelman bereikte giste ren een akkoord met het Spaanse Elche CF over een verhuurperio- de van een jaar. PSV hoopt de ko mende periode ook Abel Tamata, Mathias Jörgensen en Timothy Derijck te verkopen. De club mikt op vijf nieuwe versterkingen. LONDEN - Een jonge garde talent volle tennissers rammelde nooit harder aan de poort dan tijdens deze editie van Wimbledon. Het alleenrecht op de grandslamtitels van de Grote Vier kwam voor het eerst serieus ter discussie te staan. De coup slaagde uiteindelijk net niet. Met Roger Federer en Novak Djokovic bleven twee van de vier meest dominante spelers van de laatste jaren over. Djokovic ondervond hoezeer het gat tussen hem en de nieuwe ge neratie slinkt. In zijn halve finale tegen Grigor Dimitrov (6-4 3-6 7-6 7-6) bleef hij hoofdzakelijk overeind door een surplus aan er varing. De Bulgaar kon zich me ten met het spelniveau van de ver liezend finalist van vorig, steeg er soms bovenuit, maar moest zicht baar wennen aan het voor hem onbekende terrein. Nooit eerder reikte hij zover in een major. Verscholen achter een donkere zonnebril zag zijn vriendin Maria Sjarapova toe hoe Dimitrov om de haverklap uitgleed. Hoewel hij vijfmaal wisselde van schoenen, bleef de 23-jarige speler onderuit gaan. Djokovic, bekend met het ef fect van zweetvoeten op gras, ging beter om met de omstandig heden. Met een droog paar sok ken, nieuw schoeisel en een iets andere benadering van de rally's bleef hij in het vervolg keurig overeind. „Een goede leerschool", verzucht te Dimitrov na afloop. Daarmee doelde hij niet alleen op zijn dui kelingen op Centre Court. Djoko vic, niet in een grootse vorm, kreeg de kans te ontsnappen op een cruciaal moment. In de tie break van de vierde set verzuim de Dimitrov drie setpoints te be nutten. Djokovic nam het initia tief over en besliste de partij snel. Gezien de verhoudingen mocht hij van geluk spreken. Een vijfde set was er waarschijnlijk één te veel geweest. Dimitrov baalde van zijn gebrek aan doortastendheid, maar liet zich niet uit veld slaan. Het pu bliek op Wimbledon koos niet zonder reden massaal zijn kant. Met zijn technisch perfecte fore hands, vloeiende backhands, loep- Als ik die eerste game had gewonnen, had ik mezelf een goede kans gegeven zuivere stopvolleys en oog voor creatieve oplossingen maakte hij van Djokovic een gewone sterve ling. De afstand tussen hem en één van de beste spelers ooit was op een haar na gedicht. „We zaten al in de slipstream van de Big Four", gaf hij aan. „Het is slechts een kwestie van de laatste horde slechten." Dimitrov ge bruikte 'we' en niet 'ik', omdat hij zich omringd weet door meer ta lenten met de capaciteiten om de gevestigde orde van zijn sokkel te duwen. Nick Kyrgios, de bedwin ger van Rafael Nadal in de vierde ronde, en Milos Raonic behoren tot de voornaamste representan ten van deze hemelbestormers. Vooral Kyrgios maakte grote in druk. De 19-jarige Australiër viel „Het is eigenlijk een kwart- kopter", legt Gerard van der Wal uit, de eigenaar van het apparaat. „Maar het wordt vaak een drone genoemd, omdat die term door het leger wordt gebruikt. De naam kwartkopter houdt verband met de vier propellers die aan het apparaat zitten." Van der Wal was twee weken ge leden met zijn kwartkopter de opening van de brandweer kazerne in Warmenhuizen aan het filmen, toen opeens een man op een Harley Davidson achter hem stopte en wel heel veel inte resse in zijn werkzaamheden toonde. Het bleek Alex Pastoor te zijn, de nieuwe assistent-trainer van AZ. „Zo'n vinding trekt altijd mijn aandacht", verklaart Pastoor. „Ze- ker in deze fase van de voorberei ding kan het zinvol zijn beelden van bovenaf te krijgen in plaats van vanaf de zijkant. Ie ziet ook op het WK in Brazilië dat zulke beelden soms toch een nieuw in zicht geven." Van der Wal had wel oren naar de test bij de Alkmaarse voetbalclub. Pastoor had de test van tevoren aangekondigd bij de spelers. „Want het is natuurlijk niet de be doeling dat het afleidt", sprak de assistent-trainer. Van der Wal filmde gisteren, sa men met AZ's videoman Kees Ver ver, twaalf minuten van de trai ning. Veel meer lukt niet, omdat de capaciteit van de batterij be perkt is. Het apparaat weegt bijna anderhalve kilo. SILVERSTONE - Nico Rosberg heeft gisteren de beste tijd neergezet in de eerste vrije training voor de Grote Prijs van Groot-Brittannië. Toch ging de meeste aandacht niet uit naar de Duitser, maar naar Susie Wolff, cfe eerste vrou welijke coureur in de hoogste au tosportklasse in 22 jaar. Het optreden van de Schotse duurde vanwege problemen met haar bolide slechts vier ronden. „Het was een zware dag, maar zo gaat het soms in de Formule 1", zei Wolff, die 1.44,212 klokte. „Maar het gaf een geweldig gevoel toen ik die helm mocht opzetten en uit de pits wegreed." Later deze maand zal Wolff ook bij de GP van Duitsland in de au to stappen. In 1992 reed de Itali aanse Giovanna Amati mee in de training. Rosberg (1.35,424) bleef op het cir cuit van Silverstone zijn Britse teamgenoot Lewis Hamilton voor (1.36,155). Fernando Alonso werd in zijn Ferrari derde in 1.36,263. Giedo van der Garde kwam in ac tie voor Sauber. De Nederlander ging rond in 1.38,328 en werd daar mee vijftiende. Bij Caterham, het oude team van Van der Garde, mocht Robin Frijns zich laten zien. Hij noteerde met 1.42,261 de twintigste tijd. £P Federer en Djokovic door Rik Elfrink EINDHOVEN - Tim Matavz gaat per direct van PSV naar FC Augsburg. De Sloveense aanvaller kwam gis termiddag persoonlijk rond met de Duitse club. In tegenstelling tot vijf maanden geleden bij Rubin Kazan vormde de uitslag van de medische keuring ditmaal geen beletsel. In maart werd Tim Matavz door PSV-manager Marcel Brands in het zonne tje gezet voor zijn honderdste duel in Eindhovense dienst, foto VI Images door Geert Langendorff Milos Raonic door Arnold Aarts ALKMAAR - AZ overweegt voortaan 'drones' in te zetten tijdens de trai ningen. De eredivisionist testte gis terochtend voor het eerst met het apparaat, dat op een hoogte van zo'n 10 meter boven een van de strafschopgebieden bleef rondcirke len en opnames maakte van een grote partijvorm. AZ maakt opnames van deel van training. De club uit Alkmaar gebruikt daar voor een 'kwartkopter1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54