A Bij Rode Duivels 6 Brasil 2014 Bondscoach Jorge Luis Pinto van Costa Rica waarschuwt de arbitrage voor Arjen Robben. „Zijn fopduiken baren zorgen. Laat ze niet in die val trappen!" Het WK laat de wereld dansen, juichen, huilen. Geen evenement dat de mensen zó boeit. RIO DE JANEIRO - Een vampier met de naam Luis Suarez zuigt bloed uit de schouders van een Italiaanse verdediger en de presi dent van Uruguay buldert oor logstaal. De Algerijnen lijden meer onder de uitschakeling door Duitsland dan onder de ramadan. Nederland en België dromen van de Slag der Lage Landen. In de Verenigde Staten kijken voor het eerst meer men sen naar voetbal dan naar de NBA-finals. Mexico is in rouw, Costa Rica in extase. Volksliede ren worden harder meegebruld dan ooit. En, inderdaad, de grote climax van een doldwaze voet- balzomer moet nog komen. Is er ergens een plek op deze aardkloot waar niemand Lionel Messi kent? De Rolling Stones veroveren rockpaleizen, de Paus spreekt zijn zegen uit over men senmassa's en de rituele wassin gen in de Ganges trekken miljoe nen hindoes. Maar niets roept wereldwijd zoveel emoties op als het WK voetbal, de dans om de zes kilo zware, bijna geheel uit goud gebeitelde wereldcup. Het is de ultieme wederopstan ding van het Romeinse brood en spelen, tot in de diepste vezels doordesemd met patriottisme, de onvoorwaardelijke liefde voor het vaderland. Als de gladiatoren het colosseum betreden, stopt de wereld met draaien. Een maand lang is niets belangrijker dan voetbal. Als je een staatsgreep wil plegen, moet je het nu doen. Massapsychologen zouden fasci nerende studies kunnen maken over wat er met volkeren over de hele wereld gebeurt als het vier jaarlijkse zomerbal begint. Bar rières vallen weg, wildvreemden voelen zich plots verbonden met elkaar. Als een lopend vuur ver spreidt zich het voetbalvirus, van rijk tot arm, van jong tot oud. Euforie wordt massaal ge deeld, verdriet ook. Emotie wint het van de ratio. Waarom juist nu, waarom juist voetbal? Is het de zoektocht naar een gedeelde identiteit? Het gevoel van een warme huiskamer, waar ieder een geborgen is en eenzaamheid niet bestaat? Een vlucht uit de harde realiteit? Of gaan we ge woon op de eerste rij zitten van een hoogst amusant, maar on schuldig spektakelstuk dat niet de richting van de wereldgeschie denis zal bepalen? Hoe dan ook, er is geen groter podium waar re- Ineens stonden ze onaangekon digd bij willekeurige supporters voor de deur. Nacer Chadli gaf ver volgens een schoolboek een nieu we kaft, Eden Hazard deed de af was, terwijl alles subtiel werd vastgelegd op camera. De door een reclamebureau bedachte 'Dui- veluitdagingen' waren de afgelo pen jaren een doorslaand succes en hebben de Belgische voetbal lers en hun fans dichter bij elkaar gebracht. De successen op het WK hebben de gekte rond de Ro de Duivels alleen maar vergroot. Waar het jarenlang een beetje aan modderen was bij de nationale ploeg, zit tegenwoordig achter al les wat met de Rode Duivels te maken heeft een gedachte. Een paar jaar geleden zou iedere Vla ming commentaar hebben gehad op een Franstalig (en dus Waals) WK-lied. Die tijd is geweest. Wie anders dan Stromae werd ge vraagd om het officiële lied voor de Belgen te maken. In november zong hij Ta Fête (Jouw Feest) voor het eerst, in een uitverkocht Ko ning Boudewijnstadion. Vijf maanden later werd het nummer officieel gelanceerd, compleet met videoclip waarin ook de populaire internationals figureren. 'Het is tijd'. Dat zijn de eerste woorden die Stromae zingt. Het nummer van de populaire zanger heeft een dubbele betekenis. Het gaat zowel over feestvieren als Voetbaltheater houdt hele wereld in zijn greep In Lagos vieren Nigeriaanse voetbalfans de gelijkmaker van Ahmed Musa tegen Argentinië. Nigeria verliest wel. foto VI Images Ook in een sportcafé in Teheran staat de televisie afgestemd op het WK. foto VI Images door Roel Wiche I Belgische fans volgen de wedstrijd op een groot scherm in het Koning Boudewijnstadion. Aan de steun van het volk ligt het niet foto VI Images door Barry van der Hooft BRUSSEL - De tijd van verdeeldheid is voorbij. De Belgen houden van de Rode Duivels. Er zit geen rem op het enthousiasme over de natio nale voetbalploeg, ledereen hoopt op succes tegen Argentinië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50