2014 4 Brasïl 2014 Mi Costa Rica telt nog geen vijf miljoen inwoners. Toch staat het in de kwartfinale. Allemaal dankzij de 'mejengues'. 44 Het probleem is dat er maar weinig in de jeugd wordt geïnvesteerd De Australische keeper Mathew Ryan heeft zijn excuses aangeboden voor zijn falen op het WK. Hij baalt vooral van de treffer van Memphis Depay. SAN JOSE - Welke drie clubs heb ben de meeste spelers opgeleid die op het WK in Brazilië actief zijn? Feyenoord en Barcelona voeren de lijst aan met ieder ne gen voetballers. Ze krijgen ge zelschap uit wel heel onver wachte hoek: Deportivo Sapris- sa, uit Costa Rica. Saprissa, uit hoofdstad San José, is een van de traditionele top clubs uit de Costa Ricaanse voetbalcompetitie, samen met aartsrivaal LD Alajuelense. Na men die vrijwel niemand in Eu ropa bekend in de oren klinken, maar dat zou binnenkort wel eens anders kunnen zijn. Nu La Sele, de nationale ploeg, histo rie heeft geschreven door voor het eerst de WK-kwartfinale te halen, is er plotseling veel aan dacht voor het voetbal in het kleine Centraal-Amerikaanse land. Joaquim Batica, de zaakwaarne mer van aanvaller Joel Camp bell, vertelde dagblad La Nación deze week dat hij om de haverklap telefoontjes krijgt van scouts die interesse hebben in voetballers van het nationale elftal. „Ze vragen me de oren van het hoofd over de selectie, over hoe het voetbal in Costa Rica is, de stadions, de competi tie." Die Costa Ricaanse voetbalcom petitie is de minst bekende van alle kwartfinalisten op het WK. Toch staat ze in de CONCA- CAF, de voetbalbond van Noord-Amerika, Centraal-Ame- rika en de Caraïben, wel haar mannetje. Sterker, de punten- ranglijst van de meest succesvol le clubs in de CONCACAF Champions League wordt aan gevoerd door Saprissa en Alajue lense. De competitie bestaat, net als de Mexicaanse, Argentijnse en Braziliaanse, uit twee kam pioenschappen per seizoen: de apertura (opening) en clausura (sluiting). Er doen twaalf clubs mee in de Primera Division, de eredivisie. Saprissa (30) en Ala juelense (29) wonnen de titel het vaakst. „De kwaliteit in Costa Rica is wel een stuk lager dan in de Nederlandse eredivisie", zegt Wouter Zagt. Hij was in Neder land sportjournalist voor onder andere Algemeen Dagblad en woont nu in San José, waar hij het Costa Ricaanse voetbal op de voet volgt. „De hoogste divi sie is gemiddeld vergelijkbaar met de Nederlandse eerste divi sie, maar de topclubs doen op regionaal niveau wel heel be hoorlijk mee." Verreweg de meeste Costa Rica- nen leren het spel in de mejen gues, informele wedstrijden die door het hele land op trapveld jes, pleintjes en parken worden gespeeld. „Dat zijn heel sponta ne gebeurtenissen, wedstrijden zonder echte regels, waar met passie wordt gespeeld. Costa Ri- canen zijn normaliter vriende lijke, rustige mensen, maar ze zijn gek van voetbal. Als er op straat wordt gevoetbald zijn ze bloedfanatiek", vertelt Zagt. Het zijn de mejengues waar het succes van de huidige generatie voetballers is ontstaan. „Joel Campbell, Bryan Ruiz, Keylor Navas, zij hebben het allemaal op straat en trapveldjes geleerd. Net zoals de Braziliaanse ster ren leerden voetballen in de fa- velas", zegt schrijver Diego Delfino, die al weken over het WK schrijft. „Voetbal is hier een spontane aangelegenheid. Wij houden van technisch voet bal, met emotie." Het is moeilijk in te schatten of het huidige succes van La Sele op het WK in Brazilië een inci dent is of dat het een voorbode is van een mooie toekomst. De gemiddelde leeftijd van de se lectie is 27 jaar, waardoor veel spelers bij het volgende WK al over hun top zijn. Wouter Zagt twijfelt of er al een nieuwe generatie klaar staat. Hij ziet weinig continuï teit in Costa Rica. „Het pro bleem is dat er maar weinig in de jeugd wordt geïnvesteerd. Ook is er geen amateurcompeti tie; de mejengues zijn het enige amateurvoetbal in Costa Rica. Clubbestuurders hebben een kortetermijnvisie. Dat zie je bij voorbeeld terug in het feit dat veel voetballers, ook bij de top clubs, vaak maar een contract van één jaar krijgen." Ook Diego Delfino twijfelt. „Veel kinderen zullen nu wel het voorbeeld van hun helden in Brazilië willen volgen, maar of er plotseling veel talent los komt valt te bezien. De Costa Ricaanse competitie is beschei den. Te bescheiden eigenlijk, dat is een beetje de volksaard." Estadio Nacional de Costa Rica, de nationale voetbaltempel van de verrassing van het WK. foto Jaime Lopez/VI Images Straatvoetbal als basis door onze correspondent Jan-Albert Hootsen Wouter Zagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48