zit achter alles een gedachte Manuel Neuer J**9** Brasil 2014 7 Sabella prijst Rode Duivels hemel in 'Amerikanen, steun Oranje' ii Een kwartfinale tegen Argentinië. Hier hebben we het voor gedaan lï_ zaterdag 5 juli 2014 De Argentijnse bondscoach Ale jandro Sabella prees de Rode Dui vels gisteren de hemel in. „Ze heb ben nu een soort gouden genera tie, net als bij het WK in 1986", zei de 59-jarige El Mago over Bel gië, vandaag de tegenstander van Argentinië. „Heel veel spelers zijn actiefin Engeland en Spanje", ver volgde Sabella zijn lofzang in de catacomben van het Estadio Na tional in Brasilia. „België heeft een krachtige ploeg. Er is veel in dividueel talent, maar het team kan ook voortreffelijk samenspe len. Het is een heel goed team." Drie Belgische spelers zijn niet helemaal fit Jan Vertonghen, Moussa Dembélé en Toby Alderweireld hebben in de aanloop naar de kwartfinale te gen Argentinië last van blessures. Bondscoach Mare Wilmots gaat er desondanks vanuit dat het trio vanavond kan spelen in de strijd om een plek in de halve finale. De Amerikaanse krant The Wall Street Journal roept de Amerika nen op achter Oranje te gaan staan op het WK voetbal, nu de VS zelf zijn uitgeschakeld. „Ne derlanders hebben namelijk veel gemeen met Amerikanen", aldus het commentaar. „Om te beginnen, hebben onze vlaggen dezelfde kleuren, je hoeft je uit dossing niet te veranderen", stelt de krant De Amerikaanse ambassade in Den Haag reageerde gisteren via Twitter op het artikel: „Ok, we zijn overtuigd." putaties gemaakt en gebroken worden. Diego Maradona werd pas een levende legende toen hij op het WK van 1986 in Mexico miljoenen voetballiefhebbers be toverde en Argentinië de wereld titel schonk. Als je als zakenman in Turkme nistan of Indonesië het ijs wil breken, moet je over de weergalo ze Johan CruijfF van 1974 begin nen: volgens een onderzoek ken nen vier miljard mensen zijn naam. Edson Arantes do Nasci- mento, alias Pelé, kon op jacht naar zijn drie wereldtitels de bal door de benen van de Almachti ge spelen, zo beweren de Brazili anen. Aan de andere kant: Ryan Giggs, George Best en Jari Litma- nen waren schitterende voetbal lers, maar omdat ze met hun land nooit op een WK konden excelleren, bleef de ultieme roem uit. En wanneer wordt Mes- si echt beschouwd als de beste al ler tijden? Toch pas als hij de kroon van wereldkampioen mag dragen? Voor het zover is, blijft de wereld stilstaan, geobsedeerd en gehypnotiseerd door een spel dat voetbal heet. Facebook-gebruikers in Venezue la tikken gemiddeld het meeste aantal letters ter wereld in om een doelpunt te omschrijven: 21 tekens. In Nieuw-Zeeland is het standbeeld van de Groningse ontdekkingsreiziger Abel Tas man in oranje gehesen. Basketbalvedette Kobe Bryant noemt Arjen Robben vol ontzag een beest. In het dorp van de Bel gische bondscoach Mare Wil mots, op de taalgrens, zijn hui zen geschilderd in de kleuren rood, zwart en geel. Het WK is een fascinerend thea ter waar iedereen welkom is, ju belend of treurend, wachtend op het moment dat de ceremonie meester de grote finale aankon digt. Als de gordijnen straks ge sloten worden, na 13 juli, gaat het leven gewoon verder. Maar nu is alles anders, voor even. over iemand verslaan. Het is tijd om te oogsten, tijd om te winnen en tijd om te feesten. Die bood schap heeft iedereen in België be grepen. Na vier WK-overwinningen op rij staat België op z'n kop. In de kwartfinale vormt het Argentinië van Lionel Messi het volgende ob stakel. Einde WK? Daar rekent ei genlijk niemand op. De Belgen barsten van het zelfvertrouwen. Want, zo kun je de algemeen heersende mening samenvatten, de Rode Duivels groeien in het toernooi terwijl de Argentijnen nog maar weinig hebben laten zien. De weg naar de halve finale ligt dus open, klinkt het ook nog overtuigend. Aan de steun van het volk zal het niet liggen. Net als bij het Neder lands elftal waren de Belgische fans tijdens de achtste finale in schouwers naar het nationale sta dion in Brussel. Aan het vergroten van de popula riteit van de Rode Duivels is de af gelopen jaren zorgvuldig ge werkt. De eerste Duiveluitdaging (Kom in het rood!) sloeg rond de oefeninterland tegen Oranje (4-2 winst) in augustus 2012 enorm aan. Als tegenprestatie kliederden de voetballers tijdens een trai ning met rode verf, tot plezier van het volk. De ene na de andere opdracht werd door de fans uitge voerd. Eén van de mooiste: vul het stadion met voetbaltekenin gen. Op scholen door heel België werd massaal getekend en ge kleurd en het hele stadion lag vol. Ineens stond een groep kinderen tegenover zeven internationals, die met ze tafelvoetbalden en ga mes speelden. De band tussen spelers en suppor ters werd door zulke momenten alleen maar hechter. De Rode Dui vels - uitgeroepen tot 'Product van het Jaar' in 2012 - waren weer idolen, met Vincent Kompany als krachtig uithangbord. De aanvoer der schudt morgen voor de aftrap de hand van Messi. Ook Kompany kent geen angst. „We hebben niets te verliezen", zegt hij. „Het kan in ons voordeel werken dat we deze keer niet als favoriet aan een wedstrijd begin nen." Volgens Kompany is bin nen de selectie van de Rode Dui vels nog niemand tevreden. „We weten dat we tot meer in staat zijn. Dit zijn de wedstrijden waar je het als voetballer voor doet. Wedstrijden die het hele land ziet. Een kwartfinale tegen Argen tinië, op het WK in Brazilië. Hier hebben we het allemaal voor ge daan." het stadion flink in de minder heid, maar in eigen land zit er geen rem op de support. Tijdens de tweede groepswedstrijd tegen Rusland volgden ruim 20.000 fans in en rond het Koning Boude- wijnstadion in Brussel het duel op grote schermen. In de rest van het land stroomden pleinen en cafés vol, in Roeselare werd de toegang tot de Grote Markt die avond door een enorme toeloop om veiligheidsredenen zelfs geslo ten. Afgelopen dinsdag was de af trap pas om 22.00 uur en toch kwamen er nog ruim 15.000 toe- Er kunnen op dit toernooi dus ook abominabele wed strijden worden ge speeld, waarbij je de krant gaat lezen, de vuilniszak buiten zet, bloemen schikt en naar de overbuurvrouw gluurt. Alles beter dan Özil te zien falen, je te ergeren aan de irritantste Duitser sinds de oorlog, Tho mas Müller natuurlijk, of te leurgesteld raken in een favo riete voetballer als Matuidi. De wereldkampioen hebben we niet gezien, hoewel Manuel Neuer de Duitsers wel afschrik wekkend ver kan brengen. Te gen Algerije kwam hij vier keer ver zijn doel uit om de pass in de rug van zijn verdedi gers te onderscheppen en gis teravond redde hij in de laatste seconde zijn elftal door een be heerst ingeschoten bal van Ben- zema met zijn rechterhand weg te slaan. Als een keeper de beste man op het veld is, laat het voetbal veel te wensen over. Een reusachtige voetbal, met de WK-mascotte Fuleco, rolt door de straten van Semarang. Ook op het Indonesische eiland Java zijn ze in de ban van het wereldkampioenschap voetbal, foto VI Images Vincent Kompany

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51